Jan Hromádka

prof. PhDr. Jan Hromádka
Narození18. prosince 1886
Volenice
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí25. ledna 1968 (ve věku 81 let)
České Budějovice
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Alma materUniverzita Komenského v Bratislavě
Univerzita Karlova
Povolánípedagog, geograf a historik
ZaměstnavatelUniverzita Komenského v Bratislavě
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jan Hromádka, na Slovensku též Ján Hromádka (18. prosince 1886 Volenice[1] v okrese Strakonice – 25. ledna 1968 České Budějovice) byl český geograf, profesor fyzického zeměpisu. Zabýval se geologií a geografií Slovenska a je považován za zakladatele slovenské geografie.[zdroj?]

Život

Jeho otcem byl Tomáš Hromádka, matkou Rozálie, rozená Pelešková. Jeho manželkou byla Miloslava, rozená Rejmanová.

Studoval do roku 1906 na učitelském ústavu v Příbrami, potom na Karlově univerzitě v Praze a na Univerzitě Komenského v Bratislavě, kde v roce 1928 získal titul PhDr. v oboru geografie a etnologie. Od roku 1930 byl docentem a roku 1939 se stal univerzitním profesorem. Jeho vědecké prvotiny se zabývaly geomorfologickým vývojem Slovenska. Rozpracoval a načrtl všeobecný vývoj forem reliéfu a také navrhl jejich třídění podle vzniku.

Je spoluautorem všeobecného zeměpisu Slovenska, zeměpisných příruček o ČSSR, učebnice Ilustrovaný zeměpis všech dílů světa, Československého vojenského atlasu, přispěvatelem Sborníku československé společnosti zeměpisné a časopisu Lidé a země. Budováním kateder geografické společnosti položil základy rozvoje slova geografie a vychoval první slovenské geografy, kteří rozvinuli jeho dílo.[zdroj?]

V letech 1945–1946 byl děkanem Přírodovědecké fakulty Univerzity Komenského, dále byl členem Slovenské učené společnosti, České národní badatelské rady, prvním předsedou Slovenské zeměpisné společnosti a čestným členem České zeměpisné společnosti. Roku 1946 se stal držitelem Slovenské národní ceny a byl vyznamenán jugoslávským Řádem sv. Sávy a roku 1965 získal zlatou medaili VŠE.

V rodných Volenicích ho připomíná pamětní deska vedle vchodu do obecního úřadu.

Odkazy

Reference

  1. DigiArchiv SOA v Třeboni - ver. 23.01.19. digi.ceskearchivy.cz [online]. [cit. 2023-01-25]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“