Jabloňový hřbet

Jabloňový hřbet
Pohoří na mapě Sibiře
Pohoří na mapě Sibiře

Nejvyšší bod1706 m n. m. (Kontalakskij Golec)
Délka650 km

Sousední
jednotky
Stanové pohoří
Vitimská plošina
Cagan-Churtej

SvětadílAsie
StátRuskoRusko Rusko
Horninyžula
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jabloňový hřbet[1] (rusky Я́блоновый хребе́т, burjatsky Яаблан дабаан) je pohoří v ruském Zabajkalsku. Táhne se v délce přes 650 kilometrů od údolí Chiloku severovýchodním směrem až k hornímu toku Oljokmy, kde na něj navazuje Stanové pohoří. Maximální šířka hřbetu činí 80 km. Nejvyšší horou je Kontalakskij Golec, která má 1706 metrů nad mořem.[2] Horský hřeben tvoří rozvodí mezi Pacifikem a Severním ledovým oceánem, pramení zde přítoky Amuru, Leny a Jeniseje.[3] Hory tvoří východní hranici Burjatska, na jejich úpatí leží města Ulan-Ude a Čita.

Hory pocházejí z období paleozoika a jsou tvořeny převážně žulou, břidlicí a pískovcem, rostou zde modříny, borovice a jedle, ve výškách nad 1400 metrů převládá tundra. Těží se cín a hnědé uhlí.

Oblast prozkoumal v 18. století Peter Simon Pallas. Název pohoří nepochází od jabloní, které tu nerostou, ale z burjatského výrazu jabacha („jít“), podle množství průsmyků, které domorodcům umožňovaly cestovat přes hory.

Odkazy

Reference

  1. BERÁNEK, Tomáš, et al. Index českých exonym: standardizované podoby, varianty = List of Czech exonyms: standardized forms, variants. 2., rozš. a aktualiz. vyd. Praha: Český úřad zeměměřický a katastrální, 2011. 133 s. (Geografické názvoslovné seznamy OSN - ČR). ISBN 978-80-86918-64-8. S. 37, 112. Standardizované jméno: Jabloňový hřbet. 
  2. Малая энциклопедия Забайкалья
  3. [1] Archivováno 21. 11. 2015 na Wayback Machine. Cайт инвестиционных и туристических ресурсов г. Читы

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Russia.svg
Old flag of Russia from the Tsarist era. This variant is still used today.
Location Yablonoi Mountains.PNG
Location Yablonoi Mountains.PNG