Jaroslav Tomášek

Jaroslav Tomášek
Základní informace
Narození10. dubna 1896
Koryčany
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí26. listopadu 1970 (ve věku 74 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Žánryklasická hudba
Povoláníhudební skladatel, archivář, knihovník, hudební kritik a kulturní pracovník
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jaroslav Tomášek (10. dubna 1896 Koryčany[1]26. listopadu 1970 Praha) byl český hudební skladatel.

Život

Studoval na gymnáziu v Brně a učil se na klavír v hudební škole Besedy brněnské. Vstoupil na Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale po půl roce musel narukovat na frontu. Po vzniku Československé republiky studoval na Karlově univerzitě hudební vědu u Zdeňka Nejedlého a filosofii a estetiku o Otakara Zicha. Kromě toho absolvoval také knihovnickou školu. Hudbou se zabýval zprvu soukromě. Ve skladbě byl žákem Vítězslava Nováka a v instrumentaci Jaroslava Křičky.

Získal doktorát filosofie (diplomová práce: Harmonický vývoj v komorních dílech Vítězslala Nováka) a nastoupil jako archivář v knihovně Národního muzea. Byl knihovníkem Vojenského vědeckého ústavu, korektorem Wiesnerovy tiskárny a konečně knihovníkem Státního zdravotního ústavu, kde pracoval od roku 1927 až do roku 1950. Po roce 1945 byl velmi činný organizačně. Byl jednatelem Klubu českých skladatelů a podílel se na vzniku Syndikátu českých skladatelů i na ustavení Svazu československých skladatelů. V letech 1950–1955 byl vedoucím ředitelem Ochranného svazu autorského. Neblahé bylo jeho působení v akčních výborech při Syndikátu skladatelů, Ochranném svazu autorském, festivalu Pražské jaro i v České filharmonii v roce 1948, které vedlo k vyloučení řady umělců a kulturních pracovníků z veřejného života.

Největší část jeho skladatelského díla vznikla v prvním desetiletí Československé republiky. Komponoval písně a komorní skladby, které se vyznačovaly vroucí lyrikou. V pozdějších letech byl pohlcen organizační a politickou činností a komponoval jen sporadicky. V 50. letech minulého století se nevyhnul ani komponování dobových masových písní a častušek. Psal kritické stati do odborných časopisů.

Vybraná díla

Písně a sbory

Komorní skladby

  • Smyčcový kvartet (1921)
  • Rondo pro klavír (1924)
  • Sonáta pro levou ruku (1926)
  • 2. smyčcový kvartet C-dur „Ve starém slohu“ (1942)
  • Rozjímání (kantáta pro alt a smyčcový kvartet, 1948)

Orchestrální skladby

  • Romance štědrovečerní (s orchestrem, text Jan Neruda, 1923
  • Symfonické rondo (1959)

Odkazy

Literatura

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“