Jaroslav Votruba (malíř)

Jaroslav Votruba
Narození10. dubna 1889
Uhříněves
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí21. července 1971 (ve věku 82 let)
Kežmarok
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníTatranská Javorina
Povolánímalíř, učitel a grafik
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jaroslav Votruba (10. duben 1889 Uhříněves[1]21. červenec 1971 Kežmarok, Slovensko) byl akademický malíř a grafik Vysokých Tater.

Život

Jaroslav Votruba se narodil 10. dubna 1889 v Uhříněvsi (v tehdejším Rakousko-Uhersku, nyní součást Prahy v Česku) jako nejstarší syn manželů Vincence Votruby a Heleny Lukeslové. Studoval na císařsko-královské umělecko-průmyslové škole v Praze u profesora Jakuba Schikanedra. Poté působil jako středoškolský pedagog kreslení v Olomouci, Brně, Prostějově a od roku 1919 v Bratislavě, kde se usadil už natrvalo. Před první světovou válkou navštívil Halič, Německo, rakouské Alpy a Vídeň. V meziválečném období maloval i v Polsku a Jugoslávii. Za manželku si vzal Marii Zádrapovou, s níž měl dvě dcery Helenu a Jaroslavu. Zemřel 21. července 1971 v kežmarské nemocnici. Pohřben je v Tatranské Javorině.

Tvorba a dílo

Před rokem 1918 se věnoval převážně grafické tvorbě, zejména dřevorytům, exlibris a novoročenkám. Svá díla vystavoval pravidelně od roku 1911. V roce 1917 vydal první grafickou sbírku "Haná". Zaměřil se na krajinomalbu. Po příjezdu do Bratislavy maloval její okolí a Malé Karpaty, později se věnoval výhradně už jen zobrazování Vysokých Tater, díky čemuž se stal známý jako "malíř krásy Vysokých Tater". V povědomí odborníků výtvarného umění a laické veřejnosti je vnímán jako malíř Tater, když se po roce 1936 zaměřil na zobrazení vysokohorské přírody. Byl typem krajináře-sběratele, který pracoval v sériích, vždy na jedno ústřední téma, přičemž usiloval o její dokumentární vyčerpání. Jeho hlavními malířskými technikami byly tempera a olejomalba, jež byly ovlivněny zejména impresionismem.[2]

Stál u zrodu Umělecké besedy slovenské a Spolku Slovenských umělců, v nichž jako funkcionář vyvíjel živou aktivitu. Byl členem několika uměleckých spolků na Moravě a Slovensku (Sdružení výtvarných umělců moravských, Umělecká beseda slovenská a Spolek slovenských umělců), v jejichž rámci se podílel na přípravě několika výstav slovenských umělců na Slovensku a Moravě. Jeho poslední organizátorskou aktivitou jako jednatele SSU byla výstava slovenského umění v New Yorku v roce 1938.

Během Slovenského štátu se svými návrhy známek, bankovek a suvenýrů zapojoval do více grafických soutěží. Během celého života publikoval svá výtvarná díla i knižně, často doprovázené vlastním textem. Snažil se o kulturní a turistický rozvoj Vysokých Tater. Navrhoval založit v Tatrách galerii, zoologickou a botanickou zahradu a muzeum lidové kultury.

Kromě krajinářské malby a grafiky ztvárnil i lidovou architekturu Oravy a Spiše, slovenské hrady a zámky. Lidovými motivy vyzdobil fasády několika vil a domů, např. vila "Hanačka", vila architekta Juraje Tvarožka v bratislavském Starém Městě nebo rodný dům profesora Alojze Miškoviče v Jurgowě (dnes Polsko).

Knižní dílo

  • Nad Polský mořem. Nad slovanským Baltem. Malířovy dojmy. Bratislava: 1935.
  • Klenotnice Jugoslávie. Bratislava: 1937.
  • Tatry očima malíře. Dojmy napsané, nakreslené a namalované. Turčiansky Svätý Martin: 1944.
  • Jaro ve Vysokých Tatrách. Dojmy - kresby - obrazy. Bratislava: 1947 (i anglická, francouzská a česká verze).
  • Pamětní místa Slovenského národního povstání ve Vysokých Tatrách. Spoluautor L. Beňo. Martin: 1961.

Galerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jaroslav Votruba na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Bratislava Tvarožkova 04 02.jpg
Autor: Lure, Licence: CC BY-SA 3.0
Tento snímek zobrazuje chráněnou kulturní památku číslo 101-11350/0 CHMSK/101-11350/0,CHMSK/101-11350(other) Slovenské republiky.
Jaroslav Votruba, signatura.jpg
Jaroslav Votruba, signatura
Slovakia Tatranska Javorina 52.JPG
Autor: Ing.Mgr. Jozef Kotulič, Licence: CC BY 3.0
Tento snímek zobrazuje chráněnou kulturní památku číslo 706-4498/5 CHMSK/706-4498/5,CHMSK/706-4498(other) Slovenské republiky.