Jak si nepodělat život

Jak si nepodělat život
Žánrydrama, komedie, psychologický
Formátseriál
NámětTereza Kopáčová
DramaturgieMatěj Podzimek
ScénářPavel Gotthard
Michal Reitler
Alice Nellis
Tomáš Pavlíček
Tomáš Holeček
RežieTereza Kopáčová
Jan Hřebejk
Vít Karas
HrajíEva Hacurová
Tereza Brodská
Eliška Křenková
Miroslav Krobot
Ondřej Vetchý
Země původuČeskoČesko Česko
Jazykčeština
Počet řad1
Počet dílů4
Obvyklá délka85 minut
Produkce a štáb
Výkonný
producent
Matěj Stehlík
ProducentMichal Reitler
KameraMartin Štěpánek
Lukáš Milota
Pavel Berkovič
HudbaJiří Hájek
Jan Ponocný
David Solař
Premiérové vysílání
StaniceČeská televize
Vysíláno24. listopadu 2019 – 15. prosince 2019
Oficiální webové stránky
Jak si nepodělat život na ČSFD, Kinoboxu, FDb, SZ, IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jak si nepodělat život je český televizní seriál z roku 2019. V každém díle se hlavní postava dostává do situace, kdy musí přehodnotit svůj život a rozhodnout se, co dál. Za celým projektem stojí Tereza Kopáčová.[1]

Seriál obsahuje díly Až budou krávy lítat v hlavní roli s Evou Hacurovou, Non-stop lahůdky v hlavní roli s Eliškou Křenkovou a Miroslavem Krobotem, Můj bezvadnej život v hlavní roli s Terezou Brodskou a Beze stopy v hlavní roli s Ondřejem Vetchým.[2] Seriál se poprvé vysílal na ČT1 dne 24. listopadu 2019.

Čtvrtý díl Beze stopy měl předpremiéru v kinech v rámci filmového festivalu Febiofest, kde byl uveden jako samostatný film.[3] Díl Non-stop lahůdky byl nominován na Českého lva v kategorii nejlepší televizní film nebo minisérie [4], cenu ale nezískal [5].

Jednotlivé díly

Až budou krávy lítat

První díl cyklu pojednává o učitelce prvního stupně Bětce, která je kvůli své nadváze častým terčem posměchu. Bětka se shodou náhod dostane na kurz pro burlesky, kde si jí všimne lektorka Salome. Bětka si postupně díky kurzům vybuduje sebedůvěru a snaží se jí přenášet i do svého soukromého života.

V hlavních rolích se objevili Eva Hacurová (Bětka), Sabina Remundová (matka Bětky), Filip Král (Štěpán Svoboda), Stanislav Majer (otec Štěpána), Eva Burešová (Lotta), Jana Burkiewiczová (Salome), Jacob Erftemeijer (Zbyněk) a Daniel Bambas (Daniel).

Díl režírovala autorka celého projektu, Tereza Kopáčová, scénář napsal Pavel Gotthard a na scénáři spolupracoval Michal Reitler. Díl se poprvé vysílal dne 24. listopadu 2019.[6]

Non-stop lahůdky

Díl pojednává o majiteli non-stop obchodu s lahůdkami Karlem, jehož podvádí manželka s jeho nejlepším kamarádem. V jeden večer do jeho obchodu zavítá mladá dívka Lenka, s níž se zase rozešel přítel. Na první pohled nesourodá dvojice si začne povídat a společně se vydá na cestu městem.

V hlavních rolích se objevili Miroslav Krobot (Karel), Eliška Křenková (Lenka), Jitka Sedláčková (Vlasta, Karlova manželka), Václav Kopta (Fanda, Karlův bývalý kamarád), Martin Evžen Kyšperský (revizor), Hana Seidlová (barmanka), Tomáš Bambušek (bezdomovec Roman) a Jan Strejcovský (Petr, Lenčin přítel a syn karla).

Díl režíroval Jan Hřebejk a scénář k němu napsal Tomáš Pavlíček. Díl se poprvé vysílal 1. prosince 2019.[7]

Můj bezvadnej život

Příběh pojednává o bankovní úřednici Daně (Tereza Brodská), která se jednoho dne probudí s ošklivou vyrážkou okolo očí, což jí začne značně komplikovat život.

V hlavních rolích se objevili Tereza Brodská (Dana), Vasil Fridrich (Petr), Anna Peřinová (Vanda), Veronika Divišová (Erika), Lucie Žáčková (Klára) a Jitka Schneiderová (Miriam).

Díl režírovala Tereza Kopáčová a scénář k němu napsala Alice Nellis. Díl se poprvé vysílal 8. prosince 2019.

Beze stopy

Poslední díl cyklu vypráví o samotářském Karlovi, který tráví zimu v lese v opuštěných chatových osadách a má vypracovaný systém, jak po sobě nezanechávat stopy. Poslední dobou má však pocit, že ho někdo sleduje.

V hlavních rolích se objevili Ondřej Vetchý (Karel), Marika Šoposká (Blanka), Václav Švarc (Patrik), Vít Gajdoš (Péťa) a Jan Jankovský (Láďa).

Díl se poprvé vysílal 15. prosince 2019. Režíroval ho Vít Karas a scénář k němu napsal Tomáš Holeček.

Reference

  1. Jak si nepodělat život? Poradí čtveřice komediálních filmů z nového cyklu České televize. iROZHLAS [online]. Český rozhlas, 2019-12-13 [cit. 2019-12-13]. Dostupné online. 
  2. Jak si nepodělat život? Vydat se na podzim s ČT na Sever a za Principem slasti, to se ví. Česká televize [online]. 2019-08-01 [cit. 2019-12-13]. Dostupné online. 
  3. Beze stopy – Prague International Film Festival – Febiofest. Febiofest [online]. 2019-12-13 [cit. 2019-12-13]. Dostupné online. 
  4. ROHÁČKOVÁ, Kristina. Vlastníci vs. Staříci, Most! vs. Bez vědomí. Které filmy a seriály mohou získat Českého lva?. iROZHLAS [online]. Český rozhlas, 2020-03-06 [cit. 2020-04-13]. Dostupné online. 
  5. ROHÁČKOVÁ, Kristina. Nejlepším filmem loňského roku je Nabarvené ptáče. Marhoulův snímek získal osm Českých lvů. iROZHLAS [online]. Český rozhlas, 2020-03-07 [cit. 2020-04-13]. Dostupné online. 
  6. Jak si nepodělat život: Až budou krávy lítat — Česká televize. Česká televize [online]. 2019-12-13 [cit. 2019-12-13]. Dostupné online. 
  7. Jak si nepodělat život: Nonstop lahůdky — Česká televize. Česká televize [online]. 2019-12-13 [cit. 2019-12-13]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“