Jan Josef Budil

Pater
Jan Josef Budil
OSA
vikář duchovního převora Vojenského a špitálního řádu sv. Lazara Jeruzalémského
Církevřímskokatolická
Provinciemoravská
MetropoleOlomouc
Diecézebrněnská
SídloBrno
Zasvěcený život
InstitutŘád augustiniánů od r. 1977 Řád augustiniánů
Osobní údaje
Datum narození7. března 1928
Místo narozeníTřebíč, ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Datum úmrtí19. dubna 2017 (ve věku 89 let)
Místo úmrtíBrno, ČeskoČesko Česko
Národnostmoravská
Povoláníduchovní, katolický kněz a farář
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jan Josef Budil (7. března 1928, Třebíč19. dubna 2017, Brno) byl moravský římskokatolický duchovní, augustinián a vikář duchovního převora orleánské obedience Vojenského a špitálního řádu sv. Lazara Jeruzalémského.

Životopis

Maturoval v roce 1947 na gymnáziu v Třebíči Další tři roky studoval na Biskupském teologickém učilišti v Brně.

Po jeho zrušení byl povolán na vojnu k PTP do Mimoně. Po skončení tříleté vojenské služby v pracoval ve strojírnách v Třebíči až do konce srpna 1968. Poté studoval dva roky na Cyrilometodějské teologické fakultě v Litoměřicích a 5. července 1970 přijal v brněnské katedrále kněžské svěcení.

Jeho prvním kaplanským místem byly od srpna 1970 do června 1973 Čejkovice, další rok a půl byl kooperátorem v Brně-Zábrdovicích. Od dubna 1975 se stal na rok kaplanem na Starém Brně, zde tajně vstoupil do augustiniánského řádu. Časné sliby složil 28. července 1977, věčné sliby pak 28. srpna 1980. Prvním farářským místem pro něj byly v roce 1977 Křižanovice u Bučovic, poté od května 1978 Mutěnice, kde působil šest let. V srpnu 1984 byl jmenován farářem v Tvrdonicích. Zde zůstal do července 1990, kdy se jeho posledním místem kněžského působení stala starobrněnská farnost.[1] Zde byl zejména vyhledávaným zpovědníkem. V roce 1995 byl přijat do Vojenského a špitálního řádu sv. Lazara Jeruzalémského, ve kterém až do roku 2005 vykonával funkci vikáře duchovního převora. Poté působil jako duchovní moravské komendy tohoto řádu a nadále působil v brněnské farnosti. Jeho nástupcem v této funkci se stal též augustinián P. Wit Marciniec, SChLJ.

Reference

  1. Zemřel P. Jan Josef Budil, OSA [online]. biskupstvi.cz [cit. 2020-06-04]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Znak českého velkopřevorství orleánské obedience Vojenského a špitálního řádu sv. Lazara Jeruzalémského.png
Autor: Theatinus, Licence: CC BY-SA 4.0
Coat of arms of Czech Grand Priory of the Orléans obedience of the Military and Hospitaller Order of Saint Lazarus of Jerusalem