zlato2016Česko U18
WSM liga
zlato2015/2016HC Dukla Jihlava
stříbro2016/2017HC Dukla Jihlava

Jakub Škarek (* 10. listopadu 1999, Jihlava) je český hokejový brankář který v současné době působí v Bridgeport Islanders hrající AHL. V roce 2016 o něm Česká televize natočila krátký portrét s názvem Ježek v kleci[1]. Téhož roku získal ocenění v kategorii Sportovec JUNIOR - chlapci v anketě Sportovec Kraje Vysočina.[2]

Začátky v Extralize

Přípravné zápasy

S "A" mužstvem se připravoval i během letní pauzy a v sezoně 2015/2016 se dočkal i prvních startů, když nastoupil v rámci Regionálního poháru v zápasech s ČEZ Motor České Budějovice (1:2 po sn)[3] a Rytíři Kladno (2:0)[4]. Do prvního soutěžního zápasů za tým dospělých nastoupil souhrou náhod hned ve 2. ligovém kole soutěžního ročníku 2015/16 proti Ústí nad Labem. V přípravě na novou sezonu se totiž zranila předpokládaná jednička David Honzík, Vladislava Habala, který odehrál první zápas proti Litoměřicím (4:1)[5], neuvolnily Karlovy Vary, a Lukáš Sáblík prodělal mononukleózu[6], takže v zápase figuroval jako náhradník. Škarek v zápase kryl 27 střel, překonal ho pouze Jiří Kuchler a pomohl tam k vítězství Dukly 4:1[7]. V brance Dukly se objevil i v následujících duelech v Šumperku (26 zákroků; 5:4 po pr.[8]) a s Přerovem (29 zákroků; 2:3 po sn.[9]). Ve svém čtvrtém soutěžním zápase, v Prostějově, se dočkal první ligové nuly, když kryl všech 29 střel a pomohl tak Dukle k výhře 2:0[10]. V zápase 10. kola v derby proti SK HS Třebíč předvedl 30 zákroků (překonal jej pouze David Dolníček) a pomohl tak Dukle k vítězství 2:1[11], za což byl serverem hokej.cz vyhlášen Hráčem kola[12]. K zajímavé situaci došlo v zápase 8. kola s HC Slavia Praha (2:4[13]), kdy po 2. třetině za stavu 2:1 pro domácí Duklu reklamovali slávističtí hráči u hlavního rozhodčího velikost Škarkovy masky, ovšem s reklamací neuspěli[14]. V základní části WSM ligy odchytal 20 zápasů, udržel dvakrát čisté konto a s průměrem 2,27 branek na zápas a úspěšností 93,11% skončil mezi brankáři na druhém místě hned za týmovým kolegou Davidem Honzíkem[15]. Ve čtvrtfinálové sérii play-off s Havířovem si poprvé zahrál až 5. zápas a tým tak i jeho zásluhou postoupil do semifinále[16]. V sérii s Ústím si zachytal o poznání více – už ve druhém zápase pomohl k vítězství 5:4 po prodloužení (Dukla tak v sérii vedla už 2:0)[17]. Výborný výkon předvedl ve čtvrtém zápase – kryl všech 37 střel soupeře, vychytal samostatný nájezd Merta a pomohl tak k výhře 3:0, která znamenala pro Duklu mečbol v boji o postup do baráže o extraligu.[18][19] Pátý zápas vyhrála Dukla hladce 7:2 a se Škarkem v brance si tak po 12 letech zajistila šanci bojovat v baráži o postup do extraligy.[20][21] Jelikož měl Honzík v Jihlavě hostování jen pro WSM ligu, stal se brankářskou jedničkou pro baráž právě Škarek.[22]

Další rok vzhledem k reprezentačním povinnostem nastoupil do přípravy jihlavské Dukly až na druhou půlku přátelských zápasů. Byl tak u porážky s Torpedem Nižnij Novgorod (0:6), s HK Dukla Trenčín (2:3) a u vítězství nad SK Horácká Slavia Třebíč (3:2p). Do této sezony vstoupil jako jihlavská brankářská jednička, záda mu kryl Miroslav Svoboda, který přišel na vlastní přání na hostování z Třince[23]. Do konce roku se oba brankáři podělili o porci zápasů téměř rovnoměrně. Na první nulu v této sezoně Škarek čekal až do 22. ligového kola, kdy vychytal hráče Mostu[24]. Do play-off vstupoval jako brankářská dvojka a odchytal 5 zápasů, další dva starty si připsal v úspěšné baráži o extraligu. Více startů v baráži mu mj. znemožnila nominace na mistrovství světa hráčů do 18 let.

Před začátkem sezony se Sparta Praha s jihlavskou Duklou domluvila na příchodu Jakuba Škarka. Ten tak po odchodu Adama Brízgaly do USHL doplňuje formou střídavých startů dvojici Tomáš PöpperleFilip Novotný.[25] Premiéru za Spartu si odbyl v přípravném zápase s HC Slavia Praha (3:2sn)[26]. V lize v dresu Sparty poprvé nastoupil v zápase 21. kola na hřišti Zlína a hned si připsal čisté konto[27]. Dařilo se mu i v následujících zápasech – proti Mladé Boleslavi kryl 40 ze 43 střel a v zápase s Pardubicemi ho prostřelil pouze Tomáš Rolinek[28].

Před startem nového, pro Duklu extraligového, ročníku dostal Škarek dva nové kolegy – norského reprezentačního brankáře Larse Voldena a českého mládežnického reprezentanta Josefa Kořenáře, který jako nedraftovaný hráč podepsal smlouvu v NHL s celkem San Jose Sharks a ten jej poté uvolnil do Evropy. Kořenář byl pro zbytek roku zapůjčen z Jihlavy do Benátek nad Jizerou, kde se střídal s Alešem Stezkou. Po sezoně byl draftován týmem New York Islanders se kterými nováčkovskou smlouvu podepsal ale vydal se chytat do finské Liigy

Ve Finsku působil převážně jako dvojka v týmu Pelicans Lahti, připsal si i pár startů pár startů v nižší finské lize Mestis. Před začátkem další sezony se s New York Islanders dohodl, že na další ročník odejde z Finska a přemístí se do AHL.

Reprezentační kariéra

Juniorská léta

V srpnu 2015 se s reprezentací Česka U17 zúčastnil turnaje ve švýcarské Arose, kde Češi obsadili 2. místo[29]. V říjnu se dočkal nominace na prestižní turnaj World Hockey Challenge, který se uskuteční v kanadských městečkách Dawson Creek a Fort St. John[30]. Na turnaji česká reprezentace obsadila předposlední 7. místo.[31]

V červenci 2016 se zúčastnil letního kempu reprezentační osmnáctky v Třemošné, kam ho pozval trenér Václav Varaďa[32], a následně i na Memoriál Ivana Hlinky[33].

V prvním zápase se Švýcarskem sice dostal gól už ve 2. minutě, ale zbývajících 15 střel chytil a pomohl týmu k výhře 6:1[34]. Mnohem více práce měl v zápase s Finskem (5:3), kdy kryl 27 střel a česká reprezentace tak postoupila do semifinále turnaje[35]. V posledním zápase skupiny s USA (2:4) nechytal[36], ale na rozhodující fázi turnaje se vrátil do branky. V semifinále se Švédskem (2:1 po prodloužení) chytil 41 střel, překonal ho pouze Rasmus Dahlin a výrazně pomohl k postupu do finále[37]. V něm dokázali Češi vrátit porážku USA (4:3) a poprvé v historii tak tento prestižní turnaj vyhráli[38].

Svými výkony za jihlavskou Duklu i reprezentační osmnáctku si v říjnu 2016 řekl o pozvánku do reprezentační dvacítky na Turnaj čtyř ve Švédsku[39]. Na turnaji dostal šanci v prvních dvou zápasech – se Švédskem (3 góly ze 34 střel)[40] a Ruskem (3 góly ze 37 střel)[41] Díky těmto výkonům se dostal i do nominace na juniorské mistrovství světa 2017[42][43]. Na mistrovství světa dostal šanci hned prvním zápase s Finskem[44], kryl 22 ze 23 střel a český tým porazil obhájce titulu 2:1[45].

Na MS juniorů se ukázal i další rok kde se o místo dělil s Josefem Kořenářem.

Na MS U20 2019 odchytal pouze jeden zápas.