James Hepburn

James Hepburn
Narození1534
Edinburgh
Úmrtí14. dubna 1578 (ve věku 43–44 let)
Copenhagen Castle
Povoláníaristokrat
ChoťMarie Stuartovna (od 1567)[1][2]
Jean Gordon, Countess of Bothwell
Dětistillborn twin Hepburn[3]
stillborn twin Hepburn[3]
RodičePatrick Hepburn, 3rd Earl of Bothwell[3] a Agnes Sinclair[3]
PříbuzníJean Hepburn (sourozenec)
FunkceMember of the Parliament of Scotland
Warden of the Scottish Western March
Warden of the Scottish Middle March
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

James Hepburn, 4. hrabě z Bothwellu (anglicky fourth earl of Bothwell, (cca 153414. duben 1578, Hørve, Sjælland, Dánsko)) byl skotský protestantský šlechtic, syn Patrica Hepburna a Agnes Sinclayrové, který je znám především díky tomu, že byl třetím manželem Marie Stuartovny, královny skotské. Za svého života zastával posty šerifa v hrabstvích Berwickshire, Haddingtonshire a v Edinburghu, dohlížel také na hrady Crichton a Hailes. Po smrti svého otce zdědil funkci admirála a právě titul earla z Bothwellu. Ve Skotsku nebyl moc oblíben, protože měl velice špatnou až zlou povahu. Anglický diplomat Nicholas Throckmorton se o něm vyjádřil, že je „nadutý, ukvapený a nebezpečný mladý muž“.

Před svatbou s královnou

Přestože Bothwell byl protestant, podporoval katoličku vévodkyni Marii de Guise, matku Marie Stuartovny a manželku krále Jakuba V., a pomáhal jí chránit královský majetek proti ostatním protestantským skotským lordům. Po její smrti roku 1560 pro něj nezbylo u dvora významnější místo a tak v dalších událostech sehrál pouze malou roli. Několikrát se však v tomto období setkal s Marií Stuartovnou. Poprvé se tak stalo na podzim roku 1560, když byl ve Francii, půl roku nato znovu a také v červenci 1561, pokaždé proto, aby si od ní půjčil peníze. Až v roce 1565 byl královnou povolán, aby jí pomohl s potlačením rebelů ve Skotsku v srpnu až září (toto povstání je známé jako „Chaseabout Raid“). Po úspěšné likvidaci povstalců se dostal k možnosti ovlivňovat státní záležitosti společně se šlechtici Huntlym, Argyllem a Maitlandem, čehož pochopitelně začal využívat ve svůj prospěch. Postupem času získával stále větší moc a těšil se královnině přízni.

Zavražděni Darnleye a svatba s Marií

Desátého února 1567 došlo k vraždě druhého manžela Marie Stuartovny, jejího bratrance Jindřicha Stuarta, lorda Darnleye. Darnley pobýval v Edinburghu v domě zvaném „Kirk o’Field“ (tzn. Kostel v polích) od prvního února a léčil se ze své nemoci. Královna odjela na slavnost a nechala nemocného Darnleye se služebnictvem v domě. V noci se od Kirk o’Field ozvala exploze, ráno bylo v zahradě u domu objeveno uškrcené tělo Darnleye a jeho sluhy. Je velice pravděpodobné, že ten, kdo naplánoval Darnleyovu smrt, byl James Hepburn. Otázkou zůstává, zda se souhlasem nebo nesouhlasem královny. Po atentátu byl zatčen a souzen, ovšem byl zanedlouho propuštěn.

Po soudním procesu odvezl (některé zdroje udávají, že jí unesl) královnu Marii do Dunbaru. 15. května 1567 se s ní oženil (nebyla to však jeho první svatba, už byl jednou ženatý s Jane Gordonovou, kterou si vzal 24. února 1566, ale vydrželi spolu pouhý rok), čímž získal titul „vévoda z Orknejí a Shetland“. Královna však kvůli této svatbě přišla o podporu Španělů, Francouzů a papeže. Nedlouho poté došlo k povstání katolických i protestantských lordů. V červnu 1567 se královská a povstalecká armáda potkaly, ale nedošlo k bitvě. Královna se vzdala a byla zajata, Bothwell uprchl ze Skotska. Vládl pouhých pět týdnů.

Smrt

Po útěku ze Skotska se Bothwell dostal do Norska, kde ale byl zatčen a až do své smrti dne 14. dubna 1578 držen ve vězení na hradě Dragsholm v Dánsku.

Externí odkazy

Reference

  1. Kindred Britain.
  2. Dostupné online. [cit. 2020-08-07]
  3. a b c d Darryl Roger Lundy: The Peerage.

Literatura

  • DONACHIE,I.,HEWITT,G.A Companion to Scotish History. From the Reformation to the Present. Londýn, B.T.Batsford LTD,1989. ISBN 0-7134-5739-2
  • FRASER,A.Marie Stuartovna. Český Těšín, Domino, 1999. ISBN 80-86128-67-9
  • MAUROIS, A.Dějiny Anglie.Jihlava:Nakladatelství lidové noviny, 1995. ISBN 80-7106-084-4
  • The World Book Encyclopedia.Chicago:World Book Inc., 1990. ISBN 0-7166-0090-0

Média použitá na této stránce