Jakov Jurovskij

Jakov Jurovskij
Rodné jménoЯнкель Хаимович Юровский
Narození7.jul. / 19. června 1878greg.
Kujbyšev
Úmrtí2. srpna 1938 (ve věku 60 let)
Moskva
Příčina úmrtívřed
Místo pohřbeníDonský hřbitov
Povolánípolitik a revolucionář
Politické stranyKomunistická strana Sovětského svazu
Ruská sociálnědemokratická dělnická strana (bolševická)
Nábož. vyznáníateismus
DětiRimma Jakovlevna Jurovskaja
Alexandr Jakovlevič Jurovskij
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jakov Michajlovič Jurovskij (rusky Яков Михайлович Юровский; 19. června 1878 Tomsk2. srpna 1938 Moskva) byl bolševický revolucionář a sovětský politik. Je znám jako věznitel a popravčí cara Mikuláše II. a jeho rodiny.

Životopis

Mládí

Jakov Jurovskij se narodil jako Jankel Chajmovič Jurovskij, osmé z deseti židovských dětí v Tomsku, kde pobýval jeho otec, když si odpykával trest za krádež. Jeho matka byla švadlena. Dědeček Izák byl rabínem v Poltavě. Krátce před příklonem k marxismu konvertoval Jurovskij k protestantství.

Jurovskij se vyučil hodinářem a roku 1904 odešel do Německa. Do Ruska se vrátil během revoluce roku 1905 a po jejím krachu se připojil k bolševikům. Několikrát byl zatčen a setkal se s Jakovem Sverdlovem.

Roku 1907 odešel do USA, v roce 1910 se však vrátil do Ruska. Po vypuknutí první světové války byl povolán do armády a sloužil jako lékař v lazaretu. Za únorové revoluce se Jurovskij stal členem Jekatěrinburského sovětu. Po říjnové revoluci byl tamním komisařem pro justici a stal se členem tajné policie Čeky.

Jurovského oběti. Zleva:Olga, Marie, Mikuláš II., Alexandra, Anastázie, Alexej a Taťána

Zavraždění carské rodiny

Podrobnější informace naleznete v článku Zavraždění carské rodiny.

Roku 1918 byl car Mikuláš II. se svou rodinou vězněn v Jekatěrinburgu v Ipaťjevově domě. Jurovskij se stal jejich poručníkem.

Dne 17. července 1918 odvedlo popravčí komando carskou rodinu do sklepa. Jurovskij šel s nimi. Rodina byla postavena ke zdi a komando zahájilo palbu. Car (toho zastřelil osobně Jurovskij) a carevna Alexandra byli na místě mrtvi. Jejich děti však palbu přežily a pobíhaly po místnosti. Když carevič Alexej oběhl Jurovského, ten ho povalil a osobně ho střelil do ucha. Jeho sestry pak byly ubodány bajonety.

Poté byla jejich těla prozkoumána. Bylo zjištěno, že jejich spodní prádlo bylo poseto diamanty, které jim posloužily jako neprůstřelná vesta, proto střelbu přežily.

Pozdější život

V témže roce vedl Jurovskij vyšetřování okolo Fanny Kaplanové, která se neúspěšně pokusila zabít (zastřelit) Lenina. Od roku 1921 pracoval jako šéf sovětské státní pokladny. Zemřel v roce 1938 v Kremelské nemocnici na žaludeční vřed.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Yakov Yurovsky na anglické Wikipedii.

Literatura

  • SOKOLOV, Nikolaj Aleksejevič. Zavraždění carské rodiny. Překlad Jan Konstantin Kessler. Praha: Josef Šrámek, 1926. 298 s. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Bundesarchiv Bild 183-R03964, Russische Zarenfamilie.jpg
Pro dokumentární účely německý Spolkový archiv často ponechal původní popisky obrázků, které mohou být chybné, neobjektivní, zastaralé nebo politicky extrémní.
Russische Zarenfamilie

Scherl Bilderdienst Nikolaus II. und Familie

[Russland.- Zar Nikolaus II. mit seiner Familie, Frau Alexandra, Töchter Olga, Tatjana, Maria, Anastasia und Sohn Alexej]

Abgebildete Personen: