Janovici

Janovicové
Rodový znak Žďárských ze Žďáru, kteří sdílejí půlenou orlici s Janovici, ale i s dalšími rody (Kolovraty, Čejky, Dvořeckými nebo Podolskými z Olbramovic, rytíři Zruckými z Chřenovic ad.)
ZeměČeské královstvíČeské království České království
ZakladatelKunrát z Janovic
Mytický zakladatelVlastislav, lucký kníže
Rok založení13. století
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Janovici či Janovicové[1] byli starý český rozrod. Obec a zámek Vrchotovy Janovice (Herbortovy Janovice) u Sedlčan pak odvozuje od Janoviců své jméno. Dosud existuje již jenom v rodě Kolowratů.

Historie

První předek se objevuje ve 13. století Kunrát z Janovic[2] a podle autora tzv. Dalimilovy kroniky je původcem rodu legendární Vlastislav, kníže Lucký. Od něho též někteří historici (již František Palacký, dále Jaroslav Čechura, Berthold hrabě Waldstein-Wartenberg či Jiří Jurok) připomínají i alternativní jméno rozrodu a to Vlastislavci. Toto označení se ale běžně nepoužívá a není ani příliš známé, na první pohled tak vyhrálo označení Janovici.

Nejstarší členové z rozrodu Janoviců jsou připomínáni v listinách již na počátku 13. století. Jedním z prvních byl kupř. pan Jan (1224) - od něhož zřejmě vzniklo (v 19. století) moderní pojmenování - tj. Janovici či Janovicové. To používali a používají dodnes významní historici jako František Palacký, August Sedláček, Josef Janáček nebo Jiří Kovařík ad.

K rozrodu Janoviců patří proslulí páni z Kolowrat (jako jediní žijící potomci), významní středověcí páni z Janovic, páni z Vimperka (před rokem 1263 založen )[3] nebo rytíři Čejkové a Dvořečtí či Podolští z Olbramovic, rytíři Zručtí z Chřenovic či rytíři a pozdější hrabata Žďárští ze Žďáru. Všechny tyto rody nosily původně v erbu stejnou polcenou orlici.

Sporné je, zda mezi ně patřili i významní (vymřelí) středověcí páni ze Žirotína a páni z Adlaru nebo Jankovští z Vlašimi. Tyto rody totiž užívaly odlišný erb černé orlice (navíc i položené ve štítě na pokos), ale to mohlo být záměrem, pro výraznější rozlišení jednotlivých rodových větví a jejich orlic (podobně, jako tomu bylo v případě rozmanitých změn a úprav erbu lva v jednotlivých liniích rozrodu Markvarticů).

Rod Janovských z Janovic (zcela odlišného erbu) však rozhodně nepatřil do rozrodu Janoviců, zde jde pouze o shodu jmen (přídomku).

Mezi majetek Janoviců patřil také například Jenštejn, Kunžvart, Mukařov, Petrohrad či Vysoký Chlumec.

Erb

Pro všechny Janovice byla původním společným erbovním znamením stříbrno-červená polcená orlice v modrém štítě. Na prsou má tato orlice zlatou sponu-pružinu (tzv. perisonium), která je ukončena na obou stranách trojlístkem. Orlice nebyla původně korunovaná, ale od počátků měla pařáty, zobák a prsní pružinu zlatou. Efektní a poměrně jednoduché znamení se udržovalo po staletí a svědčí o rodové starobylosti. Avšak (především) během 17. a 18. století docházelo k polepšením tohoto erbu u některých janovických rodů a tím i ke změnám tohoto prostého erbu. Tak došlo na změny např. u rodu hrabat Kolowratů (a to dokonce mnohonásobné, neboť Kolowraté žili v několika významných liniích, z nichž každá se ráda od příbuzných nějak odlišila) či u hraběcí linie Čejků z Olbramovic, menších změn došel erb v první polovině 17. století i u hrabat ze Žďáru.

Příbuzenstvo

Spojili se se Slavaty z Chlumu a Košumberka a od středověku s řadou významných panských i rytířských českých a moravských rodin. Později (především od 16. století) docházelo k svazkům i se šlechtickými rodinami cizího původu.

Literatura

  • Ottův slovník naučný
  • Jaroslav Čechura, Lucemburkové na českém trůně I., Praha 1999.

Související články

Odkazy

Reference

  1. František Palacký, dějiny národu českého II., Praha 1968, s. 202.
    • Josef Janáček-Jiří Louda, České erby, Praha 1988, s. 64-65, 90-91, 154-155.
    • August Sedláček, Českomoravská heraldika II., Praha 1997, s. 20.
    • Marie Bláhová a kol. (edd.), kronika tak řečeného dalimila, Praha 1977, s. 39, 41-47.
  2. http://www.hrady.cz/wnd_show_text.php?tid=23931 Archivováno 28. 9. 2013 na Wayback Machine. - Hrady.cz
  3. http://www.hrady.cz/index.php?OID=263 - Historie zámku Vimperk

Média použitá na této stránce

Sahrer-Sahr-Wappen.png
Autor: Adolf Matthias Hildebrandt , Licence: CC0
Wappen der Sahrer von Sahr, auch: Schdiar von Schdiar, gelegentlich auch von Saar, tschechisch: Žďárští ze Žďáru und alttschechisch: Zdiárský ze Zdiáru, lateinisch: de Sora oder de Sara, ist der Name eines böhmischen Uradelsgeschlechts mit gleichen Vorfahren wie die Herren und Reichsgrafen von Kolowrat, die Herren von Janovic (deutsch von Janowitz) oder die Herren von Vimperk (deutsch von Winterberg). Verwandtschaft besteht auch mit den Rittern und Grafen Čejka von Olbramovic (deutsch Czejka von Olbramowitz) sowie mit den Rittergeschlechtern Dvořecký von Olbramovic (deutsch Dvoretzky von Olbramowitz), Podolský von Olbramowitz und Zrucký von Chřenovic. → [1]