Jan Konfršt
Ing. Jan Konfršt | |
---|---|
Fotografie Jana Konfršta z r. 2006 | |
Narození | 13. září 1944 (79 let) Praha Protektorát Čechy a Morava |
Povolání | výzkumný pracovník textilních strojů, nábytkový truhlář, filozof, životní poradce, autor knih s duchovní tematikou |
Národnost | Česká |
Stát | Československo Česko |
Alma mater | České vysoké učení technické v Praze |
oficiální stránka | |
původní texty na Wikizdrojích | |
citáty na Wikicitátech | |
Seznam děl v Souborném katalogu ČR | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Jan Konfršt (* 13. září 1944 v Praze) je český filozof, vzděláním a původní profesí technik, bývalý životní poradce a autor knih a audioknih s duchovní tematikou. První, vydaná v roce 2003, nese název Život v našich dlaních. Dvě prozatím poslední knihy jsou román Poutník, vydaný v roce 2020, a kniha veřejných zamyšlení z let 2021-2023 s názvem Nikdy se nepřestaňme ptát, vydaná v roce 2023.
Život
Ing. Jan Konfršt vystudoval Vysokou školu elektrotechnickou v rámci tehdejšího ČVUT (v současnosti Fakulta elektrotechnická ČVUT) a dvacet jedna let pracoval jako výzkumný pracovník ve Výzkumném ústavu textilních strojů v Liberci, svého původního zaměstnání však nedlouho po Sametové revoluci zanechal a změnil způsob obživy – vyučil se nábytkovým truhlářem. Ve stejném období (rok 1990) se začal na základě výrazného niterného zážitku intenzivně zabývat sebepoznáním. V roce 1994 se rozhodl dělit s veřejností o své poznatky a zkušenosti na cestě sebepoznání a duchovního přesahu života.
Veřejné působení
Jan Konfršt od roku 1994 do roku 2014 veřejně působil na veřejných setkáních, později označených jako Povídání s Janem, kde odpovídal na dotazy duchovního a filozofického charakteru kladené příchozími tazateli. V tomto duchu také poskytoval osobní konzultace. V roce 2003 publikoval svou první knihu Život v našich dlaních.
Několikrát byl pozván do vysílacích relací Českého rozhlasu (Český rozhlas 6[1], Český rozhlas Pardubice[2], Český rozhlas Dvojka[3]), zúčastnil se jako jeden z přednášejících dvou ročníků České Konference[4][5] (kde například na žádost pořadatelů vystoupil a četl své texty o myšlenkách Jana Ámose Komenského[6]). Přispěl svými články, případně byl aktérem rozhovorů pro některé časopisy, internetové servery a magazíny (např.: Magazín Aktuálně.cz[7], Rodiče[8], Phoenix, Záhady života).
Při svých veřejných aktivitách a ve svých knihách se dotýká mimo jiné i netradičního pohledu na učení a život historického Ježíše z Nazareta. Informace tohoto druhu lze nalézt v koncentrované podobě formou úvah v jeho knize Co když to bylo tak... Přemýšlejme, a ve formě románového zpracování v knize Poutník s podtitulem prostorem a časem. K tomuto tématu sepsal i vlastní český překlad[9][10][11] aramejského originálu známé modlitby Otčenáš, tzv. Aramejského Otčenáše[12]. Tato autorova aktivita pokračovala v roce 2015 vydáním audioknihy s názvem Modlitba srdcem, kde text J. Konfršta čte český herec, moderátor a recitátor Alfred Strejček, a která je doprovozena hudbou Jana Valtera – českého hudebníka a skladatele. Toto tvůrčí trio postupně představilo ještě další dvě díla, audioknihu Modlitba za Ježíše (2017), a závěrečný díl této trilogie, který nese název Modlitba za Boha (2017).
V květnu roku 2020 byl vydán román Jana Konfršta s názvem Poutník: prostorem a časem, ve kterém autorovi netradičním způsobem převypráví životní příběh Ježíše z Nazareta a jeho staršího bratra Jakuba během jedné jediné noci nečekaný společník, David, se kterým se Jan v knize setká při jedné ze svých toulek v horách.
Kniha Poutník byla slavnostně představena, vzhledem k obecně známé situaci jara 2020, až 3. července 2020 na setkání v sanatoriu Šarlota v Prosečnici[13]. Toto místo bylo Janem zvoleno z důvodu, aby mohl být přítomen představení knihy i jeho přítel Alfred Strejček, který se zde toho času zotavoval ze své paralyzující nemoci. Druhé veřejné setkání nad knihou Poutník proběhlo v Marčovicích u manželů Dosoudilových dne 25. 7. 2020[14].
Jan Konfršt mimo to např. také spolupracoval s MUDr. Janem Hnízdilem na projektu vytvoření zdravotnického a vzdělávacího centra celostní a psychosomatické medicíny s názvem Hnízdo zdraví[15] [16]. Zde se např. zúčastnil jako jeden ze tří hlavních aktérů veřejné debaty Hovory z hnízda[17] s MUDr. Janem Hnízdilem a Janem Mühlfeitem – vrcholným českým manažerem, globálním stratégem a později koučem rozvoje lidského potenciálu. Rozhovor s Janem Konfrštem je obsažen také v knize Jana Hnízdila, ve které dílčí rozhovory vedla Klára Mandausová, Příběhy obyčejného uzdravení[18].
V létě roku 2021 poskytl rozhovor redakci webu celostnimedicina.cz, který byl zveřejněn pod titulkem „Pochopit spravedlnost a smysl života nelze bez přijetí reinkarnace,“ říká Jan Konfršt. Podle něj o tzv. pandemii nemáme pravdivé informace.[19]
V srpnu 2021 se Jan Konfršt začal veřejně vyjadřovat písemnou formou k probíhající situaci ohledně Covidu-19 a v průběhu srpna 2021 až července 2023 rozeslal postupně 19 textů zamyšlení, která jasně popisují jeho pohled na věc. Šest z těchto textů (1.- 6.[20][21][22][23][24][25]) bylo zveřejněno na blogu MUDr. Jana Hnízdila na Aktuálně.cz[26], než šéfredaktor Aktuálně.cz doktoru Hnízdilovi ukončil blog z důvodů údajného nedostatečného ověřování informací; shodou okolností bylo šesté zamyšlení Jana Konfršta s názvem O síle hlasu mlčící většiny tím posledním příspěvkem, který na blogu Jana Hnízdila vyšel. Po přesunu a obnovení blogu doktora Hnízdila na portálu Echo24.cz, ke kterému došlo v prosinci 2021, zde postupně došlo ke zveřejnění v pořadí 9.[27] a 10.[28] zamyšlení Jana Konfršta. V pořadí 7. a 8. zamyšlení byly v mezidobí šířeny přavážně jinými cestami (neobjevily se na blogu doktora Hnízdila), rozeslány byly autorem mezi přátele a jimi šířeny různými cestami dále; nesly názvy Bez vytrvalého hledání souvislostí se pravdy nedobereme[29] (7.) a Měřme čas svou tvořivostí[30] (8.). V 13. června 2022 autor zveřejnil své 11. zamyšlení pod názvem Zamyšlení v čase mezi[31], kde se vyjadřuje k pokračující tendenci vládních představitelů v předesílání zpráv o předpokládané podzimní vlně Covidu-19, opatřeních a dalšího pokračování propagace tzv. vakcinace proti této nemoci a k společenským a duchovním nebezpečím, které to skýtá. Dvanácté zamyšlení z 1. září 2022 nese název Zamyšlení, vyznání, apel… Meditace o mateřštině[32]. V následujících měsících přibylo ještě několik dalších zamyšlení na závažná aktuální společenská témata.
V prosinci roku 2023 vyšla kniha Nikdy se nepřestaňme ptát, která obsahuje těchto nakonec celkem 20 veřejných zamyšlení (esejů) Jana Konfršta z let 2021 až 2023. Jejími kmotry se na jejím křtu v Prosečnici stali Robin Čumpelík a Emil Svátek.[33]
Slovo psané
Jan Konfršt je autorem sedmi knih, z nichž první s názvem Život v našich dlaních (jejímž spoluautorem je Dr.-Ing. Martin Dosoudil[34] (1940-2021), který mu v ní kladl otázky) byla publikována v roce 2003. Dvě prozatím poslední knihy jsou román Poutník, vydaný v roce 2020, a kniha veřejných zamyšlení z let 2021-2023 s názvem Nikdy se nepřestaňme ptát, vydaná v roce 2023. Je také autorem tří audioknih, které všechny ve svých názvech zahrnují slovo „modlitba“. Tyto audioknihy obsahují v pevném obalu nosiče jak úvodní texty na několika stranách, tak na nosiči (CD) samotnou audioknihu. Všechny tři audioknihy načetl Alfred Strejček a průvodní hudbu složil skladatel Jan Valter.
V roce 2009 vyšel první překlad některé knihy Jana Konfršta. Jednalo se o německý překlad jeho první knihy Život v našich dlaních s podtitulem Povídání s janem, tedy Das Leben in unseren Händen: Gespräche mit Jan[35]. Překladatelem jí byl Janův dlouholetý přítel Jiří Čeček. Kniha Co když to bylo tak... Přemýšlejme obsahuje v závěru několikastránkový Souhrn[36] knihy napsaný M. Dosoudilem, který byl pro vydání knihy přeložen do pěti jazyků[37], a to do angličtiny, italštiny, polštiny, do francouzštiny (z němčiny) a do němčiny. Na překladech tohoto Souhrnu se podílelo celkem sedm překladatelů.
Ve svých knihách se J. Konfršt zaměřuje na duchovní témata ve spojitosti s běžným životem, např. na zákon příčiny a následku, karmy a kauzality, na provázanost způsobu myšlení a zdravotního stavu, na vztahové záležitosti mezi partnery a dalšími členy rodiny, na etické otázky dnešní vědy a medicíny, atd. Dalším okruhem témat, jimiž se autor zabývá, avšak v podstatě je nikdy neodděluje od ostatních, jsou otázky filozofické a kosmologické. Jeho výklad vývoje a fungování vesmíru (nejen toho našeho) respektuje aktuální stav vědeckého poznání s tím, že jej doplňuje o teoretický výklad širších souvislostí, a o teorii, že myšlenka, respektive tzv. „energie myšlenky“, je nejjemnější, nejsubtilnější formou hmoty – nejmenší částicí, která je pro současnou vědu stále neměřitelná, ale nad hmotou hrubší – tj. atomovou a dalšími druhy hmoty dnešními prostředky přímo detekovatelnými (viz subatomární částice), ve vesmíru převažuje, a to výrazně. Autor popisuje (např. v knize Život v našich dlaních), mimo jiné, existenci možnosti myšlenky nejen vysílat (myslet), ale také zpětně přijímat, s tím, že energie myšlenky je reálným fyzikálním záznamem, který ve vesmíru trvale přetrvává, to jest jak za života jedince, tak po jeho smrti, a jedinec schopný se na energii myšlenky naladit ji může zpětně sejmout, vnímat a zpětně naprosto přesně interpretovat. Pro souhrn veškerých kdy vyslaných myšlenek všech myslících bytostí Jan Konfršt používá slovo Vědomí (s velkým „V“)[38]. V tomto světle také vykládá vznik a vývoj inteligentního života, podstatu reinkarnace, záležitosti celého lidstva, a odvozuje obecné zákonitosti pro spokojený a naplněný život jak jednotlivce, tak i společnosti. Univerzální souhrn veškeré myšlenkové energie, Vědomí, je pro něj synonymem slova „Bůh“, kterého definuje jednak technicky výše uvedeným způsobem, jednak tento fenomén definuje například jako energii, pramen našeho života, či jako základní stavební kámen naší existence.[39]
Na mnoha místech svých knih se autor zabývá rolí víry v našem životě a porovnává osobní niternou spiritualitu a organizovaná náboženství.
Zdůrazňuje též praktickou důležitost schopnosti zklidnit mysl, meditace, důležitost hmotného světa a těla pro duchovní vývoj, zdravého pohybu, tělesné a duševní hygieny, zdravé stravy, atd.
V roce 2011 vyšla kniha Vyprávění o Banátu,[40] která vzešla z autorovy opakované návštěvy Rumunska, konkrétně oblasti Banátu v roce 2010, kde dodnes žijí potomci české komunity, která kolonizovala část tohoto území na počátku 19. století. Jan Konfršt v této knize však není přímo autorem; je tím, kdo zaznamenal vyprávění tamního pamětníka a zároveň osobitého lidového historika české banátské komunity, pana Josefa Kocmana (*1946).
„ | Vyznávám všednost života ve slovy těžko vyjádřitelné kráse výjimečnosti. Vyznávám výjimečnost života v nekonečné variabilitě jeho všednosti. | “ |
— Jan Konfršt[41][42] |
Dílo
- Život v našich dlaních
- Úvahy o životě
- Úvahy o životě II
- Vlastenectví
- Co když to bylo tak… Přemýšlejme
- Poutník: prostorem a časem
- Nikdy se neprestaňme ptát
Audioknihy
- Modlitba srdcem
- Modlitba za Ježíše
- Modlitba za Boha
Z iniciativy autora dále vyšlo
- Vyprávění o Banátu
Odkazy
Reference
- ↑ Z online archivu Českého rozhlasu 6 Dvě relace pořadu „Hovory o rodině“ ČRo 6, do kterých byl Jan Konfršt pozván (27. 7. 2007 a 28. 3. 2010)
- ↑ Z online archivu Českého rozhlasu Pardubice Relace pořadu „Máme hosty“ ČRo Pardubice – rozhovor s Janem Konfrštem (26. 8. 2010)
- ↑ Z online archivu Českého rozhlasu Dvojka Dobré ráno, Česko! (13.09.2015 07:05) Rozhovor Alfreda Strejčka s Janem Konfrštem o nové audioknize Modlitba srdcem a o otázce přijímání uprchlíků
- ↑ Archivovaná kopie. ceska-konference.cz [online]. [cit. 2013-11-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-12-03.
- ↑ Archivovaná kopie. ceska-konference.cz [online]. [cit. 2013-11-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-12-03.
- ↑ Videozáznam na YouTube kanálu České Konference Jan Konfršt o Cestě Cti a Janu Ámosu Komenském na sekání České Konference 17. 11. 2012
- ↑ Rozhovor Jana Konfršta pro server Aktuálně.cz
- ↑ http://www.evalabusova.cz/rozhovory/j_konfrstem.php Rozhovor s Janem Konfrštem o etické výchově – v tomto znění otištěn v měsíčníku „Rodiče“ (www.rodice.com) – vydání 9/2010
- ↑ KONFRŠT, Jan. Úvahy o životě II: povídání s Janem. [s.l.]: Euroservice 1999, 2010. ISBN 978-80-903870-1-0. S. 37; v kapitole: Modlitba III (str. 31–37).
- ↑ Překlad Aramejského Otčenáše od Jana Konfršta na webu obrazkyprodusi.cz
- ↑ KONFRŠT, Jan. Co když to bylo tak... Přemýšlejme. [s.l.]: Euroservice 1999, 2013. 236 s. ISBN 978-80-903870-4-1. S. 122–123; v kapitole: Modlitba (str. 115–130).
- ↑ DOUGLAS-KLOTZ, Neil. Aramejský Otčenáš : Meditace na Ježíšova slova. [s.l.]: DharmaGaia, 2001. 120 s. ISBN 80-85905-88-4. Kniha jazykovědce a znalce aramejštiny Neila Douglas-Klotze o Aramejském Otčenáši.
- ↑ Videozáznam slavnostního představení knihy Jana Konfršta Poutník. Sanatorium Šarlota Prosečnice, 3. 7. 2020 (YouTube)
- ↑ Jan Konfršt - Poutník prostorem a časem (setkání nad knihou), Marčovice, 25. 7. 2020 (YouTube)
- ↑ https://web.archive.org/web/20160411172635/http://hnizdozdravi.cz/nas-tym Archivní verze webu Hnízda zdraví z r. 2016, kde je uveden Jan Konfršt jako člen týmu
- ↑ https://web.archive.org/web/20160429141108/http://hnizdozdravi.cz/nas-tym/121-ing-jan-konfrst - Medailonek Jana Konfršta jako člena týmu Hnízda zdraví, kde působil jako životní poradce (arcivní verze webu, 2016)
- ↑ Videozáznam „Hovory z hnízda 1 – Od moci k nemoci“ ze dne 25. 5. 2015, Jan Hnízdil, Jan Konfršt, Jan Mühlfeit; zdroj: YouTube kanál GoschaTV1
- ↑ HNÍZDIL, Jan; MANDAUSOVÁ, Klára (autorka rozhovorů). Příběhy obyčejného uzdravení. [s.l.]: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2017. 271 s. ISBN 978-80-7422-601-4. S. 101–110; Rozhovor s Janem Konfrštem / Klára Mandausová.
- ↑ Rozhovor Jana Konfršta pro redakci webu celostnimedicina.cz - „Pochopit spravedlnost a smysl života nelze bez přijetí reinkarnace,“ říká Jan Konfršt. Podle něj o tzv. pandemii nemáme pravdivé informace ; cit. 7. 5. 2022, 1:07
- ↑ 1. zamyšlení Jana Konfršta - O pravdě, víře, očkování a naději (19. 8. 2021); cit. 23. 1. 2022, 13:14 (aktualne.cz)
- ↑ 2. zamyšlení Jana Konfršta (dodatek k prvnímu zamyšlení) - Kupředu do zapomnění (22. 8. 2021); cit. 23. 1. 2022, 13:16 (aktualne.cz)
- ↑ 3. zamyšlení Jana Konfršta - Škola volá: Braňme naše děti! (27. 8. 2021); cit. 23. 1. 2022, 13:19 (aktualne.cz)
- ↑ 4. zamyšlení Jana Konfršta - Jakou cestou se vydáme? (31. 8. 2021); cit. 23. 1. 2022, 13:24 (aktualne.cz)
- ↑ 5. zamyšlení Jana Konfršta - Kupředu zpátky do totality (31. října 2021); cit. 23. 1. 2022, 13:26 (aktualne.cz)
- ↑ 6. zamyšlení Jana Konfršta - O síle hlasu mlčící většiny (11. 11. 2021); cit. 23. 1. 2022, 13:29 (aktualne.cz)
- ↑ Odkaz na blog MUDr. Jana Hnízdila na Aktualně.cz, který mu byl v roce 2020 redakčně uzavřen; cit. 23. 1. 2022, 12:55
- ↑ 9. zamyšlení Jana Konfršta - Vůně přátelství (15. 12. 2021); cit. 7. 5. 2022, 0:37 (echo24.cz)
- ↑ 10. zamyšlení Jana Konfršta - Nikdy není pozdě (7. 1. 2022); cit. 7. 5. 2022, 0:39 (echo24.cz)
- ↑ 7. zamyšlení Jana Konfršta - Bez vytrvalého hledání souvislostí se pravdy nedobereme (26. 11. 2021); cit. 7. 5. 2022, 0:42 (samizdata.webnode.cz)
- ↑ 8. zamyšlení Jana Konfršta - Měřme čas svou tvořivostí (7. 12. 2021); cit. 7. 5. 2022, 0:50 (samizdata.webnode.cz)
- ↑ 11. zamyšlení Jana Konfršta - Zamyšlení v čase mezi (13. 6. 2022); cit. 19. 6. 2022, 10:43 (samizdata.webnode.cz)
- ↑ 12. zamyšlení Jana Konfršta - Zamyšlení, vyznání, apel… Meditace o mateřštině (1. 9. 2022) ; cit. 26. 10. 2022 (samizdata.webnode.cz)
- ↑ http://platforma.inovacerepubliky.cz/blog/2023/12/17-kniha---nikdy-se-neprestanme-ptat O knize a jejím křtu na webu projektu Inovace republiky - Kniha - Nikdy se nepřestaňme ptát
- ↑ DOSOUDIL, Martin. Příležitost. [s.l.]: Euroservice 1999, 2010. 409 s. ISBN 978-80-903318-9-1. Kapitola Setkání s Janem; Psal jsem knihu s Janem, s. 164; 174.
- ↑ KONFRST, Jan; DOSOUDIL, Martin; CECEK, Jiri. Das Leben in unseren Händen: Gespräche mit Jan. [s.l.]: novum Verlag GmbH, 2009. 308 s. ISBN 3850223698, ISBN 9783850223690.
- ↑ KONFRŠT, Jan. Co když to bylo tak... Přemýšlejme. [s.l.]: Euroservice 1999, 2013. 236 s. ISBN 978-80-903870-4-1. S. 205–210.
- ↑ KONFRŠT, Jan. Co když to bylo tak... Přemýšlejme. [s.l.]: Euroservice 1999, 2013. 236 s. ISBN 978-80-903870-4-1. S. 211–234.
- ↑ LÁSZLÓ, Ervin. Inteligence kosmu: proč jsme tady? : nové odpovědi z pomezí vědy. Přeložil Libuše HORNOVÁ. Olomouc: Fontána, [2018]. ISBN 978-80-7336-944-6. - kniha zmíněná Janem Konfrštem v souvislosti s jeho pohledem na dané skutečnosti na podzim 2022 v Katovicích
- ↑ KONFRŠT, Jan; DOSOUDIL, Martin. Život v našich dlaních : povídání s Janem. [s.l.]: Euroservice 1999, 2003. 243 s. ISBN 80-903318-0-7. S. 238.
- ↑ JOSEF, Kocman. Vyprávění o Banátu. [s.l.]: Euroservice 1999, 2011. 176 s. ISBN 978-80-903870-2-7. S. 160.
- ↑ KONFRŠT, Jan; DOSOUDIL, Martin. Život v našich dlaních : povídání s Janem. [s.l.]: Euroservice 1999, 2003. 243 s. ISBN 80-903318-0-7. S. 1.
- ↑ KONFRŠT, Jan. Co když to bylo tak... Přemýšlejme. [s.l.]: Euroservice 1999, 2013. 236 s. ISBN 978-80-903870-4-1. S. 3.
Literatura
- ZÁMEČNÍK, Miroslav. Duše a křídla : Povídání na Cestě. [s.l.]: Euroservice 1999, 2009. 237 s. ISBN 978-80-903318-8-4. S. 10–11: předmluva J. Konfršta; 202-206: Setkání s Aramejským Otčenášem; 236-237: Místo doslovu (J. Konfršt).
- DOSOUDIL, Martin. Fyzikální podstata etiky : Příspěvek k teorii všeho. [s.l.]: Euroservice 1999, 2015. 105 s. ISBN 978-80-903870-3-4. S. 93–94: Poděkování Janu Konfrštovi.
- MIKOVÁ, Kateřina. Zdravá neMOC : příběh nemoci a uzdravení. [s.l.]: nákladem autorky, 2023. 133 s. ISBN 978-80-11-03791-8.
- ŠPERL, Jan; KONFRŠT, Jan. Daniel Šperl : Všední slavnosti / v textech Jana Konfršta. [s.l.]: KANT, 2008. 28 s. ISBN 978-80-86970-66-0.
Externí odkazy
- Seznam děl v Souborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Jan Konfršt
- Oficiální stránka Jana Konfršta
Média použitá na této stránce
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Autor: David Vignoni / ICON KING, Licence: LGPL
Icon from Nuvola icon theme for KDE 3.x / GNOME 2.
Autor:
- Emblem-web.svg: David Vignoni
- Broom icon.svg: User:Booyabazooka (uploader)
- derivative work: Ju gatsu mikka (^o^) appelez moi Ju (^o^)
Web broom icon
Autor: Miroslav Zámečník, Licence: CC BY-SA 4.0
Portrét pana Jana Konfršta určený pro článek do Wikipedie. Autor: Miroslav Zámečník, rok 2006