Jacoba van Heemskerck

Jacoba van Heemskerck
Jonkvrouw Jacoba van Heemskerck van Beest, 1913.jpg
Narození1. dubna 1876
Haag
Úmrtí3. srpna 1923 (ve věku 47 let)
Domburg
Příčina úmrtíarterioskleróza
Místo pohřbeníWesterveld
Povolánímalířka, grafička, sklářská výtvarnice a kreslířka
RodičeJacob Eduard van Heemskerck van Beest
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jacoba Berendina van Heemskerck van Beest (4. ledna 1876 Haag3. srpna 1923 Domburg) byla německá malířka, vitrážová designerka a grafička.

Život

Její otec, Jacob Eduard van Heemskerck van Beest, byl důstojníkem Královského nizozemského námořnictva. Rád maloval mořské krajiny a byl prvním, kdo Jacobu začal učit kreslit. Později měla soukromé vyučování od dvou místních umělců a od roku 1897 do roku 1901 navštěvovala kurzy na Královské akademii výtvarných umění, kde studovala s Ferdinandem Hart Nibbrigem. Její první kontakt s moderním uměním byl v Paříži, kde se inspirovala Eugènem Carrièrem. Ve Francii zůstala do roku 1904, poté žila se svou sestrou Lucií. V následujících letech se seznámila se sběratelkou umění Marii van Poortvlietovou, která se stala její dlouholetou přítelkyní.

Krátce poté se zapojila do antroposofie, možná přes vliv jejího bývalého učitele Nibbriga, který byl theosof. V následujících letech se stala zaníceným stoupencem avantgardního uměleckého časopisu Der Sturm, založeného Herwarthem Waldenem a začala se věnovat k abstrakci.

Po roce 1916, se u ní vyvinul zájem o vitráže, projektovala je pro námořní kasárna a budovou Městské ministerstva zdravotnictví v Amsterdamu. Od roku 1922 žila v Domburgu se svojí přítelkyní a patronkou Marií van Poortvlietovou.

Zemřela na anginu pectoris.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Jonkvrouw Jacoba van Heemskerck van Beest, 1913.jpg
Jonkvrouw Jacoba van Heemskerck van Beest, 1913