Jaroslav Černý (malíř)

Jaroslav Černý
Jaroslav Černý
Jaroslav Černý
Narození1. června 1904
Plzeň
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí1984 (ve věku 79–80 let)
Černošice
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolánímalíř
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jaroslav Černý (1. června 1904 Plzeň-Bolevec[1] – 26. března 1984 Černošice) byl český akademický malíř.

Život

Jaroslav Černý se narodil v Plzni-Bolevci, pocházel z chudé dělnické rodiny. Jeho nadání a umělecká kreativita se projevily již v obecné škole, kdy poprvé vystavoval svoje kresby. Malovat a kreslit se učil v Plzni u profesora Skupy a na malířské škole profesora Proškovce. V Praze vystudoval v letech 19361938 Akademii výtvarných umění u prof. Maxe Švabinského a prof. Otakara Nejedlého. Na jeho uměleckém vývoji se také velmi podílela studijní cesta s malířem Františkem Kupkou po Itálii, Francii a Rakousku. Maloval krajiny, figurální a industriální motivy. První zmínka o jeho účasti na výstavě pochází z roku 1947 v katalogu českých malířů na výstavě v Rio de Janeiru. Od 30. let minulého století žil v Černošicích u Prahy v Husově 873, kde měl na půdě ateliér plný obrazů. V 70. letech se přestěhoval do části Černošic Horka. Zemřel v roce 1984.

Dílo

Jaroslav Černý vystřídal ve své celoživotní tvorbě různé výtvarné techniky. Náměty svých děl nacházel zejména v české krajině, kterou dokázal zobrazit s nesmírným uměleckým citem. Je právem nazýván „básníkem české krajiny“.[zdroj?] Svoje obrazy vystavoval s úspěchem na mnoha výstavách doma, v Evropě i v Jižní Americe. Za svoji uměleckou činnost obdržel ocenění a uznání. Jeho díla je možno např. zhlédnout v Galerii hlavního města Prahy, Oblastní galerii Vysočiny, Galerii moderního umění v Hradci Králové, Muzeu umění Olomouc, Galerii výtvarného umění v Náchodě a Památníku národního písemnictví.[2]

Díla ve sbírkách Galerie hl. m. Prahy

Tvorba Jaroslava Černého je ve sbírkách Galerie hlavního města Prahy zastoupena těmito díly:

  • Údolí Berounky (1940), papír, strojní uhel
  • Olešná (1943), papír, strojní uhel
  • Krajina – léto (1943), papír, strojní uhel
  • Krajina u Vonoklas (1947), papír, strojní uhel
  • Z ostravských motivů (1951), papír, strojní uhel
  • Ostravský kraj (neurčena), papír, strojní uhel
  • Z ostravských motivů (neurčena), papír, strojní pastel
  • Předjaří u Srbska (neurčena), papír, olej
  • Vysočany (1960), karton, lepenka, olej

Odkazy

Reference

  1. Index narozených, Plzeň 122, 1897–1908, snímek 54
  2. Registr sbírek výtvarného umění: Černý Jaroslav. www.citem.cz [online]. [cit. 2017-10-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-09-10. 

Literatura

  • TOMAN, Prokop. Nový slovník československých výtvarných umělců. 3. vyd. Svazek 1. Praha: Rudolf Ryšavý, 1947. Heslo Černý, Jaroslav, s. 146. 
  • BLAŽENÍN, Pavel. Vzpomínka na akademického malíře Jaroslava Černého. Informační listy Černošice. Květen 2004, čís. 5, s. 27–28. [www.mestocernosice.cz/informacni-listy Dostupné online]. 
  • Výstava z díla akademického malíře Jaroslava Černého u příležitosti nedožitých 85. narozenin 10.-12. listopadu 1989. Černošice: Kulturní dům, Černošice III Vráž, 1989. 
  • Retrospektivní výstava z díla Jaroslava Černého 8. února 2018 – 11. března 2018 v Brandýse nad Labem

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Jaroslav Černý signatura.jpg
Jaroslav Černý signatura
Jaroslav Černý.jpg
Autor: Jaroslav Černý selfportrait, Licence: CC0
Jaroslav Černý the painter