Jaroslav Vašata
Jaroslav Vašata | |
---|---|
Narození | 24. září 1905 Brodce nad Jizerou |
Úmrtí | 16. března 1995 (ve věku 89 let) New York City |
Povolání | Podnikatel, restauratér, účastník druhého odboje |
Politická strana | Česká strana národně sociální |
Představenstva | Obrana národa |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Jaroslav Vašata (24. září 1905 Brodce nad Jizerou, Rakousko Uhersko – 16. března 1995 New York City, USA[1]) byl český podnikatel v pohostinství a účastník druhého československého odboje v období Protektorátu Čechy a Morava.
Život
Začátky
Jaroslav Vašata se narodil do chudé mlynářské rodiny. Krátce po jeho narození se rodina přestěhovala do Královic u Brandýsa nad Labem. Je otec byl povolán do rakouské armády za První světové války, kde podlehl alkoholismu. Krátce po návratu rodinu opustil. Mladý Vašata se po dokončení základního vzdělání v Nových Benátkách přesunul do Prahy. Díky svým nebývalým schopnostem a podnikatelskému duchu se v Praze prosadil v oblasti restauratérství. V roce 1936 otevřel svou první restauraci na Václavském náměstí v Hotelu Evropa[2]. Stalo se tak 17. dubna v 17 hodin a 17 minut. Po prvotních neúspěších se, takzvaný automat, stal jednou z nejoblíbenějších pražských restaurací. Pomoci k tomu měla náhoda, kdy svému známému vyprávěl o podpoře jeho matky, ten následně o podniku napsal bez vědomí Vašaty článek[3].
Jeho řetězec Vašata a spol. s vidličkou v logu se postupem času rozrůstal. Stal se významnou prvorepublikovou osobností. V roce 1938 si pronajal restauraci v Obecním domě. Tehdy se Obecnímu domu říkalo Reprezentativní dům, Vašatova restaurace tedy nesla jméno Repre.
Odboj
Již v období Druhé republiky se Vašata začal hlouběji zajímat o vlasteneckou činnost. Tehdy pomáhal se sháněním a financováním pasů zejména pro rakouské Židy, kteří skrz Československo zkoušeli emigrovat na západ . To vše vyvrcholilo s příjezdem Nacistů do Prahy a s vyhlášením Protektorátu Čechy a Morava dne 16. března 1939. Ač nevoják, stal se jedním ze zakládajících členů protinacistické organizace Obrana národa okolo osobností jako byl generál Josef Bílý, Josef Balabán, Josef Mašín a Václav Morávek[4]. Mimo to byl také v blízkosti skupiny Vladimíra Krajiny.
Vašata byl zodpovědný zejména za činnost okolo financování odbojové činnosti. Dále pak obstarával například potraviny, k čemuž se hodilo množství jeho skladů. V srpnu roku 1940 byl několik týdnů společně se svým bratrem vězněn ve věznici na Pankráci, vyšetřován byl také v nechvalně známém Petschkově paláci. Po propuštění aktivně pracoval ještě na záchraně jeho bratra, což se mu také podařilo.[3]
Koncem dubna 1942 ukrýval v Obecním domě ve Smetanově síni Vašata parašutisty, kteří chystali atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Jednomu z nich, Josefu Valčíkovi, půjčil svůj oblek. Valčík měl tento oblek na sobě i 18. června 1942, když padl při Boji v kostele svatých Cyrila a Metoděje.[4] Mnoho jeho blízkých spolupracovníků bylo popraveno nebo odsunuto do koncentračních táborů, Jaroslav Vašata měl v tomto ohledu velké štěstí. Po celou dobu války se mu dokonce podařilo uchovat v chodu oba své hlavní podniky.
Život po válce
Po konci Druhé světové války se stal poslancem za Českou stranu národně sociální, kde blízce spolupracoval s Petrem Zenklem, Hubertem Ripkou, Miladou Horákovou, Vladimírem Krajinou či Prokopem Drtinou. Brzy po únorovém komunistickém puči roku 1948 se rozhodl z Československa s rodinou emigrovat. Přes Západní Německo, Londýn a Chicago se konečně v roce 1951 dostal do New Yorku. Přišel o svoje podniky i peníze a ve Spojených státech musel s pohostinskou činností začínat od začátku. V roce 1952 si na Manhattanu otevřel českou restauraci Beseda, opět s vidličkou v logu, která fungovala až do roku 1994. Jeho podnik se stal významným bodem československého exilového života.[3]
Reference
- ↑ Vašata, Jaroslav, 1905–1995 [online]. Středočeská vědecká knihovna v Kladně [cit. 2022-06-05]. Dostupné online.
- ↑ Grand u vidličky restaurant [online]. [cit. 2022-06-05]. Dostupné online.
- ↑ a b c VAŠATA, Jaroslav. Živůtek byl krásný: Z pamětí pražského a newyorského restauratéra. 1. vyd. Praha: Nakladatelství Eva, 1999.
- ↑ a b Svědectví J. Vašaty o protinacistickém domácím odboji. www.codyprint.cz [online]. [cit. 2022-06-05]. Dostupné online.