Jan Křivka

Protojerej
ThDr. Jan Křivka
ThDr.
O. Jan Křivka
O. Jan Křivka
Církevčeská pravoslavná
Vykonávané úřady a funkce
Zastávané úřady
  • úřad 1 (rok–rok)
  • úřad 2 (rok–rok)
Zúčastnil se
  • významné události 1
  • významné události 2
Osobní údaje
Datum narození12. října 1926
Místo narozeníČeská Huleč, Volyň (tehdejší PolskoPolsko Polsko)
Datum úmrtí11. října 2013 (ve věku 86 let)
Místo úmrtíFrantiškovy Lázně ČeskoČesko Česko
Povolánídůstojník Československé armády, pravoslavný duchovní
Související článkychrám svaté kněžny Olgy (Františkovy Lázně)
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jan Křivka (12. října 1926, Česká Huleč, Volyň, tehdejší Druhá Polská republika11. října 2013, Františkovy Lázně) byl český pravoslavný kněz (od roku 1949) a plukovník Československé armády ve výslužbě, účastník bojů o Dukelský průsmyk.

Působil jako duchovní správce chrámu svaté kněžny Olgy ve Františkových Lázních a Aši.

Život

Jan Křivka se narodil do prosté rodiny ve volyňské vsi Česká Huleč, tehdy na území Polska jako nejmladší ze tří dětí. Jeho otec v době první světové války odešel na Volyň. Do té doby pracoval po absolvování vyšší školy v Petrohradu jako lodní technik a jako armádní písař. V Hulči se oženil s Češkou Annou Zajícovou. Oddával je její bratr Antonín Zajic, který byl v obci farářem. Zde se jim také narodily děti Tamara, Marie a Jan.

V době druhé světové války se Volyň dostala pod sovětskou a později pod německou nadvládu. Roku 1943 vstoupil šestnáctiletý Jan Křivka do pěšího praporu Svobodovy armády vedeného štábním kapitánem Khollem. S touto jednotkou se zúčastnil bojů v Dukelském průsmyku a dále při Slovenském národním povstání a osvobozování Československa, kde nakonec zůstal.

Po skončení války se usadil ve Vroutku na Lounsku, kam za ním posléze přesídlili také jeho rodiče. Na kněze byl vysvěcen arcibiskupem Jelevferijem v roce 1949. Byla mu svěřena duchovní správa pravoslavných farností ve Františkových Lázních a Aši.

Závěr života

Otci Janu Křivkovi byl věnován rozhlasový pořad v rámci cyklu Příběhy 20. století tvůrčí skupiny Post Bellum. Pořad byl natočen 1. května 2012 ve Františkových Lázních, rozhovor vedla Tatiana Chrástová.

Otec Jan Křivka působil jako duchovní téměř šedesát let. Zemřel den před svými 87. narozeninami jako nejstarší presbyter české pravoslavné církve.[1]

Reference

  1. Ambon - pravoslavný weblog. www.ambon.or.cz [online]. 15.10.2013. Roč. 2013, čís. 943. Dostupné online. 

Literatura

  • CHRÁST, Ondřej Mgr. Setkání s Janem Křivkou. [s.l.]: [s.n.], 2011. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Poland (1927–1980).svg
Flag of Second Polish Republic and later People's Republic of Poland in period from 1928 to 1980. Red shade used here is HTML "vermilion" #E34234. Proportion 5:8.
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
O. Jan Křivka.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Otec ThDr. Jan Křivka