Jaroslav Mackerle

Jaroslav Mackerle
Narození8. srpna 1913
Jevíčko
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí3. listopadu 1964 (ve věku 51 let) nebo 13. listopadu 1964 (ve věku 51 let)
Svitavy
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povoláníarchitekt a etnograf
PříbuzníJulius Mackerle bratr
Ivan Mackerle synovec
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jaroslav Mackerle (8. srpna 1913, Jevíčko3. listopadu 1964 Svitavy) byl český architekt, výtvarník, amatérský archeolog, historik a etnograf.

Životopis

V letech 1924–1931 studoval na jevíčském gymnáziu, 1931–1938 pokračoval ve studiu architektury v Brně. Po roce 1948 jako bývalý člen sociální demokracie perzekvován, bylo mu znemožněno vykonávat profesi architekta. Před rokem 1948 projektoval např. budovu záložny v Jevíčku, hřbitovní kapli v Úsobrně, úpravu a pomník hřbitova rudoarmějců ve Vísce u Jevíčka. Po roce 1948 se podílel na projektu a stavbě kostela v Úsobrně[1]. Neuskutečněn zůstal pozdější návrh z let 1962–1963 na adaptaci synagogy v Boskovicích na budovu archivu.

Průkopník amatérského animovaného filmu v Česku, první kreslený film vytvořil už během studií na brněnské architektuře. Snímek s názvem Pejsek Čokl, alegorie na nerovný boj Habešanů proti italské agresi, získal první cenu na celostátní soutěži amatérských filmů v roce 1935 a rok později uspěl také na mezinárodní soutěži v Berlíně. Kromě kresleného filmu se věnoval také linorytu a perokresbě, vytvořil několik desítek ilustrací, z nichž část vyšla také knižně.

Amatérsky se zajímal o archeologii, regionální historii a národopis Malé Hané. Po válce působil jako správce archeologických sbírek jevíčského muzea, později jako pracovník jevíčského městského archivu. Prostudoval archeologické sbírky regionálních muzeí, prováděl archeologickou prospekci a povrchové sběry. Získané poznatky zúročil v publikaci Pravěk Malé Hané (F. Kučera, 1948) a především v rozsáhlé nepublikované práci Stará sídelní oblast severozápadní Moravy (rkp., 1952). Při správě a pořádání jevíčského archivu se důkladně seznámil s dochovanými písemnostmi, to mu umožnilo sepsat podrobného průvodce Archiv města Jevíčka (ONV Moravská Třebová, 1958), ale především knihu Letopis města Jevíčka (Krajské nakladatelství v Brně, 1958, reprint Město Jevíčko, 2008), v níž zpracoval dějiny města do roku 1850. Ještě před válkou vyšla v bibliofilské úpravě kniha Pohádky z okolí Jevíčka (F. Kučera, 1939), doprovozená kolorovanými linoryty. Je také autorem několika časopiseckých článků, jak z oblasti archeologie, tak i regionální historie a etnografie. Posledním, už posmrtně vydaným dílem byla drobná publikace o dějinách hradu Cimburku u Městečka Trnávky. Několik pozoruhodných prací, např. o lidových stavbách nebo malovaných štítech na Malé Hané, zůstalo v rukopisech.

Jaroslav Mackerle zemřel 3. listopadu 1964 na následky zranění, které utrpěl o dva roky dříve, když při opravě svého domu spadl z lešení.[2] Pohřben je na hřbitově v Jevíčku.

Reference

  1. Kostel v Úsobrně je raritou: pochází z roku 1951. Blanenský deník. 2011-01-05. Dostupné online [cit. 2018-08-08]. 
  2. Jiří Šmeral: Jaroslav Mackerle a jeho historiografické dílo. www.jevicko.cz [online]. [cit. 2010-08-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-06-10. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“