Jahody a čokoláda

Jahody a čokoláda
Původní názevFresa y chocolate
Země původuKubaKuba Kuba
ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
MexikoMexiko Mexiko
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykšpanělština
Délka108 min
Žánryfilmové drama
komediální drama
LGBT film
romantický film
filmová komedie
NámětSenel Paz
ScénářSenel Paz Martínez
Tomás Gutiérrez Alea
RežieJuan Carlos Tabío
Tomás Gutiérrez Alea
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleJorge Perugorría
Vladimir Cruz
Francisco Gattorno
Mirtha Ibarra
Marilyn Solaya
ProdukceGeorgina Balzaretti
Frank Cabrera
Camilo Vives
HudbaJosé María Vitier
KameraMario García Joya
Výroba a distribuce
PremiéraKuba 1994
Česko 26. října 1995
DistribuceMiramax Films
Netflix
OceněníJury Grand Prix (1994)
Jahody a čokoláda na ČSFDKinoboxuIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jahody a čokoláda (v originále Fresa y chocolate) je film v mexicko-kubánsko-španělské koprodukci, který natočil kubánský režisér Tomás Gutiérrez Alea podle povídky Vlk, les a nový člověk. V České republice byl film uveden v roce 1995.

Děj

Diego je homosexuální umělec s velkými pochybnostmi o komunistickém systému, který vládne na Kubě. David je vysokoškolský student a člen komunistické strany, který naopak systému věří. Potkají se poprvé v restauraci na zmrzlině, kde si Diego dává jahodovou a David čokoládovou. Diego se pokousí svést Davida. Pozve jej k sobě domů, kde má zakázanou literaturu ze zahraniční, např. Maria Vargase Llosu. David je jeho chováním a názory pobouřen a jde Diega udat na univerzitu vedoucímu stranické organizace. Ten mu ovšem zadá politický úkol navázat s Diegem přátelství a sledovat jeho aktivity. David souhlasí, ale mezi oběma muži se neočekávaně rozvine opravdový přátelský vztah. David se dostane do světa umělců a získá jeho liberální názory. Diegova osamělá sousedka Nancy se seznámí s Davidem a zamilují se do sebe, což vede k žárlivému napětí mezi ní a Diegem. Nakonec Diego zajistí, aby se Nancy a David spolu vyspali. Zvyšující se represe ze strany státu donutí Diega aby emigroval. David se veřejně postaví za svého pronásledovaného přítele.

Obsazení

Jorge PerugorríaDiego
Vladimir CruzDavid
Mirta IbarraNancy
Francisco GattornoMiguel
Joel AngelinoGermán
Marilyn SolayaVivian
Andrés Cortinakněz Santería
Antonio Carmonasnoubenec

Ocenění

  • Na 13. Mezinárodním filmovém festivalu nových latinskoamerických filmů v Havaně (Festival Internacional del Nuevo Cine Latinoamericano) v roce 1993 film získal řadu ocenění včetně ceny diváků a byl oceněn i v kategoriích nejlepší režie, nejlepší herec (Jorge Perugorría) a nejlepší herečka ve vedlejší roli (Mirta Ibarra).
  • Na Sundance Film Festival v roce 1995 film získal zvláštní cenu poroty
  • Na Berlinale 1994 se film účastnil soutěže o Zlatého medvěda, ale byl poražen filmem Ve jménu otce. Nicméně zde získal cenu Teddy Award a Stříbrného medvěda.
  • Na filmovém festivalu Gramado v Brazílii získal film cenu kritiků, první cenu za nejlepší latinskoamerický film, za nejlepší herečku ve vedlejší roli (Mirta Ibarra), dvakrát za nejlepšího herce (Jorge Perugorría a Vladimir Cruz) a cenu diváků.
  • Při udílení cen Oscar za rok 1994 byl film nominován jako nejlepší zahraniční film, ale zvítězil ruský film Unaveni sluncem.
  • Na udílení cen Goya získal film cenu v kategorii nejlepší zahraniční film ve španělštině.

Námět

Film byl natočen podle povídky Vlk, les a nový člověk kubánského autora Senela Paze. Povídka vyšla i v češtině.[1]

Reference

  1. PAZ, Senel. Vlk, les a nový člověk. In: ŠKODA, Stanislav. Kubánská čítanka. Praha: Gutenberg, 2006. ISBN 80-86349-24-1. S. 113–167.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“