Jan Svatopluk Procházka

PhDr. Jan Svatopluk Procházka
Jan Svatopluk Procházka
Jan Svatopluk Procházka
Narození13. květen 1891
Praha,
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí30. leden 1933 (ve věku 41 let)
Praha,
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
PobytPraha, Berlín
PracovištěNárodní muzeum
OborOchrana přírody
Známý díkyOchrana přírody
Významná dílaOchrana přírody a př. památek
PříbuzníJan Dlabač pradědeček
Josef Emler dědeček
Kateřina Emlerová babička
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jan Svatopluk Procházka (13. května 1891 v Praze30. ledna 1933 v Praze[1]) byl český přírodovědec, vizionář ochrany přírody a vysokoškolský pedagog, který se věnoval ochraně krajiny, domoviny, památných stromů a hub. Přes svůj krátký život vydal řadu odborných publikací v širokém spektru oborů, kterým se věnoval: Byl vedoucím I. oddělení Národního muzea v Praze, člen Komitétu pro přírodovědecký výzkum Čech, člen International Comittee for Bird Protection (v New Yorku), tajemník ústředního výboru Masarykovy akademie práce, člen Československé akademie zemědělské, jednatel Svazu okrašlovacího a ochranářského, redaktor časopisu Krása našeho domova, lektor literatury a zákonodárství ochrany přírodních památek na Univerzitě Karlově, docent ochrany přírody na Vysoké škole technické v Praze aj.[2]

Životopis

Pocházel z Prahy, kde se narodil jako syn velkoobchodníka Procházky a Boženy, rozené Emlerové (dcera archiváře a historika univ. prof. dr. Josefa Emlera a Kateřiny, rozené Dlabačové, jejíž otec med. dr. Jan Dlabač náležel k českým buditelům z okruhu přátel Boženy Němcové). Rodinné pozadí (Jan Dlabač byl nadšený přítel přírody a botaniky) ovlivnilo jeho životní zaměření. Procházka studoval v Berlíně na Staatliche Stelle für Naturdenkmalpflege vedené známým botanikem a ochranářem přírody, Hugo Wilhelmem Conwentzem, který do značné míry ovlivnil Procházkovo zaměření. Až do konce života působil jako pracovník geologicko-paleontologického oddělení Národního muzea (1911–1927), poté se stal vedoucím jeho I. oddělení (1927–1933). Věnoval se geologii, mineralogii, paleontologii i floristice, spolupracoval s botanikem Josefem Rohlenou. Zemřel v nedožitých 42 letech.[2]

Jan Svatopluk Procházka má v Mezinárodním rejstříku jmen rostlin zkratku Proch..[3]

Dílo

Zaměření většiny jeho odborných článků, přednášek i publikací jej postavilo do role jednoho z prvních moderních ochranářů přírody v Čechách. Zasazoval se o ochranu přírody, krajiny i domoviny, publikoval díla zaměřená na ochranu rostlin, živočichů i hub, upozornil na nebezpečí exhalací průmyslových závodů, na důsledky turistického zpřístupňování cenných lokalit, škodlivost přehnaného odvodňování, meliorací rašelinišť a regulace malých vodních toků. Upozornil na důležitou roli hub jakožto symbiontů lesních stromů, poukázal na důležitost zachování podhoubí a škodlivé vlivy, jako vytrhávání mechových polštářů nebo odvoz lesní hrabanky i negativní důsledek těchto činností z hlediska absorpce vlhkosti z atmosférických srážek.[2] Věnoval se i problematice starých a památných stromů.

K nejvýznamnějším knihám patří:

  • Ochranné oblasti přírodní, člověk, les a strom (1923)
  • Knížka o ochraně ptactva (1925)
  • Škoda a užitek ptáků (1926)
  • Ochrana přírody a přírodních památek (2 díly, 1926 a 1927)
  • Organizace činnosti duševního pracovníka (1926)
  • O květinách a zahradnictví v Japonsku (1930)
  • Sady a stromy v Praze (1932)

Odkazy

Reference

  1. Archiv hl. m. Prahy, Matrika zemřelých fary Libeň, sign. LBŇ Z14, s. 138
  2. a b c ŠEBEK, Svatopluk. J. S. Procházka - zapomenutý ochranář hub. In: HLAVÁČEK, Jiří. Časopis československých houbařů. Praha: ČMS, 1992. S. 37–38.
  3. BRUMMITT, Richard Kenneth; POWELL, C. E. Authors of Plant Names. Kew: Royal Botanical Gardens, 1992. Dostupné online. ISBN 1-84246-085-4. (anglicky) Mezinárodní rejstřík jmen rostlin je zapracován do seznamu botaniků a mykologů dle zkratek. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Jan Svatopluk Procházka (1891-1933).png
Jan Svatopluk Procházka (1891-1933), český přírodovědec, vizionář ochrany přírody a vysokoškolský pedagog