Jan Tuček (1916)

Jan Tuček
Narození7. května 1916
Vídeň
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí17. června 1950 (ve věku 34 let)
Jihlava
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníĎáblický hřbitov
Národnostčeská
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jan Tuček (7. května 1916 Vídeň17. června 1950 Jihlava) byl český obchodník a protikomunistický odbojář. V roce 1950 byl v politickém procesu za trestné činy velezrady, vyzvědačství, spoluviny na zločinu vraždy a nedokonaného svádění k vraždě odsouzen k trestu smrti a následně popraven.

Životopis

Narodil se v květnu 1916 rodičům Františkovi a Marii ve Vídni. Otec byl krejčí, matka byla v domácnosti. Měl rovněž jednoho bratra. V dětství vystudoval obecnou a měšťanskou školu. Poté úspěšně dokončil studium na obchodní akademii. Po ukončení studií začal pracovat jako litograf v brněnských tiskárnách Svoboda. Za Protektorátu poté působil v krejčovské dílně, kterou vlastnil jeho otec. Po konci druhé světové války založil vlastní obchod, který provozoval až do jeho znárodnění v roce 1948.

V roce 1936 se stal členem České strany národně sociální. Po únorovém převratu spolupracoval při vytváření odbojové organizace Karla Veselého. Ta působila od podzimu 1948 do července 1949 v okolí Jihlavy. Mezi její hlavní činnost patřilo shromažďování informací o politické a ekonomické situaci v zemi. Získané informace skupina posléze odesílala do zahraničí. V dubnu 1949 byl Tuček zatčen příslušníky Státní bezpečnosti a vzat do vazby v krajské věznici v Jihlavě. Původním důvodem jeho zadržení bylo podezření z přípravy na nelegální překročení státní hranice. Během svého pobytu ve vazbě zasílal přes prostředníka zprávy dalším členům odboje, ve kterých je informoval o tom, že při výsleších nic neprozradil. Členy skupiny zároveň nabádal k pokračování v odbojové činnosti. Členy organizace požádal také o to, aby jihlavskou věznici přepadli a osvobodili z ní politické vězně.[1]

Jeho vzkazy ale byly odhaleny a Tuček byl nedlouho poté obviněn z trestných činů velezrady, vyzvědačství, spoluviny na zločinu vraždy a nedokonaného svádění k vraždě. V únoru 1950 byl za tyto činy krajským soudem v Jihlavě odsouzen k trestu smrti. Dne 16. června 1950 mu byla zamítnuta žádost o prezidentskou milost a o den později byl popraven. Téhož dne byli popraveni také František Rod a Karel Veselý.[2]

Rehabilitován byl po sametové revoluci v roce 1990. V roce 1992 mu Krajský soud v Brně zrušil také zbytkový trest ve výši pěti let. Symbolický hrob Jana Tučka se nachází na Ďáblickém hřbitově v Praze 8 na Čestném pohřebišti popravených a umučených z padesátých let – třetí odboj.

Odkazy

Reference

  1. Poslední adresa | Jedno jméno, jeden život, jedna tabulka. Poslední adresa [online]. [cit. 2024-04-25]. Dostupné online. 
  2. TUČEK, Jan (7. 5. 1916 Vídeň – 17. 6. 1950 Jihlava) – Ústav pro studium totalitních režimů. www.ustrcr.cz [online]. [cit. 2024-04-25]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Jan Tucek (1916 1950).jpg
Jan Tuček (* 7. května 1916 Vídeň – 17. června 1950 Jihlava) byl český obchodník a protikomunistický odbojář. Po komunistickém převratu v únoru 1948 byl v roce 1950 v politickém procesu za trestné činy velezrady, vyzvědačství, spoluviny na zločinu vraždy a nedokonaného svádění k vraždě odsouzen k trestu smrti a následně popraven.