Jan Boháč (kněz)

Msgre. Jan Boháč
Narození22. srpna 1888
Stará Boleslav
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí26. listopadu 1968 (ve věku 80 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníVyšehradský hřbitov
Povoláníkatolický kněz
Nábož. vyznáníkatolická církev
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jan Nepomuk Boháč (22. srpna 1888, Stará Boleslav[1]26. listopadu 1968, Praha) byl český římskokatolický kněz, hudební skladatel, hudební kritik a probošt vyšehradské kapituly, dlouholetý předseda Obecné jednoty cyrilské a tajný papežský komoří.

Život

V letech 18991907 vystudoval klasické gymnázium v Mladé Boleslavi, na němž rovněž získal hudební vzdělání u Josefa Cyrilla Sychry (zpěv a hra na klavír a varhany). Po maturitě absolvoval teologická studia v Litoměřicích a v Praze a 16. července 1911 přijal kněžské svěcení. Působil jako kaplan nejprve v Drahoňově Újezdě a v letech 19131919 ve farnosti u kostela sv. Ducha v Praze, kde též vyučoval náboženství na různých středních školách (zejména na gymnáziu v Křemencově ulici), a to až do roku 1937. V letech 19201925 při zaměstnání absolvoval studium hudební vědy na Univerzitě Komenského v Bratislavě. V letech 19281937 působil také jako rektor pražské koleje Arnošta z Pardubic. Dne 25. června 1931 jej papež Pius XI. jmenoval tajným komořím Jeho Svatosti.

Obdržel papežské vyznamenání Bene merenti a roku 1937 se stal kanovníkem Královské kolegiátní kapituly sv. Petra a Pavla na Vyšehradě, jímž zůstal do roku 1963, a později též jejím proboštem. Po druhé světové válce se podílel na sestavení Českého kancionálu svatováclavského. V roce 1947 byl navíc ustanoven administrátorem vyšehradské farnosti. Sbíral a publikoval starší duchovní skladby a písně, mimo jiné díla Jiřího Ignáce Linka a Ference Liszta. Psal články o duchovní hudbě pro časopis Cyril a v letech 19321951 byl předsedou Obecné jednoty cyrilské.

Zemřel 26. listopadu v Praze a byl pohřben na vyšehradském hřbitově.

Odkazy

Literatura

  • Československý hudební slovník osob a institucí – svazek prvý (A-L), Státní hudební vydavatelství, Praha 1963, str. 115

Související články

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Vysehrad Chapter CoA.jpg
Znak vyšehradské kapituly na jednom z kanovnických domů na Vyšehradě