Jaroslav Kříž (chemik)

PhD. Jaroslav Kříž, DrSc.
Narození5. června 1939 (83 let)
Plzeň Protektorát Čechy a MoravaProtektorát Čechy a Morava Protektorát Čechy a Morava
BydlištěČeskoČesko Česko
Alma materVysoká škola chemicko-technologická v Praze
Povoláníchemik, spisovatel
ZaměstnavatelÚstav makromolekulární chemie AVČR
ChoťIrena Šabovičová (1961-)
Dětisyn Igor
Webhttp://osudy.czweb.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jaroslav Kříž (* 5. června 1939 Plzeň) je český vědec, chemik, spisovatel a filosof.

Život a dílo

Po absolutoriu Vysoké školy chemicko-technologické v Praze v roce 1961 pracoval krátce v průmyslovém výzkumu v Ústí nad Labem a pak v letech 1964–1973 v Ústavu makromolekulární chemie ČSAV, kde získal v roce 1968 titul CSc. V roce 1973 byl z politických důvodů propuštěn z Akademie věd a pracoval dalších 17 let v průmyslovém výzkumu (Barvy a laky n. p.). V roce 1990 byl přijat zpět do Ústavu makromolekulární chemie, kde pak zastával různé funkce včetně předsedy vědecké rady a vedoucího vědeckého oddělení. V roce 2002 zde obhájil doktorskou disertaci a získal titul doktora věd (DrSc.).

V roce 1961 pojal za manželku Ing. Irenu Šabovičovou, též absolventku VŠCHT v Praze. V roce 1965 se jim narodil syn Igor, který je profesorem matematiky na Michiganské univerzitě.

Jako vedoucí vědecký pracovník Ústavu makromolekulární chemie se v oboru fyzikální chemie makromolekul zabýval především metodami nukleární magnetické rezonance a kvantové chemie. Věnoval se systematickému studiu kooperativity při autoorganizaci makromolekul, za což obdržel i Cenu Učené společnosti ČR v roce 2003.

Působil i jako spisovatel, knižně publikoval novelu Doteky ve tmě (Ikar, 2004), romány Kruhy na vodě (Paseka, 2005) a Sestra Mneme (Ikar, 2007) a sbírku literárně-filosofických esejů Postavy a světy (Práh, 2002).[1] Časopisecky a v rozhlase byla zveřejněna řada jeho povídek, psaných česky a anglicky (např. povídka Late Spring, vyhodnocená BBC v roce 1985).

V oblasti filozofie vytvořil originální Filosofii určitosti, jejíž Generativní these vyšly v 80. letech, stejně jako další práce (Vědomí a určitost, Rozhovor o vzdálenosti přítomného aj.) Kromě toho publikoval řadu axiologických a epistemologických prací v časopisech Kritický sborník, Estetika, Tvar aj.

Odkazy

Reference

  1. Jaroslav Kříž: Postavy a světy v klasických dílech moderní prózy. ceskaliteratura.cz [online]. [cit. 2023-03-18]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“