Jan Mikuláš Hála

Jan Mikuláš Hála
Jan Mikuláš Hála, malíř a restaurátor, 2007.jpg
Narození21. srpna 1937 (85 let)
Važec
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolánímalíř a restaurátor
RodičeJan Hála otec
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jan Mikuláš Hála (* 21. srpna 1937 Važec) je český malíř a restaurátor.

Život

Narodil se jako nejmladší ze tří dětí v podtatranském Važci na Slovensku, kde tehdy působil jeho otec, malíř Jan Hála, rodem z jihočeské Blatné, matka Anna Marie (Rina), rozená Chlupsová pocházela též z Blatné. Jan Mikuláš prožil mládí ve Važci, kde chodil do základní školy, na gymnáziu v Liptovském Svätém Mikuláši a v Liptovském Hrádku, kde maturoval roku 1955. Už jako školák projevoval výrazné kreslířské a malířské nadání. Z té doby pochází soubor jeho uhlem kreslených podobizen Važťanů a portréty členů rodiny.

V roce 1956 byl přijat na Vysokou školu výtvarných umění v Bratislavě do malířského ateliéru prof. Jána Mudrocha. Po třech letech přešel na Akademii výtvarných umění v Praze do školy prof. Vlastimila Rady, kterou po jeho smrti převzal prof. František Jiroudek, u něhož ukončil studia roku 1963 jako akademický malíř. Svůj zájem o restaurování uměleckých děl dovršil v letech 1965-1968 na Akademii výtvarných umění v Praze, postgraduálním studiem malířských a restaurátorských technik v ateliéru profesora Bohuslava Slánského.

Samostatně pracuje jako restaurátor obrazů a polychromovaných plastik od roku 1965 do současnosti. V 80. letech 20. století patřil k zaměstnancům Státních restaurátorských ateliérů v Praze, v letech 1984-1988 tam vedl kolektiv malířského ateliéru se sídlem v areálu Strahovského kláštera.

K jeho častým spolupracovníkům a přátelům dříve patřili Věra Zemanová-Králová, Vlastislav Lachout, František Sedlák, Jiří Brodský, Hynek Klouda a v posledních dvaceti pěti letech s ním tandem tvoří jeho manželka, výtvarnice Dagmar Hálová. Jejich syn Jan Hála mladší se věnuje grafickému designu a počítačové grafice.

Dílo

Jeho široký záběr působnosti zahrnuje závěsné obrazy, malby nástěnné a nástropní, kulisy, opony, předměty umělecko-řemeslné, polychromované dřevěné plastiky, malovaný lidový nábytek, chrámové a cechovní prapory, církevní mobiliář a další artefakty umělecké a historické hodnoty.

Jan Mikuláš Hála za půlstoleté působení restauroval téměř tisíc prací a patří ve svém oboru k nejdéle činným výtvarníkům. Mezi jeho nejvýznamnější restaurátorská díla patří obrazy Vojtěcha Hynaise, Františka Ženíška a Václava Brožíka v Panteonu Národního muzea v Praze, Hynaisova opona Národního divadla v Praze, a další divadelní opony: divadla F. X. Šaldy v Liberci, divadla v Karlových Varech, Mladé Boleslavi či divadla v Náchodě, barokní oltářní obrazy Jana Jiřího Heinsche pro chrám sv. Jiří a katedrálu sv. Víta na Pražském hradě, gotické nástěnné malby v ambitech hradu ve Strakonicích, renesanční sgrafitta na zámku v Českém Krumlově a kulisy i malby v tamním zámeckém divadle, barokní nástěnné malby v konírně zámku v Praze - Tróji, rokokové nástropní malby na zámcích Červený Dvůr, a na zámku v Konici.[1]

V posledních letech se věnuje obrazům evropských malířů 19. a 20. století. Mezi významnými díly lze zmínit například několik dekorativních panneau Luďka Marolda z někdejší Stutzigovy cukrárny v Praze[2] portréty bankéře Jaroslava Preisse od Vratislava Nechleby.

Galerie

Odkazy

Reference

  1. Soupis prací z let 1966-2007 viz v monografii Dany Stehlíkové: Jan Mikuláš Hála. Praha 2007.
  2. Jana Orlíková-Petr Štembera, Luděk Marold, katalog výstavy. Praha 1998, č.kat. 14-15.

Literatura

  • TOMAN, Prokop: Nový slovník československých výtvarných umělců, díl 3. Dodatky, Praha 1950.
  • KOTALÍK Jiří (editor): Akademie výtvarných umění 1800-1980. Praha 1980, s. 114-115.
  • STEHLÍKOVÁ Dana (ed.): Jan Mikuláš Hála. Blatná - Praha 2007.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Jan Mikuláš Hála, malíř a restaurátor, 2007.jpg
Autor: Dobroš, Licence: CC BY-SA 4.0
Jan Mikuláš Hála, malíř a restaurátor, roku 2007
Jan M. Hála Koně ve dvoře; Lažánky.jpg
Autor: Dobroš, Licence: CC BY-SA 4.0
Jan Mikuláš Hála_ Koně ve dvoře; malba na zazděné bráně statku; Lažánky u Blatné; kolem 2015
Jan Mikuláš Hála, zrestaurovaná cechovní korouhev se sv. Kateřinou, 19. století, Muzeum Blatná.jpg
Autor: Dobroš, Licence: CC BY-SA 4.0
Jan Mikuláš Hála, zrestaurovaná cechovní korouhev se sv. Kateřinou, 19. století, Muzeum Blatná
Zámek Český Krumlov, detail restaurovaného sgrafitta na nádvoří.jpg
Autor: Dobroš, Licence: CC BY-SA 4.0
zámek Český Krumlov, detail restaurovaného renesančního sgrafitta na fasádě nádvoří