Jad vašem

Jad vašem
Hala se jmény obětí holokaustu
Hala se jmény obětí holokaustu
Údaje o muzeu
StátIzraelIzrael Izrael
Založeno1953
Zeměpisné souřadnice
Poloha památníku Jad vašem v Jeruzalémě
Webové stránky a Webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Znázornění obětí šoa v památníku Jad vašem

Jad vašem (hebrejsky יד ושם‎) je památník obětí a hrdinů holokaustuIzraeli. Založen byl v roce 1953 na základě zákona izraelského parlamentu – Knesetu.

Jméno památníku pochází z biblického verše: Že dám jim v domě svém a mezi zdmi svými místo, a jméno (hebrejsky jad va-šem‎) lepší nežli synů a dcer. Jméno věčné dám jim, kteréž nebude vyhlazeno.[1] (Izaiáš 56:5).

Památník je umístěn v Jeruzalémě, na hoře Har ha-Zikaron (hoře Pamatování). Jde o rozsáhlý komplex budov, pomníků a soch. Posláním památníku je dokumentovat historii židovského národa v období holokaustu, uchování památky na šest miliónů židovských obětí tohoto období a v neposlední řadě také předávání odkazu holokaustu dalším generacím. Při památníku byla v březnu 1963 zřízena Komise pro rozpoznávání spravedlivých, vedená nejvyšším Izraelským soudem, která uděluje titul Spravedlivý mezi národy lidem, kteří prokazatelně přispěli k záchraně Židů před holokaustem.

Součástí památníku je největší a nejobsáhlejší archiv dokumentů o holokaustu na světě. Je v něm shromážděno více než 62 miliónu stran dokumentů, přes 267 tisíc fotografií a několik tisíc dokumentárních filmů.

V areálu se také nachází knihovna zabývající se holokaustem ve světě. V knihovně je přes 86 000 knih a téměř 4 000 periodik. Knihovní fond je ve velkém množství světových jazyků, nejvíce jsou zastoupena díla v němčině, angličtině a hebrejštině. Významný podíl děl je také ve francouzštině, polštině, jidiš a ruštině.

Areál se nachází v Jeruzalémském lese na Herzlově hoře a na hřbetu na ni navazujícím (společně označovanými jako „hora Vzpomínek“), 804 m n. m.

Památníky a muzea

Jad vašem - Údolí komunit
Údolí komunit - Židovské obce z českých zemí
Jad vašem - vchod do Zahrady spravedlivých
Jad vašem - Památník deportovaných

Muzeum historie holokaustu

15. března 2005 bylo otevřeno nové Muzeum historie holokaustu. Má tvar dvou trojúhelníkových hranolů postavených z hrubých betonových zdí na ploše více než 4 200 m². Část výstavních prostor je umístěna v podzemí. V 10 pavilónech jsou představeny různé kapitoly holokaustu.

Expozice prezentuje holokaust ze židovské perspektivy se zdůrazněním na jednotlivé osudy obětí, které tak vystupují z anonymity statistik. Vystaveny jsou zde osobní věci obětí, jsou zde prezentována svědectví lidí, kteří holokaust přežili. V muzeu jsou použity nejmodernější multimediální technologie.

Muzeum umění holokaustu

Toto muzeum je věnováno uměleckým dílům vzniklých v období holokaustu a děl novodobých s tematikou holokaustu.

Dvorana jmen

Ve Dvoraně jmen jsou uchovávány Stránky svědectví. Jde o symbolické náhrobní kameny, na kterých jsou vyryta jména a životopisné údaje miliónů obětí holokaustu. Památník slouží především k tomu, aby se na oběti nevzpomínalo jako na neosobní čísla, ale na jako jedinečné lidské osoby s vlastním osudem.

Pamětní dvorana

Pamětní dvorana byla postavena jako připomínka všech Židů, kteří zahynuli v koncentračních táborech. Tvoří jí jediná budova připomínající krematorium. V podlaze jsou vyryta jména táborů smrti osvětlovaná věčným ohněm. Je zde také uložena krypta s popelem obětí. Pamětní dvorana je nejčastějším místem pietních akcí v Jad vašem.

Památník dětí

Památník dětí připomíná jeden a půl miliónu dětí, které byly zavražděny během holokaustu. Je vytesán do podzemní jeskyně osvětlené pouze svíčkami, které se podle židovské tradice zapalují na počest mrtvých. Jejich světlo se odráží od řady zrcadel a vytváří tak iluzi miliónů hvězd. V tomto pochmurném prostředí je neustále čten seznam jmen zavražděných dětí, jejich věk a původ.

Údolí komunit

Na ploše 21 hektarů jsou v jeruzalémských skalách vytesána jména více než 5 000 obcí z celého světa, v nichž žily židovské komunity, zničené za holokaustu.

Alej a Zahrada spravedlivých

V Zahradě spravedlivých je umístěna Zeď spravedlivých, kde jsou vytesána jména všech lidí, jimž byl udělen titul Spravedlivý mezi národy. Celá řada nositelů tohoto titulu má v Zahradě spravedlivých - v Aleji spravedlivých - svůj strom. V Aleji spravedlivých a v jejím okolí je vysazeno více než 2 000 stromů.

Památník deportovaných

Na konci kolejí, vybíhajících nad okraj propasti, stojí symbol transportů smrti - dobytčí vůz Německé říšské dráhy.

Vzdělávání, výzkum a vydavatelská činnost

Součástí Jad vašem je také Mezinárodní škola pro studia holokaustu a Mezinárodní institut pro výzkum holokaustu. Instituce se věnuje i publikační činnosti.

Odkazy

Reference

  1. Iz 56, 5 (Kral, ČEP)

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Yad Vashem Israel Memorial Deportees.jpg
Autor: Grauesel, Licence: CC-BY-SA-3.0
Memorial to the Deportees, Yad Vashem, Jerusalem, Israel
Denkmal der Deportationen, Jad Vaschem, Jerusalem (Israel)
Valley of communities Czech 9357.JPG
(c) I, Krokodyl, CC BY 2.5
Jad Vašem, Valley of communities - památník zaniklým židovským obcím v Evropě, část věnovaná českým zemím, Jeruzalém, Izrael
YadVashem Valley of the Communities 002.jpg

The Valley of communities memorial at Yad Vashem Museum, Israel

Licence of the architect missing.
Architect? O__o --Bouncey2k 21:51, 17 September 2006 (UTC)
as Israli Law (see Commons:Licensing#Israel) this picture does'nt need architect authorization.