Jaroslav Dostálek

Jeho Milost
Jaroslav Dostálek
Kanovník litoměřické kapituly
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézelitoměřická
ZnakZnak
Osobní údaje
Datum narození10. září 1909
Místo narozeníMnichovo Hradiště, Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Datum úmrtí25. července 1996
(ve věku 86 let)
Místo úmrtíBělá pod Bezdězem, ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbenírodinný hrob na hřbitově v Mnichově Hradišti
Povolánířímskokatolický duchovní
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jaroslav Dostálek (10. září 1909 Mnichovo Hradiště25. července 1996 Bělá pod Bezdězem) byl český římskokatolický kněz, biskupský rada a sídelní kanovník litoměřické katedrální kapituly u sv. Štěpána.

Kněžské začátky

Na kněze pro službu v litoměřické diecézi byl vysvěcen 1. července 1934. Těžiště jeho kněžského působení bylo v Bělé pod Bezdězem a okolí. Od 1. února 1947 je uváděn jako farář v Bělé pod Bezdězem a jako administrátor excurrendo farností Dolní Krupá a Kuřivody,[1] které spravoval do 1. března 1951. Poté působil v Rumburku v letech 1951-1952. Od 13. října 1952, spravoval pak Bělou pod Bezdězem jako farář, a administroval excurrendo farnosti Bezděz, Dolní Krupou a Bezdědice. V těchto farnostech pracoval až do roku 1991, kdy z důvodu věku rezignoval.

Ocenění služby

Když biskup litoměřické diecéze Štěpán Trochta, ve smyslu Motu proprio papeže Pavla VI. Ecclesiae Sanctae z 6. srpna 1966 a dekretů II. vatikánského koncilu, zřídil dne 28. března 1969 Diecézní kněžskou radu. Jmenoval do ní také Jaroslava Dostálka.[2] V roce 1970 byl jmenován skutečným biskupským radou a čestným biskupským notářem. Dne 28. listopadu 1972 byl biskupem Štěpánem Trochtou jmenován sídelním kanovníkem litoměřické katedrální kapituly s kanonikátem královským (lat. regius). Obětavá a dlouholetá služba v litoměřické diecézi byla připomínána při jeho pohřbu 31. července 1996 při zádušní mši v kostele Povýšení sv. Kříže v Bělé pod Bezdězem a při následném uložení ostatků do rodinného hrobu v Mnichově Hradišti litoměřickým biskupem Josefem Kouklem.

Odkazy

Reference

  1. Zaniklá obec Kuřivody
  2. Acta curiae litomericensis 2/1969, Litoměřice 1969, str. 2.

Literatura

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
CanonPriestCoA PioM.svg
Autor: Piom, Licence: CC BY-SA 3.0
Canon's (priest) coat of arms