Jaromír Blažke

prof. JUDr. Jaromír Blažke, DrSc.
Děkan Právnické fakulty MU
Ve funkci:
1949 – 1950
PředchůdceJaroslav Pošvář
Nástupcefunkce zanikla
Stranická příslušnost
ČlenstvíKSČ

Narození24. srpna 1910
Uherský Brod
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí3. srpna 1966 (ve věku 55 let)
Brno
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Alma materMasarykova univerzita
Profeseadvokát
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jaromír Blažke (24. srpna 1910 Uherský Brod[1]3. srpna 1966 Brno) byl český právník, vysokoškolský učitel, který se věnoval občanskému právu a později oblasti technických norem. Byl také posledním děkanem Právnické fakulty Masarykovy univerzity před jejím zrušením v roce 1950.

Život

Už za svých středoškolských studií na reformním reálném gymnáziu v Uherském Brodě vstoupil Jaromír Blažke do KSČ a po zapsání se ke studiu práv se na brněnské právnické fakultě účastnil aktivit levicových organizací jako byla Levá fronta, Jednota nemajetných a pokrokových studentů nebo Kostufra. Roku 1935 fakultu absolvoval a šel do advokacie, po praxi advokátního koncipienta pracoval od roku 1940 jako samostatný advokát ve Velké Bíteši. Za protektorátu se účastnil odboje a roku 1942 jej věznilo gestapo.[2]

Po válce jeho aktivity ještě vzrostly, nejdříve se stal předsedou MNV ve Velké Bíteši, ale vzápětí odešel do služeb Moravskoslezského zemského národního výboru v Brně, vedl národní správu moravské jednoty hospodářských družstev, stal se viceprezidentem moravské advokátní komory i rozhodčího soudu brněnské plodinové burzy, publikoval množství článků v deníku Rovnost a byl zvolen členem rady Ústředního národního výboru v Brně. Na počátku roku 1948 začal přednášet na Vysoké škole sociální a zároveň na Právnické fakultě Masarykovy univerzity, kde se během převratu stal předsedou akčního výboru, z jehož rozhodnutí musela řada profesorů fakultu opustit. Následně zde byl jmenován profesorem občanského práva a vedl ústav pro občanské právo a ústav pro právní filosofii. O rok později se stal děkanem, ve funkci na delší dobu posledním, protože roku 1950 byla celá fakulta zrušena. Ze zbývajících učitelů pouze Blažke mohl přejít na pražskou právnickou fakultu.[3]

Kromě výuky se v Praze účastnil i rekodifikačních prací Ministerstva spravedlnosti v oblastech občanského a rodinného práva v období tzv. Právnické dvouletky. Protože se ale na katedře občanského práva, kterou chvíli vedl, dostal do značných konfliktů s ostatními kolegy, vrátil se nakonec do Brna, kde na Vysoké škole zemědělské začal přednášet zemědělské a družstevní právo. Na její provozně ekonomické fakultě vedl katedru statistiky a práva a vědecky se přeorientoval na problematiku technické normalizace, kterou vyučoval i na Vysokém učení technickém. Této oblasti se Jaromír Blažke věnoval po zbytek života, vydával její učebnice, vedl řadu školení a přednášel o ní také v zahraničí, spolupracoval na standardizačním zákonodárství, byl členem ČSAV.[2] Pro pokračující názorové konflikty se svými spolupracovníky ale prodělal několik infarktů a na jeden z nich nakonec předčasně zemřel.[3]

Reference

  1. Matriční záznam o narození a křtu. Farnost Uherský Brod [online]. Moravský zemský archiv v Brně [cit. 2018-12-16]. Dostupné online. 
  2. a b KLÍMA, Stanislav. Životopis profesora dr. Jaromíra Blažke. In: KLÍMA, Stanislav. Učebnice technické normalizace. Sborník prací z pozůstalosti prof. dr. Jaromíra Blažke. Praha: Ministerstvo spotřebního průmyslu, 1968. S. 7–8.
  3. a b SCHELLEOVÁ, Ilona. Prof. JUDr. Jaromír Blažke. Brno: Masarykova univerzita, 1993. ISBN 80-210-0789-3. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“