Jacob Augustus Riis

Jacob Augustus Riis
Narození3. května 1849
Ribe
Úmrtí26. května 1914 (ve věku 65 let)
Barre
Povolánífotograf, spisovatel, novinář, fotoreportér, životopisec a sociolog
Manžel(ka)Elisabeth Riis (od 1876)
Významná dílaHow the Other Half Lives
The Children of the Poor: A Child Welfare Classic
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Jacob Augustus Riis: Městští bandité, kolem 1890
Jacob Augustus Riis: Výrobci cigaret z Čech pracující ve Spojených státech, 1890

Jacob Augustus Riis (1849, Ribe1914, Barre) byl americký fotograf, sociolog, novinář a spisovatel.

Život a dílo

Pocházel z Dánska, narodil se v Ribe. Vyučil se truhlářem. Roku 1870 se přestěhoval do Spojených států amerických.

Dlouho se nemohl uchytit. Střídal zaměstnání, cestoval po krajině, žil v chudých poměrech. Roku 1877 se stal policejním a soudním reportérem novin The New York Tribune, později The Evening Sun. Obstarával zpravodajství z chudinských čtvrtí, kde se tísnili ve starých domech bez kanalizace a vodovodu statisíce lidí a kde se rodila zločinnost. Psal mnoho článků, aby upozornil na nelidské životní podmínky v těchto čtvrtích, později sáhl po názornějším fotografickém obraze. Jelikož neuspěl u fotografů, kteří se zalekli práce v nebezpečném prostředí, koupil si začátkem roku 1888 deskový fotoaparát. Využil tehdy nový vynález bleskového světla a dokumentoval ponižující způsoby života v nájemných ubytovnách kasárenského typu (jeden z takovýchto typických domů měl 2781 nájemníků, v jedné místnosti přebývalo až 9 lidí a v celém domě byla jen jedna vana na koupání). Dále dokumentoval poměry v policejních noclehárnách a práci dětí využívanou v domácích řemeslných dílnách.

O rok později uveřejnil v časopise Scribner's článek Jak žije druhá polovina, ve kterém svoje kritické texty doplnil kresbami vyhotovenými podle vlastních fotografií. Materiály vzbudily takový ohlas, že v rozšířené formě, ale i s přímými reprodukcemi fotografií, vyšly roku 1890 pod stejným názvem knižně.

Riis vydal devět knih, kromě jiných Děti chudých, 1892, Z Mulberry Street, 1898. Jejich pomocí a novinových článků a přednášek, na kterých používal diapozitivy svých fotografií, dosáhl některé změny a nápravy. Zrušily se policejní noční útulky, byla zřízená škola pro bezprizorní děti, doplnily se zákony o dětské práci a odstranila se celá ulice Mulberry Bend, která byla skrýší zločinců. Na jejím místě se zřídil park a vybudoval obytný dům Sousedská osada Jacoba A. Riise. Jeho jménem nazývali sídliště, školy, parky a hřiště po celých Spojených státech.

Riis nefotografoval dlouho, jen do konce století. Ale i v této krátké době (asi devět let) vytvořil fotografické dílo, které patří mezi nejpozoruhodnější a nejzávažnější humanistické programy fotografie. Ačkoli neusiloval o uměleckou tvorbu, jak sám přiznává, přece přispěl k základnímu uměleckému druhu, který se v jeho období začal formovat – výtvarná reportáž.

Dílo

  • Jak žije druhá polovina – 1890
  • Děti chudých – 1892
  • Tématu lidí žijících v Newyorských brlozích věnoval dalších 6 knih

Odkazy

Literatura

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Jacob Riis Signature.png
Jacob Riis signature from the guest book of Isaac Newton Seligman at Fish Camp
Bohemian Cigarmakers.jpg
Bohemian cigarmakers at work in their tenement
Jacob Riis 2.jpg
Jacob Riis, American journalist.
Bandits Roost, 59 and a half Mulberry Street.jpg
Bandits' Roost, 59 1/2 Mulberry Street. Gelatin silver print, printed 1958. Jacob August Riis