Jak básníkům chutná život

Jak básníkům chutná život
Země původuČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Jazykčeština
Délka102 minut
Žánryfilmová komedie
romantický film
NámětLadislav Pecháček,
Dušan Klein
ScénářLadislav Pecháček
Dušan Klein
RežieDušan Klein
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleDavid Matásek
Eva Vejmělková
Tomáš Töpfer
Pavel Kříž
Jana Hlaváčová
… více na Wikidatech
HudbaZdeněk Marat
KameraJosef Vaniš
StřihJiří Brožek
Výroba a distribuce
Premiéra1. června 1988
Předchozí a následující díl
Jak básníci přicházejí o iluzeKonec básníků v Čechách
Jak básníkům chutná život na FPČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jak básníkům chutná život je česká komedie z roku 1987 a třetí díl básnické hexalogie režiséra Dušana Kleina na námět Ladislava Pecháčka. Hlavní role ztvárnili Pavel Kříž, Jana Hlaváčová, David Matásek, Eva Vejmělková a Míla Myslíková.

Děj

Po úspěšném zakončení studia medicíny Štěpán Šafránek nastupuje jako lékař na interní oddělení okresní nemocnice, absolvent FAMU Kendy získává místo asistenta režie v Československé televizi a v rodném Hradišti natáčí se štábem seriál. Po problémech s primářkou je Štěpán přeložen na místo obvodního lékaře v Bezdíkově, kde potkává svou novou lásku – učitelku hudby Alenu Hubáčkovou, „Píšťalku“ (Eva Vejmělková, dabuje ji Zlata Adamovská). S ní v závěru filmu odjíždí za novou prací do severních Čech.

Ve třetím díle básnické hexalogie se znovu setkáváme se Štěpánovými spolužáky ze studia: černoch „Mireček“ přijíždí s delegací OSN ze Ženevy na návštěvu do Československa, Vendulka „utěšitelka“ pracuje jako úřednice na ministerstvu zdravotnictví. Ve filmu se objevují nové zajímavé postavy: bláznivá fanynka Karla Gotta a zdravotní sestra v Bezdíkově Tonička (Jana Hlaváčová), řidič sanitky Písařík (Pavel Zedníček) nebo svérázný malíř a otec Píšťalky (Rudolf Hrušínský).

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“