Jana Březinová (zdravotnice)
Jana Březinová | |
---|---|
Fotografie, kterou Jana Březinová poslala svým dětem na důkaz toho, že se při práci v nemocnici pečlivě chrání všemi dostupnými ochrannými pomůckami. Fotografie odstartovala cestu k vyznamenání Jany Březinové poté, co ji její syn zveřejnil na Facebooku. | |
Narození | 2. listopadu 1956 (66 let) Ústí nad Orlicí Československo |
Povolání | všeobecná sestra |
Ocenění | Medaile Za hrdinství (2020) |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Jana Březinová (* 2. listopadu 1956, Ústí nad Orlicí) je česká zdravotní sestra. V době koronavirové pandemie se rozhodla dobrovolně pomáhat v nemocnici Litomyšl a za své zásluhy byla roku 2020 vyznamenána prezidentem Milošem Zemanem Medailí Za hrdinství.[1]
Život a mládí
Jana Březinová se narodila 2. listopadu 1956 jako čtvrté dítě do rodiny pedagogů. Narodila se víceméně nečekaně, její sourozenci i rodiče byli v době jejího narození již starší. U její matky se začaly projevovat různé choroby a často musela lehávat v nemocnici, kde ji malá Jana navštěvovala. Tam se také poprvé zblízka setkala s prací zdravotních sester, která ji fascinovala.[2] Chtěla se naučit pečovat o matku sama a rozhodla se započít studium na zdravotnické škole.
Přihlásila se na Střední zdravotnickou školu v Litomyšli (SZŠ Litomyšl), ale její přihláška byla, navzdory vysvědčení s vyznamenáním, z kádrových důvodů nejprve zamítnuta. Po otcově snaze byla Jana roku 1972 na zdravotnickou školu přijata.
Roku 1976 se vdala a narodil se jí syn David. O pár let později dcera.
V roce 2012 prodělala závažné onemocnění rakovinu plic a musela podstoupit odstranění části plicního laloku[3]. Přesto se po půl roce vrátila do pracovní činnosti.
Roku 2016 odešla do starobního důchodu.
Pracovní činnost
Studium na Zdravotní škole v Litomyšli úspěšně ukončila v roce 1976 a rok nato kvůli synovi nastoupila na 10 let jako sestra do jeslí. V roce 1987 odešla pracovat na neurologické oddělení do nemocnice v Ústí nad Orlicí. Později si udělala nástavbu postgraduálního vzdělání se specializací ARIP (Anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče) a pokračovala na JIP neurologického oddělení. Dále pracovala na interním oddělení Orlickoústecké nemocnice.
Prošla JIP oddělením, gastroenterologií, až po příjmové i specializované ambulance.
Roku 2017, jako zkušená interní sestra, přijala žádost o výpomoc na interním oddělení v Litomyšlské nemocnici, přestože byla již rok v důchodu. V nemocnici v Litomyšli pracuje doposud.
V roce 2020 po nástupu pandemie covidu-19 pokračovala, i přes obavy svých dětí[4], ve své práci a dokonce přijala více služeb[5]. V této době také vznikla, jako důkaz toho, že se v nemocnici opravdu chrání všemi dostupnými pomůckami, fotografie, která odstartovala její cestu k vyznamenání.
Vyznamenání 28. října
S motivem vyjádření podpory zdravotníkům a strachu o matku zveřejnil, bez vědomí a souhlasu Jany Březinové, její syn na Facebook příspěvek[6], který získal přes noc stovky lajků a sdílení a pomohl vybrat přes iniciativu Energie lékařům[7] svačiny pro zdravotníky. V souvislosti s touto aktivitou na sociálních sítích byli osloveni Českou televizí, které Jana Březinová poskytla několik rozhovorů.
Na základě těchto rozhovorů byla Jana Březinová kontaktována radní Pardubického kraje a následně Vítem Rakušanem navrhnuta na ocenění.[2] Krátce nato se jí ozval hradní protokolář Vladimír Kruliš s oznámením, že její příběh prezidenta Miloše Zemana zaujal, a za zásluhy a statečnost ji udělí Medaili Za hrdinství.[8][9]
Prezident republiky uděluje Medaili Za hrdinství osobám za hrdinství v boji a těm, kteří se s nasazením vlastního života zasloužili o záchranu lidského života nebo značných materiálních hodnot.[10]
Jana Březinová, byť si medaili kvůli pandemii covidu-19 převezme až na udělování vyznamenání v roce 2021, je od zřízení v roce 1990 osmou ženou, která vyznamenání obdržela.
Reference
- ↑ Jana Březinová: Zdravotní sestru v důchodu, která se rozhodla dobrovolně pomáhat, ocenil i prezident • mujRozhlas. www.mujrozhlas.cz [online]. [cit. 2021-04-14]. Dostupné online.
- ↑ a b Prezidentem oceněná sestra: Profesi beru jako poslání [online]. [cit. 2021-04-14]. Dostupné online.
- ↑ NÁDVORNÍKOVÁ, Iveta. Po těžké nemoci se sestřička vrátila do nemocnice a pomáhá. Svitavský deník. 2020-03-25. Dostupné online [cit. 2021-04-14].
- ↑ NÁDVORNÍKOVÁ, Iveta. Po těžké nemoci se sestřička vrátila do nemocnice a pomáhá. Svitavský deník. 2020-03-25. Dostupné online [cit. 2021-04-14].
- ↑ Sestra v důchodu se po těžké nemoci vrátila bojovat proti koronaviru. Od prezidenta dostala medaili Za hrdinství. Pardubice [online]. 2020-10-29 [cit. 2021-04-14]. Dostupné online.
- ↑ SHAKHAR, David. Moje máma. 64 let. Po rakovině plic. [online]. [cit. 2021-04-14]. Dostupné online.
- ↑ Energii lékařům - Společně stále pomáháme [online]. [cit. 2021-04-14]. Dostupné online.
- ↑ Po rakovině se kvůli covidu vrátila do práce. Zdravotní sestra oceněná prezidentem bude sloužit i na Silvestra. iROZHLAS [online]. Český rozhlas [cit. 2021-04-14]. Dostupné online.
- ↑ Pět lidí, kteří získali od prezidenta metál za pomoc v boji s koronavirem. Seznam Zprávy [online]. Seznam.cz [cit. 2021-04-14]. Dostupné online.
- ↑ Státní vyznamenání Medaile Za hrdinství [online]. [cit. 2021-04-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2021-04-14.
Média použitá na této stránce
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Stužka: Medaile Za hrdinstvi – Česká republika (od roku 1994).
Autor: Jana Březinová, Licence: CC BY-SA 4.0
Fotografie, kterou Jana Březinová poslala dětem na důkaz toho, že se v nemocnici při práci pečlivě chrání všemi dostupnými ochrannými pomůckami. Fotografie odstartovala cestu k vyznamenání paní Březinové poté, co jí její syn zveřejnil na Facebook.