Jan Schwarz

ThDr. Jan Schwarz
Narození27. září 1958
Třebíč, Československo
Úmrtí10. listopadu 2023 (ve věku 65 let)
Alma materUniverzita Karlova
Povoláníkněz, teolog, spisovatel, novinář, farář a publicista
Nábož. vyznánídříve římské katolictví, později Církev čs. husitská, pak unitářství
Funkcebiskup
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jan Schwarz (27. září 1958 Třebíč10. listopadu 2023[1]) byl český teolog, duchovní, publicista, novinář a spisovatel, v letech 20012005 sedmý biskup-patriarcha Církve československé husitské.

Mládí a studium

Vyrůstal v katolickém rodinném prostředí, které spolu s pravidelnou účastí na bohoslužbách, aktivitách členů kapucínského řádu v Třebíči-Jejkově a ministrováním přispělo k jeho rozhodnutí věnovat se celoživotnímu poslání duchovního. Vzhledem k tomu, že svůj záměr zmínil v přihlášce ke středoškolskému studiu, nebyl přijat na gymnázium. V letech 19721976 se proto na Odborném učilišti Destila ve Slavkově u Brna vyučil instalatérem, následně prošel řadou stavebních a dělnických profesí (19761987). Při zaměstnání dálkově vystudoval Střední ekonomickou školu v Třebíči, krize vnitřní víry jej přivedla do řad věřících Církve československé husitské a koncem sedmdesátých let minulého století došlo také k jeho vážnému střetu s tehdejším totalitním režimem. Spolu s několika dalšími přáteli na Masarykovu vyhlídku v Třebíči v noci 21. srpna 1978 napsal „PRAVDA ZVÍTĚZÍ – DUBČEK, SVOBODA“, což vedlo nejen k policejnímu vyšetřování i domovním prohlídkám, ale také k pozdějšímu zatčení, odsouzení a věznění v Plzni-Borech.

Vysokoškolské studium mu bylo povoleno až v letech politického uvolňování, souvisejících se změnami v tehdejším SSSR po nástupu Gorbačovova vedení. Absolvoval je na Husově československé bohoslovecké fakultě a Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy (19871991), v listopadu 1989 jako prefekt studentů bohosloví vedl demonstrační průvody z Dejvic na Václavské náměstí a byl členem celostátního stávkového výboru, kde mj. spolupracoval s pozdějším senátorem Martinem Mejstříkem, členem CČSH. Doktorát teologie získal v roce 2001 na základě obhájené disertační práce Církev československá (husitská) a židovství v letech 1920–1950.

Duchovní CČSH

Po absolutoriu na HTF UK působil v letech 19911999 jako farář v Třebíči a administrátor okolních náboženských obcí Náměšť nad Oslavou, Kralice nad Oslavou, Rosice u Brna a Omice u Brna. Plně se zapojil také do dalších oblastí polistopadového vývoje, jednak jako asistent poslance dolní komory Parlamentu České republiky za okres Třebíč JUDr. Ing. Jiřího Karase (KDU-ČSL), souběžně pak byl externím redaktorem deníků Lidová demokracie, Rovnost, týdeníku Horácké noviny a časopisu Naše rodina. V roce 2000 se stal tiskovým mluvčím a přednostou Naukového odboru Ústřední rady Církve československé husitské.

Biskup-patriarcha CČSH

V září 2001 byl zvolen sedmým biskupem-patriarchou Církve československé husitské, biskupská ordinace a slavnostní uvedení do úřadu proběhly v chrámu náboženské obce Praha-Dejvice. Ač již byl v této době mediálně známý jako charismatická osobnost a úspěšný popularizátor idejí CČSH na veřejnosti, jeho volba nebyla všemi členy církve přijata jednoznačně pozitivně. V dalších letech docházelo k opakovaným střetům, osobnímu napadání a vzájemnému obviňování z netransparentního hospodaření i osobních pochybení především mezi ním a členy biskupského sboru. Eskalaci narůstajících problémů, hrozících rozkolem církve, se pokusila Ústřední rada CČSH vyřešit svým rozhodnutím ze 14. 5. 2005, jímž dočasně pozastavila výkon všech patriarchových funkcí a služeb. Ten svolal na červen téhož roku 4. zasedání VIII. sněmu, v jehož průběhu na své postavení rezignoval. Církevní zastupitelstvo jmenovalo správcem církve do volby nového patriarchy královéhradeckého biskupa Mgr. Štěpána Kláska.

Období po roce 2005

Odešel do náboženské společnosti českých unitářů (NSČU), v Unitarii založil společenství Svítání v duši, ekumenickou pospolitost, která se pravidelně scházela v sále v sídle NSČU v Anenské ulici. Souběžně pokračoval v externí spolupráci s řadou periodik a Českým rozhlasem 2 – Praha, kde připravoval a moderoval víkendové pořady Dobré jitro. Kromě psaní knih se v týmu tehdejšího ministra vnitra ČR Františka Bublana jako jeho asistent mj. věnoval zakládání antikonfliktních týmů.

Po velmi vážném úrazu v prosinci 2006, kdy se ocitl na samé hranici života, byl několik let v plném invalidním důchodu, své angažmá v NSČU ukončil a věnoval se publicistické, novinářské a spisovatelské činnosti.

Dílo

Publikace

 • DRAF – Duchovní vývoj a dílo PhDr. Alfréda Fuchse. Praha: Husitská teologická fakulta UK, 1991
 • Církev československá (husitská) a židovství v letech 1920–1950. Praha: Husitská teologická fakulta UK, 1998
 • Už vím, kde bydlí Jeduděs. Praha: Církev československá husitská, 2000
 • Proč oslepli andělé. Praha: Církev československá husitská, 2001
 • Krásný život pod psa aneb O velké i malé politice s poslancem Jiřím Karasem rozmlouval Jan Schwarz. Praha: Sypták vydavatelství, 2005
 • Dobré jitro, přátelé. Praha: Mladá fronta, 2008
 • Tajemné dveře do domu Bible. Praha: Beta Books, 2010

Fejetony, eseje, články a glosy

 • V devadesátých letech byl publicisticky činný v periodických tiskovinách Lidová demokracie, Naše rodina, Rovnost, Horácké novinyČeský zápas.
 • V průběhu svého patriarchátu pravidelně vystupoval v relacích televizních i rozhlasových stanic, poskytl řadu rozhovorů a vyjádření ústředním deníkům, časopisům i dalším tištěným médiím. V rámci CČSH publikoval v týdeníku Český zápas a v kalendáři Blahoslav.
 • Po roce 2005 se jeho materiály objevují zejména v periodikách Jihlavské listy, Pražský deník, Naše rodina, Doba seniorů, Regenerace a pravidelně v duchovní revue plzeňské Unitarie Svobodná cesta. Externě spolupracoval s Redakcí denního vysílání Českého rozhlasu 2-Praha.

Odkazy

Reference

 1. Redakce. Oznámení o úmrtí ThDr. Jana Schwarze, emeritního patriarchy CČSH. CČSH [online]. CČSH, 2023-11-16 [cit. 2023-11-20]. Dostupné online. 

Literatura

 • Osobnosti – Česko : Ottův slovník. Praha: Ottovo nakladatelství, 2008. 823 s. ISBN 978-80-7360-796-8. S. 628. 
 • JINDRA, Martin – SLADKOWSKI, Marcel (eds.): Biografický slovník Církve československé husitské. CČSH, Praha 2020, s. 640, ISBN 978-80-7000-167-7.

Související články

Externí odkazy

Patriarcha Církve československé husitské
Předchůdce:
Josef Špak
20012005
Jan Schwarz
Nástupce:
Tomáš Butta