Jan Rosický
Jan Rosický | |
---|---|
Jan Rosický | |
Narození | 17. prosince 1845 Humpolec Rakouské císařství |
Úmrtí | 2. dubna 1910 (ve věku 64 let) Omaha Spojené státy americké |
Povolání | spisovatel a novinář |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Jan Rosický[1] (17. prosince 1845, Humpolec[2] – 2. dubna 1910, Omaha) byl českoamerický novinář a prozaik.
Život
Jan Rosický se narodil 17. prosince 1845 do rodiny pekaře z Humpolce. Na místní evangelické škole byl jeho učitelem jeden z nejvýznamnějších českých pedagogů Jan Sluníčko. Gymnázium začal studovat v Pelhřimově, pokračoval pak na reálce v Praze, ale pro nedostatek financí studia nedokončil. V té době nastala krize v Humpolci tradičního soukenictví, a tak v patnácti letech, navíc po požáru rodného domu, odešel hledat existenci za oceán. Až do svých dvaceti let pracoval na farmě ve Wisconsinu, potom odešel do Milwaukee a odtud jeho cesta vedla do Chicaga. Dva roky v mládí ztrávil v Londýně v Cheapside, kde pracoval pro krejčího. Bylo mu dvacet let, když se usadil v Castle Garden v New Yorku kde pracoval v krejčovském závodě. Když mu bylo třicet pět let, opustil krejčovský závod a odešel do Omahy, aby se pokusil o štěstí v jiné části světa. Podle Rosického být mužem bez půdy, pracovat jen za mzdu, znamenalo být otrokem po celý život. Proto v Nebrasce začal hospodařil se syny na třiceti jitrech půdy. Farmaření nebylo lehké, stalo se že pšenice v zemi zmrzla a pole musela být znovu přeorána a znovu oseta tentokráte kukuřicí. Hoši začli přeorávat pšeničná pole, aby je znovu oseli kukuřicí. Jiný rok zase všechno obilí v kraji bylo spečeno velkým teplem, "jako bys je byla pekla v peci".[3]
Činnost
Česká menšina v Chicagu vedla bohatý spolkový život, do kterého se Jan aktivně zapojoval. Vstoupil do Sokola, Hlaholu i Slovanské lípy, hrál také krajanské divadlo. V té době začal přispívat i do krajanských časopisů a seznámil se s Josefem Václavem Sládkem, kterému asistoval při redigování jeho chicagských Národních novin. To byl první krok na cestě stát se významným čechoamerickým novinářem a vydavatelem. Po požáru Chicaga 1871, kdy znovu přišel o majetek, odešel do San Franciska a z Kalifornie pak do Omahy v Nebrasce, kde se oženil s o patnáct let mladší Mary a trvale usadil.
V Omaze zřídil Českou národní tiskárnu, ve které vydával řadu českých novin a časopisů. Byly to například Pokrok Západu[4][5], Kwěty americké[6] nebo časopis Hospodář,[7] který vycházel až do roku 2012.[8] Tento podnik začal vydávat také světovou beletrii. Firma funguje pod názvem Automatic Printing Co. Omaha dodnes. Jako přední čechoamerický nakladatel byl v písemném kontaktu s Vojtou Náprstkem. Do Prahy mu posílal cenné přírůstky do jeho Krajanské knihovny, která je dodnes jedním z velmi zajímavých sbírkových fondů Náprstkova muzea.
Roku 1876 jeho přičiněním byl založen Č.S.P.S. (Česko-slovanský podporující spolek). Úvodní vklad dolar dvacet pět centů a měsíční poplatky ve výši padesáti centů zajišťovaly členům finanční podporu v případě nemoci, včetně vážných dětských onemocnění, úrazu, invalidity či smrti. Roku 1897 se kvůli rozporům (nesouhlasil s tím, že dvacetiletý má platit stejné úmrtní poplatky co šedesátiletý) stal Rosický jedním ze zakladatelů Západní Česko-Bratrské Jednoty (Z.Č.B.J.). V politice byl zásadně republikánem, nedbaje toho, že většina našinců byla vždy demokraty.
Jan Rosický zemřel 2. dubna 1910 a jeho ostatky byly uloženy na českém hřbitově v Omaze.[9]
Reference
- ↑ A Memorial to John Rosicky, Omaha 1911 Online archive.org
- ↑ Matriční záznam o narození a křtu
- ↑ Willa Cather: Farmář Rosický, F. Topič Praha 1933 Online archive.org
- ↑ Pokrok Západu 1871-1920 Online Chronicling America
- ↑ Pokrok západu, týdenník politický, poučný a zábavný Dostupné online
- ↑ Květy americké, ilustrovaný týdenník, věnovaný českému lidu v Americe Dostupné online
- ↑ Obálka časopisu Hospodář Dostupné online
- ↑ Před 10 lety skončil Hospodář, časopis amerických Čechů vycházel přes 120 let, 4.2.2022 Dostupné online
- ↑ Jan “John” Rosicky on Bohemian National Cemetery Dostupné online
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Jan Rosický na Wikimedia Commons
- Seznam děl v Souborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Jan Rosický
- Bohemian National , Jan Rosický pomník v americké Omaze.
Média použitá na této stránce
↑ Civil flag or Landesfarben of the Habsburg monarchy (1700-1806)
↑ Merchant ensign of the Habsburg monarchy (from 1730 to 1750)
↑ Flag of the Austrian Empire (1804-1867)
↑ Civil flag used in Cisleithania part of Austria-Hungary (1867-1918)
House colours of the House of Habsburg
Jan Rosický (1845 - 1910), Českoamerický novinář a prozaik.
Autor: Neznámý , Licence: CC BY-SA 4.0
Seat of Hospodář daily newspaper in Omaha, Nebraska, cca 1920