Jan Beran

Jan Beran
Narození4. srpna 1913
Uherčice
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí6. února 2003 (ve věku 89 let)
Brno
ČeskoČesko Česko
Místo pohřbeníBrno – Ústřední hřbitov, skup. 14, ř. 12, hrob 268–269
Povolánífotograf, filmař a učitel
Manžel(ka)Božena Beranová, roz. Anschlagová
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jan Beran (4. srpna 1913, Uherčice[1]6. února 2003, Brno) byl český a moravský fotograf a amatérský filmař.

Život

Narodil se 4. srpna 1913 v Uherčicích jako syn učitele Jana Berana (* 1889) a Anny, rozené Bystrzonovské (* 1889). Vystudoval reálné gymnázium a výtvarnou výchovu na pedagogickém institutu v Brně. Do roku 1945 byl zaměstnán Zemském úřadě v Brně, od roku 1945 působil v Ústavu pro film a diapozitiv, dále ve Výzkumném ústavu pedagogickém, v letech 1959–1973 na Krajském kulturně osvětovém středisku v Brně jako metodik pro výtvarné obory a lektor. Od roku 1960 byl jedním z iniciátorů a hlavních organizátorů mezinárodní filmové soutěže Brněnská 16.

Jeho manželkou byla Božena Beranová, rozená Anschlagová (sňatek 12. 8. 1941).

Dílo

Začal fotografovat v roce 1923. V roce 1937 se stal členem Klubu fotoamatérů v Brně. Záhy se propracoval mezi přední československé amatérské tvůrčí fotografy. Publikoval ve fotografických časopisech a obesílal výstavy, fotosalóny a soutěže amatérských filmů.[1] V roce 1949 své aktivity rozšířil do oblasti amatérského filmu, kde natočil více než 120 filmů. Soustředil se zejména na nearanžovanou, momentní exteriérovou fotografii a exteriérové portréty. V polovině šedesátých let se stal členem skupiny VOX – výrazného uměleckého sdružení dané dekády.[2] Jejími členy byli také Miloš Budík, Antonín Hinšt, Karel Otto Hrubý, Vladimír Skoupil, Soňa Skoupilová a Josef Tichý. Společně vytvářeli výstavní soubory, např. Variace nebo Svět absurdit.

Byl členem Svazu českých fotografů.

Jeho fotografie jsou zastoupeny ve fotografické sbírce Moravské galerie v Brně, v archivu Svazu českých fotografů v Praze a ve sbírkovém fondu historického oddělení Moravského zemského muzea v Brně.

Odkazy

Reference

  1. Matriční záznam o narození a křtu Jana Berana farnost Uherčice
  2. MILOŠ, Budík. Miloš Budík – Rozhovor o světle [online]. [cit. 2022-01-16]. Dostupné online. 

Literatura

  • BÁRTL, Lukáš. VOX. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2008. Dostupné online. Magisterská diplomová práce. 
  • BÁRTL, Lukáš. Poezie všedního dne ve fotografii. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2012. Dostupné online. Disertační práce. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“