Jaroslav Feyfar

Jaroslav Feyfar
MUDr. Jaroslav Feyfar
MUDr. Jaroslav Feyfar
Narození3. března 1871
Praha
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí19. března 1935 (ve věku 64 let)
Jilemnice
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Příčina úmrtízápal plic
Alma mater1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy
Povolánílékař a fotograf
DětiZdenko Feyfar
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jaroslav Feyfar (3. března 1871 Praha[1]19. března 1935 Jilemnice) byl lékař a amatérský fotograf, známý především svými snímky Krkonošských hor a života v Jilemnici.

Životopis

Jaroslav Feyfar se narodil 3. března 1871 v Praze. Po studiu na akademickém gymnáziu studoval medicínu a vojenskou službu absolvoval jako lékař. V roce 1903 nastoupil jako lékař v Jilemnici a o rok později se seznámil se svou budoucí manželkou Adou Tauchmanovou, usadil se v Jilemnici a založil rodinu.

Po vypuknutí 1. světové války byl povolán do Josefova, kde sloužil jako lékař. Během epidemie španělské chřipky onemocněl a choroba zanechala trvalé následky na jeho zdraví. Zemřel na zápal plic 19. března 1935.


Charakter tvorby

Stal se legendární postavou „lékaře s fotoaparátem“, v jehož snímcích se odráží silné přilnutí k tamnímu kraji. Kromě fotografování se věnoval také hře na klavír, malování a sportu. Jeho velkou zálibou byla četba, v knihovně měl přibližně 15 000 svazků.

Tvorbu Jaroslava Feyfara lze rozdělit do dvou základních kategorií. První tvoří exteriérové portréty, druhou pak krajinářské motivy. Za nejvýraznější snímky jsou označovány záběry života v Jilemnici, které zachycují soudobý styl života a jsou Feyfarovým nejosobitějším vkladem do dějin fotografie u nás.

Většina jeho snímků byla vytvořena do roku 1910. Přinášejí svědectví o přetvoření fotografického obrazu na ušlechtilé fotografické tisky. Pokud je známo, byl Feyfar jediným fotografem v Krkonoších před rokem 1918, který stylizoval obrazy hor do gumotisků a pigmentů. Pomocí těchto technik usilovali secesní piktorialisté o uměleckou výpověď.

Galerie

Odkazy

Reference

  1. Matriční záznam o narození a křtu farnost při kostele sv. Petra na Poříčí v Praze

Literatura

  • SCHEUFLER, P. Jaroslav Feyfar. Praha : Foto Mida, 1994. ISBN 80-900301-4-9.
  • SCHEUFLER, P. Krkonoše na nejstarších fotografiích. Praha : Baset, 2002. ISBN 80-86223-31-0

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Feyfar-zne u jilemnice.jpg
Jaroslav Feyfar, žně u Jilemnice
Feyfar photographer1839-1155052606.jpg
Jaroslav Feyfar, Zvědavá ulička, 1907, Jilemnice
Jaroslav Feyfar - Cesta.jpg
Jaroslav Feyfar - Cesta
Jilemnice-náměstí1907.jpg
Demonstrace na jilemnickém náměstí za všeobecné hlasovací právo
Feyfar Jaroslav.jpg
lékař a fotograf Feyfar Jaroslav
Jaroslav Feyfar, typy z Jilemnice, kolem 1908.jpg
Jaroslav Feyfar, typy z Jilemnice