Jaroslav Krombholc

Jaroslav Krombholc
Základní informace
Narození30. ledna 1918
Praha, Čechy
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí16. července 1983 (ve věku 65 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníMělník
městský hřbitov Mělník
Žánryklasická hudba a opera
Povolánídirigent, hudební skladatel a klavírista
Nástrojeklavír
Oceněnínárodní umělec (1966)
Manžel(ka)Maria Tauberová
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jaroslav Krombholc (30. ledna 1918 Praha16. července 1983 tamtéž) byl český dirigent a hudební skladatel.

Životopis

Pocházel z hudebnické rodiny, vystudoval mělnické gymnázium. Ještě jako student gymnázia byl v letech 1934/1935 jediným soukromým žákem Otakara Ostrčila. Po maturitě studoval na Pražské konzervatoři obor hudební kompozice u Otakara Šína a na mistrovské škole u Vítězslava Nováka (19371940), dirigování u Pavla Dědečka (19381940) a na mistrovské škole u Václava Talicha (19401942). V období do uzavření vysokých škol studoval rovněž jazyky (němčina, francouzština) na Filosofické fakultě UK v Praze [1].

Jako dirigent a skladatel spolupracoval s Divadlem E. F. Buriana (1939/1940).

Již během studií byl pozván Zdeňkem Chalabalou ke korepetování do pražského Národního divadla. Zde byl pak od dubna 1940 do konce roku 1943 angažován. Vedle své činnosti dirigenta v ND byl současně i šéfem opery Státního divadla v Ostravě.

Pohostinsky dirigoval v České filharmonii.

V roce 1945 byl jmenován do kolektivního vedení Národního divadla spolu s Otakarem Jeremiášem a Karlem Nedbalem. Od roku 1949 působil v Národním divadle střídavě ve funkcích dirigenta, hlavního dirigenta a šéfa opery. V roce 1975 se na tři roky ujal místa šéfdirigenta Symfonického orchestru Československého rozhlasu, současně však pohostinsky dirigoval i v Národním divadle.

Jeho manželkou byla sopranistka Národního divadla Maria Tauberová. Manželku často doprovázel na klavír na jejích recitálech.

Působil také v rozhlase a nahrál řadu gramofonových snímků. Se souborem ND se účastnil uměleckých zájezdů do Německa, Belgie, Rakouska a bývalého Sovětského svazu. Dirigoval také ve Velké Británii, Nizozemsku a dalších zemích.

Hrob manželů Krombholcových na hřbitově sv. Václava, Mělník.

Skladatelské dílo

Skladbě se věnoval od studentských let. Později se však soustředil na činnost dirigentskou a komponoval jen sporadicky. Z jeho díla jsou známy:

  • Orchestrální suita
  • Smyčcový sextet
  • 2 smyčcové kvartety
  • Sonáta pro violu a klavír
  • Sonáta pro klarinet a klavír
  • drobné klavírní skladby
  • písňové cykly

Cenami byly odměněny:

  • Suita pro koncertní klavír a orchestr (1939)
  • Symfonie (1942)

Ocenění

Odkazy

Reference

  1. Kolektiv autorů: Národní divadlo a jeho předchůdci, Academia, Praha, 1988, str. 252

Literatura

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Hrob Krombholc - Tauberová, Mělník.jpg
Autor: Kacir, Licence: CC BY 3.0
Hrob českého dirigenta a hudebního skladatele Jaroslava Krombholce (1918-1983) a jeho manželky opěrní pěvkyně Marie Tauberové (1911-2003) na hřbitově sv. Václava v Mělníku.
Krombholc signature.png
podpis dirigenta Jaroslava Krombholce