Jan Muzika
Ing. Jan Muzika | |
---|---|
Narození | 21. června 1832 Březnice Rakouské císařství |
Úmrtí | 30. května 1882 (ve věku 49 let) Praha Rakousko-Uhersko |
Příčina úmrtí | zápal plic |
Místo pohřbení | Hřbitov u svatého Rocha |
Alma mater | Polytechnický ústav v Praze |
Povolání | železniční inženýr a stavitel |
Ocenění | Řád Františka Josefa I. třídy titul c. k. stavební rada 1882 |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Jan Muzika, také uváděn jako Johann Muzika/Muzyka (21. června 1832 Březnice[1] – 30. května 1882 Praha[2]), byl český železniční stavitel a podnikatel, významný občan města Březnice a zakladatel soukromé železniční společnosti České obchodní dráhy (BCB). V inženýrské praxi se specializoval zejména na trasování drážních úseků.
Život
Mládí
Pocházel z prosté rodiny březnického tesařského mistra Jana Muziky a dcery Jakuba Janoty, sedláka z Hořovic.[1] Základní vzdělání získal na Hlavní škole v Březnici, dále vystudoval za aktivní podpory Josefa Rotta, ředitele zdejšího Schwarzenberského panství, Německé reálné gymnázium v Praze. Po absolutoriu absolvoval Polytechnický ústav.
Ve druhé polovině 50. let pracoval jako asistent u brněnské stavební firmy bratří Kleinů a Lanna a Schebek na projektu společnosti Jihoseveroněmecká spojovací dráha (SNDVB) z Jaroměře přes Turnov do Liberce zprovozněné v letech 1858–1859. V letech 1860 až 1863 projektoval a trasoval dráhu České západní dráhy (BWB) spojující Bavorsko, Plzeň a nádraží na Smíchově (Praha-Západní nádraží). V roce 1865 se stal přednostou železniční stanice Hořovice.
V letech 1865 až 1868 se ve službách Vojtěcha Lanny podílel na stavbě železnice společnosti Turnovsko-kralupsko-pražská dráha (TKPE) ze směru z Kralupy nad Vltavou do Turnova, pravidelný provoz zde byl zahájen 15. října 1865. Roku 1866 získává vyznamenání Zlatý záslužný kříž. Vlastní podnikatelskou činnost zahájil Jan Muzika v roce 1869, když založil vlastní stavební firmu.
Podnikatelská činnost
První samostatnou prací provedenou firmou Muzika a Macan byla stavba 57 km dlouhé části Buštěhradské dráhy v údolí řeky Ohře z Března u Chomutova do Karlových Varů, vznikající primárně k propojení kladenské černouhelné a severočeských hnědouhelných oblastí s Prahou. Ještě před dokončením této stavby získala firma J. Muzika a spol. (společníci Ing. Jan Muzika, jeho strýc Václav Muzika a Ing. Karel Schnabel) zakázku na stavbu částí Pražsko-duchcovské dráhy (PDE) z Prahy-Smíchova přes Rudnou a Slaný do Obrnic. Jednalo se o náročnou stavbu s velkým množstvím umělých staveb, včetně kamenných viaduktů v Prokopském údolí (trať 174) u Prahy. Současně s posledně jmenovaným projektem již zastupoval ing. Jan Muzika koncesionáře při politické obchůzce trati Zdice – Protivín.
Největší železniční stavbou v Čechách, kterou Muzika projektoval a vedl, byla železnice Rakovník – Zdice – Březnice – Protivín (tratě 200 a 174) společnosti Rakovnicko-protivínská dráha (RPD) . Tuto trať se mu podařilo postavit v krátké době. Výstavba začala ihned po udělení stavebního povolení 13. června 1874, při stavbě trati byli zapojeni především dělníci a řemeslníci z Březnicka. Poslední úsek trati dlouhé 152,8 km byl dostavěn 30. dubna 1876, přestože projekt musel být během stavby změněn.
V letech 1876 – 1879 projektoval výstavbu železnic v Bosně, Srbsku a Bulharsku.
České obchodní dráhy
Na základě bohatých zkušeností roce 1881 založil se svým partnerem Karlem Schnabelem privátní železniční společnost České obchodní dráhy (německy k.k. privilegierte Böhmische Commercialbahnen, zkratka BCB) s cílem zabývat se stavbou a provozováním místních drah, první koncese na prvních několik tratí stavěných zároveň byla udělena 9. května. Velkorysé plány společnosti, s podnikatelským záměrem vytvořit lokálními tratěmi konkurenceschopný subjekt velkým dopravním společnostem, dostávaly BCB od začátku do obchodních střetů, často vlastenecky motivovaných. První tratě a stanice sloužící především k nákladní obsluze cukrovarského průmyslu v řepných oblastech Polabí vznikaly v Křinci, Městci Králové a Smiřicích, a také v Mirošově na Rokycansku. Dále Jan Muzika pracoval na trati společnosti Místní dráha Čerčany-Modřany-Dobříš trať z Modřan u Prahy do Vršovic.
Orientace na malé akcionáře využila Společnost státní dráhy (StEG), která postupným skupováním akcií postupně přebírala nad BCB kontrolu. Po náhlé Muzikově smrti v roce 1882 pak obchodními machinacemi došlo k faktickému převzetí BCB do vlastnictví StEG. Z původních záměrů firmy sešlo, jako samostatný podnikatelský subjekt však BCB v rámci StEG fungovaly nadále až do zestátnění železničních společností v Rakousku-Uhersku v roce 1909.
Náhlé úmrtí
Zejména za národohospodářský význam stavby rakovnicko–protivínské trati byl Jan Muzika roku 1882 vyznamenán titulem c. k. stavební rada. Byl též nositelem řádu Františka Josefa I. třídy. Zemřel v necelých padesáti letech na akutní zápal plic v Praze, kde také proběhl pohřeb.[2] Tělo bylo pak uloženo v rodinné hrobce na starém hřbitově v Březnici poblíž zdi kostela sv. Rocha.
Po smrti
V Praze-Řeporyjích, kterou prochází trať PDE, po něm byla pojmenována ulice.
Odkazy
Reference
- ↑ a b Matriční záznam o narození a křtu farnost Březnice
- ↑ a b Matriční záznam o úmrtí a pohřbu farnosti při kostele P. Marie Sněžné na Novém Městě pražském
Literatura
- SCHREIER, Pavel. Příběhy z dějin našich drah. Praha: Mladá Fronta, 2009. ISBN 978-80-204-1505-9. Kapitola Lokálky jako východisko, s. 167–168.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Jan Muzika na Wikimedia Commons
- Seznam děl v Souborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Jan Muzika
- Životopis Jana Muziky na stránkách o Rakovnicko-protivínské dráze
- Trať v Prokopském údolí Archivováno 3. 10. 2018 na Wayback Machine.
- Život a práce Jana Muziky Archivováno 2. 9. 2010 na Wayback Machine.
- Lokální trať Smiřice – Sadová – Hněvčeves
Média použitá na této stránce
↑ Civil flag or Landesfarben of the Habsburg monarchy (1700-1806)
↑ Merchant ensign of the Habsburg monarchy (from 1730 to 1750)
↑ Flag of the Austrian Empire (1804-1867)
↑ Civil flag used in Cisleithania part of Austria-Hungary (1867-1918)
House colours of the House of Habsburg
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
(c) ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Praha-Hlubočepy. Cesta ze Slivenecké do Hlubočepské podél Chýnické ulice, podjezd pod tratí 173 (Praha – Rudná).
Autor: Phil Richards from London, UK, Licence: CC BY-SA 2.0
814.115 pauses at Křinec whilst working train Os15808, 08:37 Jičín to Nymburk hl.n. on 15 May 2014.
Autor: Archive of author, Licence: CC BY-SA 4.0
Jan Muzika (1832–1882), Czech engeneer and railway bussinessman
Autor: Anatol Svahilec, Licence: CC BY-SA 4.0
Rodný dům Jana Muziky (1832-1882) v Březnici, Horní Valy 167.
Autor: Anatol Svahilec, Licence: CC BY-SA 4.0
Hrobka Jana Muziky (1832-1882) a jeho rodiny na hřbitově u kostela sv. Rocha v Březnici. Je zde pohřben též jeho příbuzný, pražský galerista Libor Kodl.
Autor: LuigiXIV, Licence: CC BY-SA 3.0
Nastrino da Cavaliere di Gran Croce dell'Ordine Imperiale di Francesco Giuseppe (Austria)