Janáčkovo divadlo

Janáčkovo divadlo
Brno, Janáčkovo divadlo, park před divadlem (6913).jpg
StátČeskoČesko Česko
Vznik1965
Budova
Kód památky48176/7-7491 (PkMISSezObr)
Pojmenováno poLeoš Janáček
Další informace
Souřadnice
UliceRooseveltova
Oficiální webOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Janáčkovo divadlo v noci

Janáčkovo divadlo je divadelní budova v Rooseveltově ulici v Brně, přiléhající k parku Koliště a Moravskému náměstí. Bylo vystavěno v první polovině 60. let podle návrhu architekta Jana Víška. Provozně je součásti Národního divadla Brno. Programově jsou do něj umístěna zejména operní a baletní představení, vzhledem k dlouhodobé absenci vlastního velkého sálu zde také koncertuje Filharmonie Brno a koná se mimo jiné festival Moravský podzim. Otevřeno bylo 2. října 1965.[1]

Budova divadla

Budova Janáčkova divadla, jež stojí v Brně v Rooseveltově ulici a je obklopena parkem Koliště, byla vystavěna mezi lety 1961 a 1965. První návrhy vznikly již v letech 1907 a 1910 a situovaly divadlo na místo provizorně koupené budovy (která již kapacitně nepostačovala) na rohu Žerotínova náměstí a ulice Veveří nebo na kraj parku Lužánky.

Návrhy stavby

Mezi lety 1910 a 1958 se odehrálo sedm architektonických soutěží s návrhy na budovu divadla, mezi navrhovateli byly osobnosti jako Bohuslav Fuchs, Josef Gočár, Vlastislav Hofman, Josef Chochola, Pavel Janák, Jan Kotěra, Emil Králík, Otakar Novotný, Oldřich Starý a Jan Víšek.

V první soutěži vyhrál Josef Mařík, druhý byl Alois Dryák a třetí Theodor Macharáček. Rozpory mezi diskutujícími stranami vyvrcholily další soutěží v roce 1913, která byla vyhlášena pouze pro soutěžící z roku 1910. Byla obeslána pouze dvaceti návrhy, první cena nebyla udělena. Kvůli první světové válce se nezačalo stavět, další kolo se odehrálo až v roce 1936, první cena udělena opět nebyla. Během této soutěže zveřejnil svůj mimosoutěžní návrh i Bohuslav Fuchs, jednalo se o futuristicky zhlížející dílo. V roce 1940 Družstvo vyzvalo pět vybraných projektů, v užší soutěži zvítězil Jan Víšek. Později, v roce 1958, zvítězil opravdu návrh Jana Víška.

Popis

Budova Janáčkova divadla v roce 2011

Budova obsahuje jeviště s točnou, na něž navazují zadní a dvě boční jeviště. V budově se nachází hlediště pro původně 1 383 diváků (po rekonstrukcích 1063), které je koncipované jako stupňovitý amfiteátr s věncem lóží. V prvním suterénu pod vestibulem jsou umístěny restaurace, kavárna a klub umělců.

Nosná konstrukce se skládá ze železobetonového monolitického skeletu s výplňovým zdivem, hlediště a jeviště jsou zastropeny ocelovými vazníky. Na povrchy exteriérů a interiérů jsou použity materiály jako kámen, dřevo, ocel, sklo a hliník. Obložení a dlažby jsou ze žuly, černého syenitu a vápence. Dřevěná obložení jsou z jilmu a ořechu.

V roce 2007 oznámil brněnský zastupitel Jan Holík, že Janáčkovo divadlo čeká rekonstrukce. V témže roce rekonstrukce započala. Vztahovala se na rekultivaci okolí divadla, včetně vybudování podzemního parkoviště, opravu nevyhovujícího hlediště a další změny, které navrhoval architekt Jaroslav Černý.Brněnský rozpočet pro rekonstrukce vyčlenil 111 milionu korun.[2] [3] [4]

Fotogalerie

Reference

  1. WWW.QCM.CZ, QCM s r o. Janáčkovo divadlo. Národní divadlo Brno [online]. 1279281373 [cit. 2021-01-28]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-03-02. (česky) 
  2. V Brně se chystá rozsáhlá oprava Janáčkova divadla [online]. 2007-03-05 [cit. 2011-01-14]. Dostupné online. 
  3. http://www.denik.cz/divadlo/janackovo_divaslo_rekonstrukce20080309.html
  4. Janáčkovo divadlo čeká náročná rekonstrukce [online]. 2007-03-06 [cit. 2011-01-14]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Brno, park Koliště, vodotrysky před divadlem (6908).jpg
Autor: Pokud má díla používáte mimo projekty Wikimedia, ocenil bych upozornění.

Nekopírujte tento snímek nelegálně tím, že ignorujete níže uvedené licenční podmínky, neboť se nejedná o volné dílo. Chcete-li získat zvláštní svolení k užití, licenci nebo snímek zakoupit, kontaktujte mě prosím pro sjednání podmínek.

Více z mé práce najdete v mé osobní galerii., Licence: CC BY-SA 4.0
Park Koliště, rekreační plocha na střeše podzemních garáží před Janáčkovým divadlem, Rooseveltova 711/3, Brno.
Janackovo Divadlo Night.JPG
Autor: User:Sveter (Please credit as "Petr Šmerkl, Wikipedia" in case you use this outside WMF projects.), Licence: CC BY-SA 3.0
Leoš Janáček theatre in Brno, Czech Republic.
Brno 9772.jpg
Autor: User:Darwinek, Licence: CC BY-SA 3.0
Janáček Theatre in Brno, Czech Republic
Janáčkovo divadlo - park 01.jpg
Autor: Dominik Matus, Licence: CC BY-SA 4.0
Noční fotografie prostranství před Janáčkovým divadlem s fontánou.
Mesto Brno - Janackova socha u Janackova divadla.jpg
Autor: Kirk, Licence: CC BY-SA 3.0
Město Brno - socha Leoše Janáčka u Janáčkova divadla
Janáčkovo divadlo z pohledu Jezuitské ulice.JPG
Janáčkovo divadlo z pohledu Jezuitské ulice
Brno, Janáčkovo divadlo, park před divadlem (6913).jpg
Autor: Pokud má díla používáte mimo projekty Wikimedia, ocenil bych upozornění.

Nekopírujte tento snímek nelegálně tím, že ignorujete níže uvedené licenční podmínky, neboť se nejedná o volné dílo. Chcete-li získat zvláštní svolení k užití, licenci nebo snímek zakoupit, kontaktujte mě prosím pro sjednání podmínek.

Více z mé práce najdete v mé osobní galerii., Licence: CC BY-SA 4.0
Park Koliště, rekreační plocha na střeše podzemních garáží před Janáčkovým divadlem, Rooseveltova 711/3, Brno.