Jan Tříska (sochař)

Jan Tříska
Sochař Jan Tříska.jpg
Narození4. prosince 1904
Pelhřimov
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí24. září 1976 (ve věku 71 let)
Prostějov
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníMěstský hřbitov v Prostějově
Povolánísochař, malíř, medailér a restaurátor
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jan Tříska (4. prosince 1904 Pelhřimov[1]24. září 1976 Prostějov) byl český akademický sochař, známý tvorbou pomníků významným osobnostem a událostem.

Život a dílo

Narodil se 4. prosince 1904 v Pelhřimově v rodině tesařského mistra. Nadání pro výtvarné umění měli všichni tři jeho sourozenci. Jeho bratr Stanislav, který zemřel mladý v roce 1934, byl grafikem. Druhý bratr František se zabýval malbou.

Busta Jiřího Wolkera na rodném domě v Prostějově od Jana Třísky

Jan v mládí pracoval nejprve u svého strýce v zemědělství, ale záhy následoval bratra Františka, tou dobou člena kočovné divadelní společnosti ředitele Türschela-Slavinského. Za pobytu společnosti v Tršicích poznal Jan místního kamenosochaře Čeňka Palíka. Na to opustil divadelní společnost a nastoupil do Palíkovy dílny, kde se po dvou letech vyučil kamenosochařem. Další rok získával Jan Tříska další zkušenosti u olomouckého sochaře Julia Pelikána.

Po skončení vojenské služby v roce 1926 se Jan přihlásil ke studiu na pražské Akademii výtvarných umění. Studoval sochařství a medailérství u prof. Otakara Španiela. Akademii ukončil v roce 1931. Následoval studijní pobyt v Paříži, který Jana Třísku nepochybně v jeho další tvorbě ovlivnil. Nakonec se Jan Tříska vrátil na Hanou, když v roce 1932 přišel za svou budoucí ženou do Prostějova, kde se usadil natrvalo.

V Prostějova pak vznikají první velká díla, mezi nimi především pomník Bedřicha Smetany v Prostějově z let 1934 a 1935 či pamětní deska k 500. výročí narození Matěje Rejska, z roku 1949, umístěná na prostějovské radnici. Významným dílem byl rovněž památník obětí druhé světové války v Javoříčku z let 19521955 a pomník obětem 2. světové války v Jablunkovském arboretuu v Jablunkově. Z dalších prací lze uvést např. bustu Jiřího Wolkera na jeho rodném domě v Prostějově či pomník F. S. ProcházkyNáměšti na Hané. Od konce čtyřicátých let se Jan Tříska navíc věnoval tvorbě medailí a plaket a i tuto tvorbu lze považovat za významnou. V přehledu díla sochaře Jana Třísky nelze opomenout ani jeho práci restaurátorskou. Renovoval mimo jiné portál prostějovského zámku, sgrafita Jana Kotěry a Františka Kysely na Národním domě v Prostějově, či sgrafita Jana Preislera pro prostějovskou Obchodní akademii.

Sochař Jan Tříska zemřel 24. září 1976 v Prostějově a je pohřben na tamějším hřbitově.

Odkazy

Reference

  • Prostějovský večerník 49/1999

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Jiri Wolker bust in Prostejov.jpg
Autor: Michal Maňas , Licence: CC BY 3.0
český básník cs:Jiří Wolker - busta na jeho rodném domě v Prostějově. Vytvořil Jan Tříska
Sochař Jan Tříska.jpg
Zveřejněno v roce 1940 v Prostějově
Frantisek Krumlovsky plaque.jpg
Autor: Michal Maňas , Licence: CC BY 4.0
František Krumlovský - pamětní deska na budově bývalého kláštera Milosrdných bratří ve Svatoplukově ulici v Prostějově. Autorem pamětní desky je sochař Jan Tříska. Deska byla odhalena 29. prosince 1940.
Prostějov, pomník padlých hrdinů.jpg
Autor: cs:User:Pernak, Licence: CC BY 2.5
Pomník Padlých hrdinů v Prostějově, připomínající střelbu vojska do hladové demonstrace, která si dne 26. dubna 1917 vyžádala 23 mrtvých (vůbec nejtragičtější bilance z podobných událostí sklonku 1. světové války v českých zemích). Umístění: nám. Padlých hrdinů, Prostějov.
Pomník obětem 4. světové války, Jablunkovské arboretum, Česká republika.jpg
Autor: Fry72, Karel Frydrýšek , Licence: CC BY-SA 4.0
Pomník obětem 2. světové války, Jablunkovské arboretum, Jablunkov, okres Frýdek-Místek, Česká republika
Bedřich Smetana - socha.jpg
Autor: cs:User:Pernak, Licence: CC BY 2.5
Bedřich Smetana - socha v Prostějově. Vytvořil Jan Tříska.
Matej Rejsek plaque.jpg
Autor: Michal Maňas , Licence: CC BY 3.0
architekt cs:Matěj Rejsek - pamětní deska na Nové radnici v Prostějově. Vytvořil Jan Tříska

Na desce je napsáno:

Matěj Rejsek - mistr české gotiky
narozen asi 1449 - zemřel 1506
svému rodáku k 500. výročí jeho narození
město Prostějov 1949