Jan Rous

Jan Rous
Jan Rous
Jan Rous
Narození23. srpna 1869
Libkovice pod Řípem
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí19. ledna 1950 (ve věku 80 let)
Jablůnka
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povoláníspisovatel
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jan Rous (23. srpna 1869, Libkovice pod Řípem[1]19. ledna 1950 Jablůnka) byl národopisným pracovníkem, prvním kronikářem obce Bystřička a kronikářem obce Jablůnka.

Život

Jan Rous se narodil v Libkovicích pod Řípem. Po obecné škole a roudnickém gymnáziu studoval evangelický učitelský ústav v Čáslavi. Po působení na několika školách byl v roce 1901 přeložen na Valašsko. Po vyučování ve Lhotě u Vsetína a Jasence se v roce usadil 1908 v Bystřičce.

Nejprve vedl školní kroniku, v letech 19211931 kroniku obecní, které vtiskl osobitý ráz. Kronika byla pro své vysoké kvality často oceňována. Působil také jako knihovník a vzdělavatel v místní organizaci Sokola a jako důvěrník Přípravného komitétu pro zvelebení Valašska. Zastával místo předsedy okresní učitelské jednoty, byl členem okresního školního výboru a na stáří i ředitelem vsetínského muzejního spolku. Stal se zakladatel vlastivědného sborníku Naše Valašsko, spolu s Františkem Táborským a Josefem Válkem. Přispíval do mnoha periodik, mimo jiné do Učitelských listů a Lidových novin. Zasloužil se o objevení lokality, na které ležela zaniklá obec Svojanov. Do kroniky začlenil řadu pověstí, pořekadel a dalšího etnografického materiálu, který získal z vyprávění řady pamětníků. Po svém penzionování se přestěhoval do Jablůnky, kde v letech 19301945 působil opět jako kronikář.

Jeho syn Zdeněk Rous (19111939) padl[2] jako letecký důstojník na počátku druhé světové války.

Dílo

  • Obec Heršpice u Slavkova, 1928 – spoluautor Emil Pátek, soudně určen autorem Jan Rous
  • Valaši v boji za svobodu: ke stopadesátému výročí tolerančního patentu, Lubina, 1931
  • Výbor z díla, Bystřička, 2015 — výbor z časopisecky zveřejněných článků a studií, obsahuje i Valaši v boji za svobodu, ISBN 978-80-260-7968-2

Odkazy

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Jan Rous (1869-1950).jpg
Jan Rous (1869 - 1950), Český národopisný pracovník a regionální kronikář.