Javorníky

Javorníky
Hřeben Javorníků
Javorníky

Nejvyšší bod1 072 m n. m. (Veľký Javorník)
Rozloha229 km²
Střední výška631,6 m n. m.

Nadřazená jednotkaSlovensko-moravské Karpaty
Sousední
jednotky
Bílé Karpaty, Vizovická vrchovina, Hostýnsko-vsetínská hornatina, Turzovská vrchovina, Kysucká vrchovina
Podřazené
jednotky
Pulčínská hornatina, Ráztocká hornatina

StátČeskoČesko Česko
SlovenskoSlovensko Slovensko
Vnější Západní Karpaty a Javorníky (c2)
Vnější Západní Karpaty a Javorníky (c2)
PovodíVsetínská Bečva, Váh, Ostravice
Souřadnice
Identifikátory
Kód geomorf. jednotkyIXC-3
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Javorníky (německy Jawornik [javoʁnyk]) jsou pohoří a geomorfologický celek na hranicích Moravy a Slovenskageomorfologické oblasti Slovensko-moravské Karpaty. Částečně odlesněný členitý hřbet se větví na zalesněné rozsochy; ty se táhnou od Lyského průsmyku na jihozápadě po Makovský průsmyk na severovýchodě v délce cca 30 km. Hluboké Papajské sedlo odděluje na jihu hlavní hřeben od izolovaného vrcholu Makyta (923 m n. m.). Na severu je součástí Javorníků skupina Lemešné (950 m n. m.).

Geologické složení pohoří je poměrně jednotné, tvoří je flyšové série pískovců a slepenců, rozlámané na jednotlivé geologické kry.

Příroda

Ve vyšších polohách Javorníků převládají horské smrčiny s občasným výskytem jedle, níže ve svazích se částečně dochovaly původní bukové a jedlobukové lesy. V lesích se vyskytují velké šelmy včetně rysa, vlka a medvěda, které ze Slovenska přecházejí i na Moravu.

Výhled na Moravskoslezské Beskydy
Památník na vrcholu Ztracence

Na českém území jsou Javorníky součástí CHKO Beskydy, na slovenském pak Chráněná krajinná oblast Kysuce; na obou stranách hranice je také celá řada maloplošných chráněných území.

Smíšený jedlobukový porost pralesovitého charakteru je chráněn v několika přírodních rezervacíchRazula, Hričovec, Veľký Javorník, Makyta. K nejvýznamnějším chráněným územím na české straně patří:

Na mnoha místech v severovýchodní části pohoří vyvěrají minerální prameny. Některé jsou chráněné jako přírodní památky – např. pramen Vajcovka, pramen U Vojtov; ten se vyznačuje nepravidelnými úniky metanu.

Vrcholy

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam vrcholů v Javorníkách.

Nejvyšším vrcholem je slovenský Veľký Javorník (1 072 m n. m.), nejvyšší horou moravské části Javorníků je Malý Javorník (1 019 m n. m.).

Turistika

Javorníky patří k vyhledávaným turistickým oblastem. Je zde celá řada pěších tras, několik naučných stezek a cyklotrasy pro horská kola. V zimě je hlavní hřebenová trasa s dalekými rozhledy oblíbeným cílem běžkařů; k hlavním střediskům sjezdového lyžování patří Kasárna pod Veľkým Javorníkem, Portáš a Kohútka.

Odkazy

Reference

  1. Skály a skalní města v ČR. Pulčinské skály [online]. JN [cit. 2021-11-07]. Dostupné online. 

Literatura

  • STROUHAL, Jiří. Geografický místopisný slovník světa. Praha: Academia, 1993. 924 s. ISBN 80-200-0445-9. Heslo Javorníky, s. 343. Dostupné online.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Stratenec.jpg
Tři kříže na Stratenci v pohoří Javorníky na památku tří českých a slovenských vojáků zastřelených při osvobozování Velkých Karlovic v květnu 1945.
Beskydy from Javorníky.jpg
Pohled z hlavního hřebene Javorníků k severu na Smrk a Lysou horu v Beskydech
Javorniky.JPG
Autor: Původně soubor načetl Kocour86 na projektu Wikipedie v jazyce čeština, Licence: CC-BY-SA-3.0
Pohled na hřeben Velkého Javorníku a v pozadí slovenské Kysuce Fotograf: Tomáš Kolařík