Jaroslav z Pernštejna

Jaroslav z Pernštejna
Nejspíše portrét Jaroslava z Pernštejna z roku 1558 od Jakoba Seiseneggera. Portrét byl přisuzován bratrovi Vratislavovi II., ale kulturněhistorická analýza obrazu provedená v letech 2008 a 2010 Blankou Kubíkovou se přiklání k Jaroslavovi.[1]
Nejspíše portrét Jaroslava z Pernštejna z roku 1558 od Jakoba Seiseneggera. Portrét byl přisuzován bratrovi Vratislavovi II., ale kulturněhistorická analýza obrazu provedená v letech 2008 a 2010 Blankou Kubíkovou se přiklání k Jaroslavovi.[1]
Narození14. listopadu 1528
Moravský Krumlov
Moravské markrabstvíMoravské markrabství Moravské markrabství
Úmrtí27. července 1560 (ve věku 31 let)
Itálie
Povoláníkomorník
RodičeJan IV. z Pernštejna a Hedvika ze Šelmberka[2]
RodPernštejnové
PříbuzníVratislav II. z Pernštejna a Vojtěch II. z Pernštejna (sourozenci)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Příbuzenstvo
otecJan IV. z Pernštejna
matkaHedvika ze Šelmberku
strýcVojtěch z Pernštejna
bratrVratislav II. z Pernštejna
bratrVojtěch z Pernštejna
nevl. sestraMarkéta z Pernštejna
nevl. sestraJohanka z Pernštejna
nevl. sestraKateřina z Pernštejna
nevl. sestraMarie z Pernštejna
sestraKateřina z Pernštejna
manželkaElisabeth Thurzó de Bethenfalva

Jaroslav z Pernštejna (14. listopadu 152827. července 1560)[3] byl nejstarší ze tří synů Jana IV. z Pernštejna a poslední držitel rozsáhlého pernštejnského majetku v Čechách.

Nezkušený magnát

Když Jan IV. z Pernštejna zemřel, bylo Jaroslavovi necelých dvacet let. Padla na něj odpovědnost za rozsáhlý majetek a také za dva mladší bratry Vratislava a Vojtěcha a sestru Kateřinu. Se správou majetku a řízením hospodářství neměl žádné zkušenosti a v rodině se ani neměl s kým poradit. Hledal proto pomoc v prostředí habsburské aristokracie na panovnickém dvoře, které mu bylo již dříve blízké. V osobě českého krále a později římského císaře Ferdinanda I. Habsburského spatřoval svého velkého příznivce a ochránce. Udržování vztahů k panovnickému dvoru však bylo velmi nákladné a také se pobytem ve Vídni a dlouhými cestami po Evropě odcizoval českému prostředí. Rovněž oba mladší bratři vedli nákladný život.

Dělení majetku a problémy

Při pozdějším dělení majetku si nejmladší z bratrů Vojtěch vybral svou třetinu na Moravě s centrem v Prostějově, Vratislav moravské statky s centrem v Židlochovicích a Jaroslav převzal česká panství, z nich největší byly Pardubice a Potštejn. Kvůli zaneprázdnění povinnostmi u panovnického dvora Jaroslav pověřil roku 1550 správou panství Petra Hamzu ze Zábědovic ve funkci regenta. Přestože to byl zkušený finančník a úředník, stále rostoucí dluhy panství se mu nedařilo splácet a majetek musel být postupně rozprodáván, často pod cenou, anebo propadal ve prospěch věřitelů. Jaroslav byl nucen v roce 1556 prodat i Pernštejn.[zdroj?] Výnos pardubického panství byl rozdělován mezi věřitele, ale nestačil krýt ani úroky.

Nešťastný konec

Jaroslav před dluhy nakonec uprchl do Itálie, kde v roce 1560 zemřel. Zbyly po něm jen dluhy a velmi špatná pověst zhýralce. Prestiž Pernštejnů pak zachránil panovník, který rozhodl převzít panství v hodnotě 400.000 kop míšenských grošů královskou komorou a zavázat se k úhradě Jaroslavových dluhů. Tak neblaze skončilo téměř sedmdesátileté zlaté období panství Pernštejnů v Pardubicích.

Odkazy

Reference

  1. ADAMOVÁ, Klára. Malíř Jakob Seisenegger a jeho portrétní tvorba v Čechách a na Moravě. S přihlédnutím k vývoji portrétní figurální malby v Záalpí. Praha, 2012 [cit. 2023-09-30]. 131 s. Bakalářská práce. Univerzita Karlova, Katolická teologická fakulta. Vedoucí práce Magdalena Nespěšná Hamsíková. s. 65. Dostupné online. (cz)
  2. Leo van de Pas: Genealogics.org. 2003.
  3. VOREL, Petr. Páni z Pernštejna. Vzestup a pád rodu zubří hlavy v dějinách Čech a Moravy. Praha: Rybka Publishers, 1999. 320 s. ISBN 80-86182-24-X. S. 284. 

Literatura

  • VOREL, Petr. Páni z Pernštejna : vzestup a pád rodu zubří hlavy v dějinách Čech a Moravy. Praha: Rybka Publishers, 1999. 318 s. ISBN 80-86182-24-X. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Deleatur.svg
Deleatur - korektorská značka označující požadavek na vymazání písmenka.

Domnívám se, že samotný symbol není chráněn, neboť je to mezinárodně známý korektorský symbol.

Obrázek jako takový jsem dělal já sám.
Flag of the Margraviate of Moravia.png
Autor: Dragovit, sources: Moravská orlice s klenotem.jpg (the eagle delivered from), Licence: CC BY-SA 4.0
Heraldická vlajka Moravského markrabství a moravských markrabat.
Pa zámek inter2.JPG
Pardubice zámek interiér2
COA Bernstein Sm 032.png
Coat of arms of Bernstein (Pernstein)
Jaroslav z Pernštejna +1560.jpg
Jaroslav z Pernštejna +1560