Jaroslav Dejmal
Jaroslav Dejmal | |
---|---|
Narození | 2. května 1892 Jihlava Rakousko-Uhersko |
Úmrtí | 3. října 1975 (ve věku 83 let) Olomouc Československo |
Místo pohřbení | Ústřední hřbitov Neředín |
Povolání | podnikatel |
Některá data mohou pocházet z datové položky. Chybí svobodný obrázek. |
Jaroslav Dejmal (2. května 1892 Jihlava,[1] Rakousko-Uhersko – 3. října 1975 Olomouc, Československo[2]) byl český cukrář a podnikatel.
Životopis
Po vyučení odešel do Vídně získat další zkušenosti k renomovaným cukrářským firmám Louis Lehmann a Julius Menschl. V roce 1913 nastoupil vojenskou službu u letectva byl převelen do Olomouce. Díky jeho cvičení v olomouckém Sokole získal práci ve společnosti Hrachovina a Večerka, která se zabývala výrobou cukrovinek. Práce ve společnosti mu nepřinášela uspokojení, a tak se rozhodl osamostatnit a otevřít si vlastní cukrárnu, kterou otevřel v ulici 28. října v roce 1920. Zpočátku sice část sortimentu přebíral od jiných cukrářských továren, ale brzy se soustředil na svůj sortiment zboží, kde kladl důraz na kvalitu. Pro vytvoření svého loga spolupracoval s pražským reklamním ateliérem J. Solara a vznikl reklamní slogan „Bonbon Dejmal – báseň chuti“.[3]
Po odeznění počáteční krize nastal v jeho firmě[pozn. 1] rozkvět. Musel rozširovat výrobu, protože po výrobcích firmy byla vysoká poptávka. Jeho cukrárna byla oblíbená i mezi významnými osobnostmi jako byl Eduard Haken, Beno Blachut, Jára Pospíšil, Oldřich Nový, nebo Slávka Budínová[3]. Jeho výrobky získaly ceny a plakety v Bruselu, Paříži, nebo v Athénách.[3]
Druhá světová válka způsobila nedostatek surovin a tím se negativně projevovila na produkci firmy.
Cukrárna Jaroslava Dejmala po roce 1948
Jeho cukrárna byla znárodněna. Po znárodnění se již nepodařilo obnovit někdejší slávu cukrárny, která byla připojena k národnímu podniku Československé hotely. Tento národní podnik zaměstnal Jaroslava Dejmala jako vedoucího do roku 1960. Cukrárna dostala později souhlas používat jméno Dejmal jako název cukrárny.
Poznámky
- ↑ Jarosalv Dejmal aktivně pracoval ve Společenstvu cukrářů v Olomouci
Reference
- ↑ Matriční záznam o narození a křtu farnost při kostele sv. Jakuba v Jihlavě
- ↑ Autoritní data
- ↑ a b c VIKTOŘÍK, Michael. Čokoládovnický a cukrovinkářský průmysl v Olomouci. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2008. 213 s. Dostupné online. ISBN 978-80-244-2047-9.
Literatura
- VIKTOŘÍK, Michael. Čokoládovnický a cukrovinkářský průmysl v Olomouci. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2008. 213 s. Dostupné online. ISBN 978-80-244-2047-9.
Externí odkazy
Média použitá na této stránce
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Autor: Archiv Josefa Štafla, Licence: CC BY-SA 4.0
Josef Štafl odborný učitel - dopis od Jaroslava Dejmala 1940