Jaroslav Očenášek

Jaroslav Očenášek
Základní informace
Narození10. února 1901
Němčice nad Hanou
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí19. července 1968 (ve věku 67 let) nebo 19. července 1967 (ve věku 66 let)
Zlín
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníLesní hřbitov ve Zlíně
Žánryklasická hudba, opereta, duchovní hudba a taneční hudba
Povoláníhudební skladatel, dirigent, varhaník, sbormistr, folklorista, hudební pedagog, muzeolog, archeolog, archivář a vlastivědec
Nástrojevarhany
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jaroslav Očenášek (10. února 1901 Němčice nad Hanou[1]19. července 1968 Zlín) byl český hudební skladatel.

Život

Vystudoval na brněnské konzervatoři hru na varhany u Eduarda Treglera. Dle pamětí Bohumila Zábranského (varhaník v Kelči) byl Očenášek jeden z nejnadanějších žáků Leoše Janáčka. Stal se učitelem hudby a sbormistrem v Brně. Roku 1925 odešel do Bohumína a kromě pedagogické činnosti byl zde ředitelem kůru. Stejná zaměstnání vykonával později i v Kelči na Zlínsku až do roku 1949. Krátce byl tajemníkem osvětového odboru Jihomoravského národního výboru ve Zlíně. Od roku 1950 pracoval jako městský archivář.

Za svého pobytu v Kelči se věnoval studiu lidového hudebního folklóru a vlastivědnému výzkumu kraje. Podařilo se mu založit a vybudovat vlastivědné muzeum a po mnoho let řídil lidovou kapelu. Výsledkem jeho práce byly i monografie „Historie starobylého města Kelče“ a „Staroslavné město Kelč s okolím v dějinách národa českého a slovanského“. Zabýval se i technologií výroby foukacích harmonik a vypracoval návrhy na její zdokonalení. Byl předlohou postavy Očenáš ve filmu Všichni dobří rodáci (1969) režiséra Vojtěcha Jasného.

Dílo

Napsal četné chrámové skladby, z nichž nejzávažnější je Česká mše národní op. 13 pro smíšený sbor varhany a orchestr. Zkomponoval rovněž hudbu pro vánoční hru Zrození lásky, hra o narození Páně v 5 jednáních.

Zkomponoval 17 lidových zpěvoher a pro některé z nich sám psal i texty. Tiskem vyšly:

  • Srdce láskou zmámené (1937)
  • Krise (obraz ze života podhoráckého lidu s hudbou a se zpěvy o třech jednáních, 1937)
  • Něšťastný šafářův dvoreček (1941)
  • Ta naše písnička česká (1941)

Pro svou kapelu zkomponoval řadu tanečních skladeb a pochodů. Psal i písně a sbory pro soubory mládeže.

Odkazy

Literatura

Reference

  1. Matriční záznam o narození a křtu farnost Němčice nad Hanou

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“