Jaroslav Anděl (právník)

JUDr. Ing. Jaroslav Anděl
Stranická příslušnost
ČlenstvíPravý blok

Narození30. března 1905
Dobřív
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí8. července 2005 (ve věku 100 let)
Praha
ČeskoČesko Česko
Alma materČVUT
Profeseelektroinženýr
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jaroslav Anděl (30. března 1905, Dobřív[1]8. července 2005, Praha) byl zámečník, elektrotechnik, politik a disident.

Život

Vystudoval elektroinženýrství na ČVUT. Po druhé světové válce začal studovat práva na Univerzitě Karlově a roku 1950 získal doktorát. Ve dvaceti letech založil elektrotechnickou firmu, kterou vedl do svého zatčení komunisty. V roce 1955 s rodinou násilně vystěhován z rodinného domku (který režim potřeboval pro sovětského vojenského „poradce“). Po stížnosti na ministerstvu vnitra zatčen a devět měsíců vyšetřován, od roku 1957 vězněn (Pankrác, Bory, Leopoldov), propuštěn byl pak v lednu 1965. Pak pracoval jako elektromontér, ale brzy, jako elektroinženýr, vedl projektový ateliér.

Po srpnu 1968, v září, emigroval přes Vídeň do Švýcarska. Tam, v Curychu, Bernu a v Solothurnu, kde se usadil, pracoval jako právník. V roce 1970 založil, spolu s dalšími, Světové sdružení bývalých československých politických vězňů v exilu, jehož byl místopředsedou a předsedou. Dále spoluzaložil Spolek Masaryk a angažoval se ve Svazu spolků Čechů a Slováků ve Švýcarsku.

Jako angažovaný občan (ne-li politik) a odborník se aktivně zasazoval za vznik právního státu v polistopadovém Československu. Ostře kritizoval laxní, smířlivý, vstřícný přístup polistopadových představitelů k totalitnímu dědictví komunismu, zneužíváni vlastenectví k nacionalismu a komunisty propagované dělení národa na občany a emigranty.

Publikoval řadu článků o problematice posttotalitních komunistických zemí a podmínkách vznikajícího práva v nich. V tomto smyslu také aktivně vystupoval na mezinárodním politické scéně.

Roku 1996 neúspěšně kandidoval do senátu na Praze 10 za Pravý Blok.[2]

V roce 2003 za svou činnost a angažmá obdržel cenu WALD Press AWARD.

Spoluzaložil Svaz občanské sebeobrany a zastupoval restituenty před českými soudy. Podporoval nejrůznější strany a hnutí (jako Demokratická unie, Klub angažovaných nestraníků, Pravý Blok), kritizoval ale i „postkomunistické“ praktiky jejich představitelů (např. Aleny Hromádkové, Petra Cibulky).

Zemřel krátce po svých stých narozeninách v Praze.

Citáty

  • „Každý člověk se rodí s úkolem a svým způsobem života a jednáním ho naplňuje. Také já jsem dostal úkol. Jak jinak bych sám sobě mohl vysvětlit, že mi byl dán tak dlouhý a dramatický život?“
  • „Dokud nebudou potrestány komunistické zločiny, nebude tato republika demokratickým státem.“

o svém angažmá za vznik právního systému v ČSR a stejná práva pro všechny její občany bez rozdílu:

  • „Tím začal můj nový boj za právo a spravedlnost pro všechny lidí, postižené komunistickým násilím, bezprávím, terorem a právní zvůli.“
  • „Mne k tomu vedl jedině pocit bezpráví. Já jsem doktor práv a ještě dávno předtím, než jsem se stal doktorem práv Karlovy univerzity, jsem se zastával práva a spravedlnosti pro všechny.“

O Jaroslavu Andělovi

  • „Advokát chudých“
Doktora Anděla jsem poprvé potkal na podzim 1994 na předvolebním shromáždění příznivců KAN a DEU v Nové Pace. Vystupoval tam jako představitel Demokratické Unie a se zanícením mluvil o skvělosti a šlechetnosti tehdejší předsedkyně DEU Aleny Hromádkové.
O rok později jej tato šlechetná dáma dala vyvést ochrankou ze zasedání sjezdu DEU. Doktor Anděl to nevzdal a poskytl skupině nespokojenců v DEU, kteří neuspěli ve svém boji s Hromádkovou o vnitrostranickou demokracii v DEU, peněžitou půjčku potřebnou pro založení a volební kampaň tehdy nové politické strany Pravý Blok.
Klub angažovaných nestraníků (KAN) se připojuje k těm, kdo doktoru Andělovi blahopřejí k jeho mimořádným narozeninám.
Pavel Holba, předseda ÚR Klub angažovaných nestraníků“ (zpravodaj KAN č. 76, květen 2005 [1])

Publikace

  • Jaroslav Anděl, Irena Jirků: Moje století, 2005, Wald Press, Praha, ISBN 80-903232-2-7 s doslovem autorova syna prof. MUDr. Michala Anděla
    s knihou je distribuován filmový dokument Ivany Křenové o Jaroslavu Andělovi

Odkazy

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“