Jan Karásek

Jan Nepomuk Karásek
Narození10. září 1764
Praha-Smíchov
České královstvíČeské království České království
Úmrtí14. září 1809 (ve věku 45 let)
Drážďany
SaskoSasko Sasko
PovoláníTruhlář, řezník, loupežník
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Věž v Budyšíně, kde byl Karásek vězněn mezi lety 1800–1803

Jan Nepomuk Karásek (10. září 1764 Smíchov[1], dnes Praha14. září 1809, Drážďany) byl vůdce loupežnické bandy, působící na pomezí Čech a Lužice.

Životopis

Muzeum v Seifhennersdorfu

Jeho otec byl truhlářem a on sám se vedle truhlářství vyučil ještě řeznickému řemeslu. Poté, co byl omylem chycen jako dezertér a zařazen do rakouské armády, uprchl při první příležitosti za české hranice. Zde se usadil a věnoval truhlářskému řemeslu, které postupně obohatil o podnikání loupežnické.

Byl chycen roku 1800 a odsouzen na doživotí. Po pokusu o útěk byl přikován železnou obručí ke své posteli, za těchto strašných podmínek brzy zemřel na následky věznění.

V ústním podání obyvatel Horní LužiceŠluknovského výběžku se z něj stal šlechetný loupežník, který bral bohatým a dával chudým, choval se přátelsky k dětem a dokonce podle pověsti trestal zloděje, kteří na tržišti okrádali prosté lidi.

Seifhennersdorfu existuje dnes Karáskovo muzeum.

Odraz v kultuře

Německu, kde je znám jako Johannes Karraseck nebo Karasek, o něm bylo napsáno též několik románů. Zmiňuje ho též Egon Ervín Kisch ve svém díle Pražský pitaval.

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce