Javorina (Velká Fatra)

Javorina
Vrchol1 327,9 m
Poloha
StátSlovensko
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Javorina (1327,9 m n. m. [1] ) je vrch v centrální části Velké Fatry. Nachází se přibližně 16 km jihovýchodně od Martina. [2] Západní svahy vrchu patří do NPR Borišov.

Poloha

Nachází se v centrální části Velké Fatry, v geomorfologickém podcelku Lysec. [3] Leží na hranici okresů Martin a Ružomberok a zasahuje na katastrální území obcí Belá-Dulice a Ľubochňa. [4] Javorina se nachází na jižním konci turčianské větve hlavního hřebene, pouze přibližně 2 km severně od Ploské, v závěru Belianské doliny. Patří do Národního parku Velká Fatra a západní část patří do NPR Borišov. [2]

Popis

Javorina je součástí turčianské větve hlavního hřebene, která se s tou Liptovskou spojuje právě v masivu nedaleké Ploské. Od ní a podobně mohutného Borišova (1510 m n. m.) ji na jihu odděluje vrch Šoproň (1370 m n. m.), Severním sousedem je Štefanová (1300 m n. m.), západním vrch Suchá (1112 m n. m. ) a východním Minčol (1398 m n. m.) a Rakytov (1567 m n. m.). Západní svahy spadají do Belianské doliny, východní se svažují do Ľubochnianské doliny. Nimi je také odvodňován masiv; Belianským potokem západním směrem do řeky Turiec a severně tekoucí Ľubochniankou do Váhu. [2] Jižní a východní části vrcholového hřebene mají formu horských luk, zatímco severní svahy mají souvislý lesní porost.

Výhledy

Poloha vrchu v centrální části pohoří a částečně hôľnatý vrchol umožňují výborný výhled zejména na vrchy Velké Fatry. Dobře viditelná je také téměř celá Malá Fatra a části hřebene Nízkých Tater (zejména masiv Prašivé a okolí Chabence ), Kubínska hoľa či Velký Choč, nezřídka se na horizontu ukáže i Babia hora a Pilsko. [5]

Přístup

Na vrchol Javoriny nevedou z okolních obcí žádné turistické stezky, proto je přístup možný hřebenem přes sousední vrcholy, resp. rozcestí při Chatě pod Borišovom.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Javorina (vrch vo Veľkej Fatre) na slovenské Wikipedii.

  1. Slovenská republika: podrobný autoatlas so zemepisnou sieťou WGS-84 pre GPS. [s.l.]: [s.n.] ISBN 978-80-8042-509-8. Kapitola mapová časť, s. 57. 
  2. a b c d Mapový portál HIKING.SK [online]. Dostupné online. 
  3. Geomorfologické členenie Slovenska [online]. Dostupné online. 
  4. Názvy vrchov, dolín, priesmykov a sediel [online]. [cit. 2021-10-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-07-28. 
  5. Peakfinder [online]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Stripe-marked trail red.svg
Pásové značení turistických cest v terénu České republiky - červená.
Stripe-marked trail blue.svg
Pásové značení turistických cest v terénu České republiky - modrá.
Stripe-marked trail green.svg
Pásové značení turistických cest v terénu České republiky - zelená.
Stripe-marked trail yellow.svg
Pásové značení turistických cest v terénu České republiky - žlutá.
Naucna-stezka.svg
Autor: Jakuje, Licence: CC BY 3.0
Turistické značení naučné stezky
Soproň WF2.jpg
Autor: Jerzy Opioła, Licence: CC BY-SA 4.0
Borišov