Jaroslav Heim
Jaroslav Heim | |
---|---|
Narození | 30. dubna 1889 Karlín Rakousko-Uhersko |
Úmrtí | 11. července 1951 (ve věku 62 let) Polička Československo |
Povolání | malíř |
Podpis | |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. Chybí svobodný obrázek. |
Jaroslav Heim, křtěný Jaroslav Jan (30. dubna 1889 Karlín[1] – 11. července 1951 Polička), byl český malíř, grafik a středoškolský profesor.
Život
Narodil se v Karlíně v rodině inženýra Ondřeje Heimy a jeho ženy Cyrilly Boženy Stillerové.[1] Vyrůstal se čtyřmi mladšími bratry, Emilem (*1890), Ondřejem (*1893), Cyrilem (*1897) a nejmladším Stanislavem (*1906). Od nejranějšího mládí rád maloval. Absolvoval 7 tříd na Karlínské reálce, na níž i složil maturitní zkoušku. Jaroslav byl i dobrým sportovcem a znamenitě hrál na housle. V dalším studiu pokračoval v letech 1908–1913 na pražské malířské akademii, kde navštěvoval ve školním roce 1908/1909 I. ročník všeobecné školy – tzv. přípravka u prof. B. Roubalíka s výsledným prospěchem „Dobrý“ a ve školním roce 1909/1910 II. ročník všeobecné školy – tzv. přípravka u prof. V. Bukovace s výsledným prospěchem „Chvalitebný“ a oceněn 50K při výroční výstavě. V dalším studiu ve školním roce 1910/11 a 1911/12 navštěvoval speciální školu prof. H. Schwaigra a ve školním roce 1912/13 speciální školu prof. M. Pirnera s výsledným prospěchem „Chvalitebný“ a získal školní cenu 50K.[2]
Po absolvování akademie, se rozhodl zasvětit svůj další život učitelské dráze, složil nezbytné zkoušky a roku 1913 zahájil svojí učitelskou dráhu jako suplující profesor na reálce ve Vršovicích. Po vypuknutí první světové války byl povolán do rakouské armády a bojoval v Srbsku, Itálii a Rusku, kde prožil dva roky v zajetí. Po návratu z války se v květnu roku 1919 oženil[3] s Marií Konečnou[4] a opět působil na vršovické reálce, odkud byl v roce 1923 přeložen do Poličky.
V Poličce působil na reálném gymnáziu[5] jako profesor kreslení a deskriptivní geometrie. V letech 1925–1931 vyučoval mladého výtvarníka Jaroslava Zrůsta. Zde se často zúčastňoval soutěží na rozličné plakáty. Zúčastnil se rovněž i soutěže na svatováclavský dukát. Byl autorem návrhů na odznaky a záhlaví titulní strany poličského časopisu „Jitřenka“[6]. Účastnil se výstav uměleckého východočeského salonu v Poličce, jehož byl i zakládajícím členem, namaloval mnoho kreseb a maleb Poličky a byl autorem mnoha portrétů poličských osobností. Byl také autorem znaku, který dodnes užívá Polička při hudebním festivalu „Polička 555“ a v roce 1933 byl spoluzakladatelem místního hokejového oddílu[7].
V roce 1950 odešel na zasloužený odpočinek, kterého si však mnoho neužil a 13. července roku 1951 v poličské nemocnici zemřel.
Galerie
- Náměstí v Poličce, olej a plátně (1944)
- Milicionářka před branou Poličských strojíren, olej a plátně (1950)
- Náhorní zamokřená louka, pastvina, olej a plátně (1932)
- Kuchyňské zátiší se slepicemi, olej a plátně
- Před kostelem, olej a plátně
Díla ve sbírkách Českých muzeí a galerií
Žáci
Výstavy (výběr)
Autorská
- 1959 – posmrtná výstava „Opuštěná paleta“, Městské muzeum, Polička
Kolektivní
- 1965 – XXV. Východočeský umělecký salon, Městské muzeum a galerie, Polička
Odkazy
Reference
- ↑ a b Matriční záznam o narození a křtu farnosti při kostele sv. Cyrila a Metoděje v Karlíně
- ↑ ověřeno v archivu pražské malířské akadimie
- ↑ Matriční záznam sňatku Jaroslava Heima s Marií Konečnou farnosti při kostele sv.Václava v Nuslích
- ↑ záznam o narození a křtu Marie Konečné farnosti při kostele Narození P. Marie v Michli
- ↑ Gymnázium Polička, historie
- ↑ Městská knihovna Polička, Jitřenka list pro poučení a zábavu (1883-1993)
- ↑ HC SPARTAK POLIČKA, historie
- ↑ Městské muzeum a galerie Polička, Grafika a nové umění, Jaroslav Heim - Diana s tukanem
- ↑ Městské muzeum a galerie Polička, Výtvarné umění, Jaroslav Heim - Podobizna MUDr. Aloise Uchytila
- ↑ Městské muzeum a galerie Polička, Výtvarné umění, Jaroslav Heim - U stavu
Literatura
- 1983 – Výtvarní umělci jihovýchodních Čech (Stručný přehled životopisných dat malířů, sochařů a grafiků Jihovýchodních Čech. Rodáků i těch, kteří zde kratší či delší dobu žili nebo zde hledali náměty a inspiraci pro svoji tvorbu.), Východočeská galerie v Pardubicích, Pardubice
- 1993 – Nový slovník československých výtvarných umělců (I. díl; A – K), Výtvarné centrum Chagall, Ostrava
- 1999 – Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950–1999 (III. H), Výtvarné centrum Chagall, Ostrava
Externí odkazy
Média použitá na této stránce
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Jaroslav Heim - Kuchyňské zátiší se slepicemi
Jarosla Heim - Náměstí v Poličce, olej a plátně
Jaroslav Heim signatura
Jaroslav Heim - Milicionářka před branou Poličských strojíren.
Jaroslav Heim - Před kostelem, olej a plátně
Jaroslav Heim - Náhorní zamokřená louka, pastvina