Jan Soukup (hudebník)
MgA. Jan Soukup | |
---|---|
Narození | 15. května 1990 (34 let) Praha, Československo |
Povolání | fagotista a učitel |
Web | http://jansoukup.com/ |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Jan Soukup (* 15. května 1990 Praha) je český fagotista, hudebník a pedagog.[1][2]
Studium
Je absolventem Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia ve fagotové třídě Mgr. Evalda Bartuska (býv. sólofagotista Janáčkovy filharmonie Ostrava). Během šestého ročníku na Janáčkově konzervatoři založil orchestrální akademii Moravskoslezská Sinfonietta.
Studoval na Ostravské univerzitě ve třídě Doc. Mgr. Zdeňka Fintese (býv. sólofagotista Janáčkovy filharmonie Ostrava). Během bakalářského studia absolvoval studia také na Královské konzervatoři v Bruselu pod vedením Doc. Luca Loubryho (býv. sólofagotista Belgického národního orchestru). Magisterské studium absolvoval na VŠMU v Bratislavě ve fagotové třídě Doc. Romana Mešiny (býv. sólofagotista Slovenské filharmonie).
Během studií působil v operním sboru Národního divadla moravskoslezského v Ostravě[1], ve Filharmonii Hradce Králové a vzdělával se soukromě na Pařížské konzervatoři.
Profesní působnost
Od roku 2011 působí jako jednatel správní rady symfonického orchestru Moravskoslezská Sinfonietta, od roku 2014 vyučuje na Základní umělecké škole Bohuslava Martinů v Havířově a od roku 2021 působí jako člen správní rady Symfonického dechového orchestru Májovák Karviná[3][4][5]. Od 1. 9. 2017 až 30. 1. 2020 zastával funkci zástupce statutárního orgánu ZUŠ Bohuslava Martinů v Havířově. Vyučoval také na Gymnáziu Hranice.
V roce 2015 uvedl s fagotistkou Miroslavou Hrubou a se Štátnou filharmóniou Košice Koncert F dur Jana Křtitele Vaňhala[6]. V roce 2018 premiéroval jeho autorskou skladbu pro sólový fagot, smíšený sbor a dechový orchestr „Martyrium Trium Sanctarum“ v kostele sv. Petra z Alcantary v Karviné. V roce 2020 premiéroval s akordeonistkou Marcelou Kysovou skladbu Kontrasty pro fagot a akordeon[7] ostravského skladatele Milana Báchorka a následně toto dílo nahráli pro Český rozhlas.
Je také členem orchestru Ostravská banda a Ostrava New Orchestra, které se zabývají interpretací soudobé hudby.[1]
Další informace
Hraje na profesionální model fagotu Fox, Heckel a také na kontrafagot Mollenhauer. Věnuje se aranžérské činnosti notového materiálu pro symfonické a dechové orchestry.[zdroj?]
Česká televize v roce 2014 natočila o jeho orchestru Moravskoslezská Sinfonietta dokument s názvem "Vesnický orchestr symfonický".[8]
V roce 2022 obdržel ocenění Rady města Karviné za vynikající výsledky v oblasti kultury.[1][2] V roce 2023 obdržel ocenění Osobnost kultury od Zastupitelstva města Havířova.
Odkazy
Reference
- ↑ a b c d Jan Soukup [online]. [cit. 2022-08-18]. Dostupné online.
- ↑ a b Jan Soukup osobností kultury Karviné 2022 | Aktuality |. www.majovak.cz [online]. [cit. 2022-08-18]. Dostupné online.
- ↑ Fagot, housle, vibrafon a Májovák na Landeku. Novinky.cz [online]. Borgis [cit. 2022-08-18]. Dostupné online.
- ↑ Dušičkový koncert - Městský dům kultury Karviná. www.medk.cz [online]. [cit. 2022-08-18]. Dostupné online.
- ↑ S.R.O, POLAR televize Ostrava. Karviná ocenila osobnosti v oblasti kultury za rok 2021 | Karviná. polar.cz [online]. [cit. 2022-08-18]. Dostupné online.
- ↑ Jan Křtitel Vaňhal - Concerto in F for two bassoons and orchestra. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online.
- ↑ M. Báchorek - Kontrasty pro fagot a akordeon (premiéra). [s.l.]: [s.n.] Dostupné online.
- ↑ Vesnický orchestr symfonický - Náš venkov | Česká televize. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online.
Externí odkazy
- BÁTOR, Milan. Šéf Moravskoslezské Sinfonietty Jan Soukup: Výroční koncert přesouváme na říjen. ostravan.cz [online]. [cit. 2022-08-18]. Dostupné online.
- Jan Soukup - životopis | Národní divadlo moravskoslezské. www.ndm.cz [online]. [cit. 2022-08-18]. Dostupné online.
Média použitá na této stránce
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Autor: Moravskoslezská Sinfonietta, Licence: CC BY-SA 4.0
Diplomový koncert na VŠMU v Bratislavě (2016).