Jan van Huysum

Jan van Huysum
Portret van Jan van Huysum Rijksmuseum SK-A-5008.jpeg
Narození15. dubna 1682
Amsterdam
Úmrtí8. února 1749 (ve věku 66 let)
Amsterdam
Povoláníbotanický ilustrátor a malíř
RodičeJustus van Huysum (I)
DětiFrancina Margaretha van Huysum
PříbuzníMaria van Huysum, Justus van (II) Huysum, Jacob van Huysum a Michiel van Huysum (sourozenci)
Významná dílaStilleven met fruit
Stilleven met bloemen
Arcadisch landschap met borstbeeld van Flora
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jan van Huysum (15. dubna 1682 Amsterdam8. února 1749 tamtéž) byl nizozemský malíř zátiší. Jeho mistrovské práce, především květinové kompozice, byly velmi oblíbené. Patřil k nejlépe placeným malířům své doby.[1]

Život a dílo

Pocházel z umělecké rodiny, malířem byl už jeho děd Jan van Huysum I. Celý život prožil v Amsterdamu a malovat se naučil u svého otce Justuse van Huysuma staršího.[2][3] Měl tři bratry, kteří byli také malíři. Všichni se věnovali především malbě zátiší s květinami. Tři z jeho deseti dětí se také staly malíři.

První práce Jana van Huysuma jsou datovány rokem 1706.[4] Zpočátku se soustředil na kresbu, ale v dalších letech začal malovat olejovými barvami. Svou techniku, kterou dosahoval mimořádně hladkou povrchovou úpravu, uchovával v tajnosti a při práci zakazoval vstup do ateliéru i svým nejbližším.[3] Často zajížděl do květinového centra v nedalekém Haarlemu, kde studoval různé vzácné rostliny a květy.[4] Jeho zátiší s květinami a ovocem se kromě pestrých barev vyznačují detailním a přesným propracováním a dynamickou kompozicí. Často je oživoval kapkami rosy nebo hmyzem. Na některých obrazech lze najít také citáty z bible.[2] V počátečním období tvorby používal na svých obrazech tmavé pozadí, ale po roce 1720 přešel ke světlému odstínu a obrazy tím získaly vzdušnější a živější ráz.[3]

Jan van Huysum dosáhl již za svého života velkých úspěchů. Měl mezinárodní klientelu, do níž patřili významní sběratelé, jako vévoda Orleánský , anglický král Vilém III., polský král August II. nebo slavný anglický odborník Sir Robert Walpole.[3] Velké oblibě se jeho zátiší těšila u německé šlechty a sběratelů.[2] Jeho obrazy jsou zastoupeny v řadě muzeí a galerií celého světa.

Mimo zátiší maloval i krajiny a mytologické výjevy.

Byl nazýván fénixem všech malířů květin.[3]

Galerie

Reference

  1. Univerzální lexikon umění. Praha: Knižní klub, 1996. ISBN 80-7176-393-4. S. 193. 
  2. a b c Slovník světového malířství. Praha: Odeon - Artia, 1991. ISBN 80-207-0023-4. S. 309–309. 
  3. a b c d e HOSACK JAMESOVÁ, Karen. Slavné obrazy. Praha: Euromedia Group, 2019. ISBN 978-80-7617-785-7. S. 112–115. 
  4. a b Jan van Huysum (1682 - 1749) | National Gallery, London. www.nationalgallery.org.uk [online]. [cit. 2020-02-07]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

JanvanHuysum.jpg
Freeman, after Fontainieu, after Arnoud van Halen, after Arnold Boonen
Portret van Jan van Huysum Rijksmuseum SK-A-5008.jpeg
Een portret van de bloemstillevenschilder Jan van Huysum met palet en penselen in de linkerhand en een tekening van een bloeiende plant in zijn rechterhand. De schilder leunt tegen een balustrade waarop twee tekeningen liggen, de bovenste van een landschap. Van Huysum is gekleed in een wit, open onderhemd met daaroverheen een lila met geel gevoerd hemd. Een dieppaarse mantel is half om zijn schouders geslagen. Hij draagt een lange, wit bepoederde pruik. De schilder is naar links gekeerd maar kijkt naar rechts het beeld uit. Links een dieprood gordijn.