Jaromír Bartoš

Prof. PhDr. Jaromír Bartoš, CSc.
Narození28. března 1927
Písečné
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí13. dubna 1972 (ve věku 45 let)
Brno
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníÚstřední hřbitov v Brně
Alma materMasarykova univerzita
Povolánífilozof a vysokoškolský učitel
ZaměstnavatelMasarykova univerzita
Politická stranaKSČ
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jaromír Bartoš (28. března 1927 Písečné13. dubna 1972 Brno) byl český filozof.

Biografie

Jaromír Bartoš se narodil v roce 1927 v Písečné nad Dyjí. Jeho otcem byl podúředník finanční stráže. Jeho otec byl volnomyšlenkář a ateista[1] a to v Jaromíru Bartoši vyvolalo zájem o filozofii. Po maturitě v Třebíči v roce 1945 vystudoval mezi lety 1945 a 1949 Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. V roce 1948 požádal o vstup do KSČ.[1] Po ukončení studia nejprve vyučoval na vesnických školách ve Výčapech, Jihlavě a Moravských Budějovicích. V roce 1950 publikoval disertační práci, která se zabývala noetickým a axiologickým systémem Karla Engliše. V roce 1954 nastoupil na pozici interního aspiranta na katedře dialektického a historického materialismu na FF v Brně. V roce 1962 se Bartoš habilitoval a od roku 1963 působil jako přednášející a v roce 1968 se stal mimořádným profesorem na filozofické fakultě.

Po zřízení Filozofického kabinetu ČSAV v Brně v roce 1969 byl Bartoš jmenován jeho ředitelem. V roce 1972 se nuceně změnilo zaměření kabinetu na studia teologie a ateismu a tak Bartoš odešel a stal se nezávislým vědeckým pracovníkem na Filozofickém ústavu ČSAV v Praze. Pracoval v akademických a ministerských komisích, v redakční radě filosofických časopisů v Česku i na Slovensku.[2]

Výuka

Zpočátku se věnoval axiologii, ale brzy se začal věnovat základním ontologickým otázkám. Zabýval se hlavně čtyřmi tématy:[2]

  1. Otázky dialektiky, vztah dialektické a formální logiky
  2. Dějiny základních filozofických kategorií (nahodilost, hmota, příčina)
  3. Analýza interpretačních schémat a modelů skrytých v pojmech myšlenkově reprodukujících pohyb
  4. Pedagogické problémy, motivované historicky nebo aktuální potřebou výuky filozofie

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jaromír Bartoš na německé Wikipedii.

  1. a b HOLZBACHOVÁ, Ivana. Za profesorem Jaromírem Bartošem. Sborník prací Filozofické fakulty brněnské univerzity, B, řada filozofická. 1972, čís. B19, s. 129–138. Dostupné online. 
  2. a b Jaromír Bartoš. www.phil.muni.cz [online]. [cit. 2020-02-25]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“