Jana Jeništová-Fiedlerová

Jana Jeništová-Fiedlerová
Rodné jménoJana Fiedlerová
Narození17. února 1888
Prostějov
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí10. listopadu 1966 (ve věku 78 let)
Prostějov
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Národnostčeská
Povolánífotografka
RodičeFrantišek Fiedler
Manžel(ka)Robert Jeništa
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jana Jeništová-Fiedlerová (též Johanna či Jeanette, 16. února 1888 Prostějov10. listopadu 1966 Prostějov) byla česká fotografka a posléze spolumajitelka fotografického ateliéru v Prostějově. Stala se jednou z prvních Češek, které se začaly zabývat uměleckou fotografií a byla oceněna na několika mezinárodních fotografických výstavách.

Život a dílo

Narodila se v Prostějově na Hané do rodiny Františka Fiedlera, někdejšího montéra telegrafů a telefonů, od roku 1894 pak provzujícího ve městě fotografickou živnost.[1] Fotografovat se naučila u svého otce, její bratr František mladší se rovněž stal fotografem a posléze se usídlil v Drážďanech. Od věku asi dvaceti let začala tvořit umělecké fotografie pod vlivem secesního piktorialismu. Roku 1910 byla za své snímky na státní fotografické výstavě v Brně oceněna zlatou medailí, na výstavě v Berlíně pak bronzovou medailí a na výstavě v Budapešti čestným diplomem. Takového mezinárodního úspěchu na poli fotografie do té doby žádná Češka nedosáhla.

Pracovala v prostějovském ateliéru svého otce, kde se podílela především na produkci fotografií. Roku 1919 se provdala za Roberta Jeništu a začala užívat zdvojené příjmení Jeništová-Fiedlerová. Po otcově smrti roku 1921 převzala spolu se svým manželem vedení ateliéru, rovněž v době první republiky patřila k jedněm z mála českých profesionálních fotografek. Ateliér patrně s manželem vedla až do převzetí moci ve státě komunistickou stranou v Československu v únoru 1948 a znárodnění podniku.

Jana Jeništová-Fiedlerová zemřela 10. listopadu 1966 v Prostějově ve věku 78 let.

Odkazy

Reference

  1. SCHEUFLER, Pavel. Pavel Scheufler. www.scheufler.cz [online]. 2002 [cit. 2023-03-10]. Dostupné online. 

Literatura

  • SEKANINA, František. Album representantů všech oborů veřejného života československého. Praha: Umělecké nakladatelství Josef Zeibrdlich, 1927, s. 986. Dostupné online

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Album representantů všech oborů veřejného života československého - 1927 - Jana Jeništová-Fiedlerová.png
Autor: NeznámýUnknown author, Licence: CC BY-SA 4.0
Album representantů všech oborů veřejného života československého - 1927 - Jana Jeništová-Fiedlerová