Jan Budař (kněz)

Mons. ThDr. Jan Budař
papežský prelát
Jan Křtitel Budař
Jan Křtitel Budař
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Svěcení
Kněžské svěcení3. ledna 1892
Vykonávané úřady a funkce
Zastávané úřady
Osobní údaje
Datum narození23. června 1867
Místo narozeníStará Vožice
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Křest24. června 1867[1]
Datum úmrtí17. srpna 1948 (ve věku 81 let)
Místo úmrtíPraha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníKrčský hřbitov
Povoláníredaktor
Alma materKatolická teologická fakulta Univerzity Karlovy
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Jan Budař na tablu vyučujících bohoslovecké fakulty Karlovy univerzity v roce 1928. Jeho univerzitními kolegy byli: František Dvorník, Josef Čihák, Josef Cibulka, Josef Hanuš, Antonín Hora, Václav Hazuka, Josef Vajs, Alois Soldát, Vojtěch Šanda, Josef Slabý, Alois Kudrnovský, Jaroslav Beneš a Josef Kratochvil.

Jan Křtitel Budař (23. června 1867 Stará Vožice[1]17. srpna 1948 Praha) byl český římskokatolický duchovní, biblista. Působil v kněžském semináři v Českých Budějovicích a později na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Život

Jan Křtitel Budař se narodil v jihočeské Staré Vožici do rodiny sedláka Vojtěcha Budaře a Petronily, rozené Kazdové. Jako seminaristu jej českobudějovický biskup (pro jeho mimořádné nadání) poslal na teologická studia do Říma. V Římě byl Budař také vysvěcen na kněze. Po návratu do Čech nebyl poslán do běžné farní pastorace, ale byl ustanoven jako katecheta v Klatovech, které tehdy byly součástí českobudějovické diecéze. V roce 1901 pak byl povolán do Českých Budějovic, kde bohoslovcům místního kněžského semináře přednášel biblistiku. V roce 1913 uskutečnil studijní pobyt v Egyptě a Palestině. Během této doby také pokračoval ve svém dalším vzdělávání – navštěvoval přednášky na Jeruzalémské biblické škole, vedené řádem dominikánů. Na jaře roku 1914 se vrátil do Čech. Pokračoval v přednáškách pro českobudějovické bohoslovce. Připravil rovněž k vydání své vědecké práce. Jejich publikaci však znemožnila první světová válka.

Od roku 1923 přednášel biblistiku na Katolické teologické fakultě v Praze. Opět se snažil o publikaci svých vědeckých prací. Tentokráte však jejich vydání znemožnila jeho oční choroba. Zemřel 17. srpna 1948 v Praze a byl pohřben na Krčském (tehdejším Nuselském) hřbitově.

Dílo

  • O pobytu svatého Petra v Římě (zůstalo v rukopise)
  • Chiliastický výklad Zjevení sv. Jana (zůstalo v rukopise)

Odkazy

Reference

Literatura

  • Dr. J. M.: Universitní profesor, prelát ThDr Jan Budař zemřel., ČKD, 1948/5, str. 260–261 (dostupné online)

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Vyučující bohoslovecké fakulty Karlovy univerzity v roce 1928.jpg
Autor: NeznámýUnknown author, Licence: CC BY-SA 4.0
Tablo vyučujících bohoslovecké fakulty Karlovy univerzity v roce 1928
Dr. Jan Budař.jpg
Jan Budař, český římskokatolický duchovní, biblista